Strona główna / Aktualności / Nowa kapliczka w Krajkowie

Nowa kapliczka w Krajkowie

Niemal 200-letnia kapliczka w Krajkowie została zastąpiona nową, a oryginał trafił do zbiorów muzealnych.

W dniu 7 października 2023 w Krajkowie numer 52 odbyła się uroczystość poświęcenia nowej kapliczki na posesji Państwa Mrozów. Do tej pory w tym miejscu znajdowała się kapliczka z figurą Chrystusa Frasobliwego, ufundowana w roku 1847 przez mieszkańca Krajkowa, Kazimierza Adamskiego.

Oryginał został przekazany wiosną tego roku przez obecnych właścicieli do Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na miejscu zabytkowej kapliczki postawiono nową, wzorowaną na oryginale. Wykonaniem prac związanych z jej odbudową podjęli się: w części konstrukcyjnej – firma Roberta Mroza, rzeźbą figurki Chrystusa Frasobliwego zajął się Roman Czeski, a obróbki blacharskie wykonał Andrzej Tobys. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Jędrzej Jaworski z Żabna w asyście księdza kanonika Edwarda Majki, a szczegółowy rys historyczny przedstawiła pani kustosz Aneta Skibińska, przedstawicielka Muzeum Etnograficznego.

W ciekawym wystąpieniu pani Aneta Skibińska przedstawiła historię kapliczki. Dowiedzieliśmy się między innymi, iż w wieku XIX mieliśmy do czynienia z prawdziwym, najbardziej intensywnym rozkwitem polskiej rzeźby ludowej. To wtedy we wszystkich zaborach stawiano kapliczki, między innymi podzięce za zniesienie pańszczyzny. Właśnie w takiej intencji została postawiona kapliczka w Krajkowie, w gospodarstwie Kazimierza i Franciszki Adamskich. Dla fundatorów-gospodarzy kapliczka ta była zapewne ich własną przestrzenią sacrum, skrawkiem świętości, a dla przechodniów była „znakiem drogowym” informującym, że to skraj wsi, granica świata swojskiego – bezpiecznego i świata obcego-zagrożonego, i dalej należy się mieć na baczności. W czasie II wojny światowej, pomniki wielkopolskiej rzeźby jako wyznaczniki polskiej tożsamości, we wrześniu 1939 roku przez Niemców zostały skazane na zagładę. Kapliczka Adamskich przetrwała. Figurę Chrystusa przechował ksiądz Siuda, proboszcz z Żabna, a słup Adamscy ukryli we własnej szopie.

Po części oficjalnej goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Krajkowa spotkali się przy kawie, herbacie, smacznych plackach, a wspólna konsumpcja sprzyjała owocnym rozmowom. Swoją obecnością zaszczycili spotkanie także potomkowie pierwszego fundatora kapliczki.

Kapliczka z 1847 roku trafiła do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu.
Kapliczka z 1847 roku trafiła do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu.
Replika zabytkowej kapliczki, odsłonięta 7 października 2023r.

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

Wilk w Mosinie, zaobserwowany na ulicy Sowinieckiej w czwartek 15 maja o godz. 4 rano

Wilk na ulicach Mosiny? Eksperci radzą, jak się zachować (aktualizacja)

W czwartek, 15 maja o godzinie 4 rano, na ulicy Sowinieckiej w Mosinie czytelnik zaobserwował …

11. Bieg Zimowy WOŚP w Krajkowie

11. Bieg Zimowy WOŚP w Krajkowie

Blisko 500 biegaczy wzięło udział w 11. edycji Biegu Zimowego, który odbył się w ramach …

10 komentarzy

  1. Ławeczka dla moherów jest?

    11
    9
  2. Jeszcze nie ma, ale powinna powstać, żeby ludzie wierzący mogli sobie usiąść i się chwilę pomodlić, czy nawet żeby ktoś mógł pooglądać sobie pracę i sztukę lokalnych artystów i rzemieślników, jestem jak najbardziej za ławeczką.

    8
    5
  3. Piekna..brawo !

    4
    6
  4. Jaka gmina takie inwestycje. Zabobony i pierdoły.

    10
    5
  5. A „ obrotowy „ historyk gminy nie zdążył jej przejąć ?

  6. A „ obrotowy „ historyk gminy nie zdążył jej przejąć ? .

  7. borsuk z lasu w Pecnej

    My w lesie na ulicy Sosnowej też będziemy mieli figurkę. Na wysokim postumencie stanie złota głowa samego Przemysława Natenczas Wielkiego. To on dał nam czystą, zdrową wodę w lesie. Radni też dopomogli. Na odsłonięciu złotej głowy będzie zastęp druhów z OSP Pecna, w nowych mundurach, które Waldek wywalczył. Zuch chłopak. Taki wesoły, zaradny, dba o rodzinne i zwierzęta leśne.

    8
    1
  8. Na kanalize bidokowi(czytaj z….. wi) trzeba się zlozyc

    5
    2
  9. Brązową figurkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *