Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 6 wrz, 2023 | komentarzy 36

Nowe ronda w Mosinie na horyzoncie. Powstają projekty

Skrzyżowania okrężne, czyli popularnie nazywane ronda, to rozwiązanie, które może znacząco poprawić bezpieczeństwo na drogach, zwiększyć płynność ruchu i zmniejszyć uciążliwe korki. W Mosinie od dłuższego czasu trwają prace nad projektem budowy dwóch nowych rond, które mają przynieść ulgę mieszkańcom i kierowcom.

Urzędnicy pracują nad projektem budowy nowego ronda na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 430 i 431, przy skrzyżowaniu Szosy Poznańskiej z ul. Piotra Mocka, gdzie obecnie ruch jest sterowany przez sygnalizację świetlną. Trwają również prace nad budową innego ronda, którego planowana lokalizacja znajduje się 100 metrów dalej.

Pod koniec listopada 2020 roku burmistrz Przemysław Mieloch poinformował na łamach vloga samorządowego o podjęciu działań w celu zmniejszenia korków w Mosinie.  – (…) na Komisji Inwestycji, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa radni zaopiniowali projekt uchwały polegającej na przejęciu przez gminę projektowania ronda u zbiegu ulicy Mocka i Szosy Poznańskiej. Przewidujemy realizację tego projektu, czy wykonanie projektu z pozwoleniem na budowę do jesieni roku przyszłego – mówił wówczas burmistrz Przemysław Mieloch.

Działania byłego burmistrza, kwitował wówczas radny Andrzej Raźny. – Przecież WZDW nie dorzuci ani grosza do tej inwestycji wiedząc, że na całość przebudowy drogi od Kórnika do S5 w następnym okresie programowania będzie zagwarantowana dotacja unijna. Już sam fakt, że nie dorzucili ani grosza do projektu (całość kosztów projektu przyjęła na siebie gmina – taką mamy zdolność negocjacyjną) potwierdza ten fakt. Znowu „zasłona dymna” nie wychodzi z Czerwonką (z inwestycją oprócz nazwy nic się nie dzieje) to przy skrzyżowaniu dróg postawimy olbrzymi baner: „TUTAJ BĘDZIE BUDOWANE RONDO” Podsumowując: tylko systemowe rozwiązanie z jedną spójną wizją i przygotowanie Czerwonki aby była budowana wraz z modernizacją drogi wojewódzkiej w samej Mosinie da zadowalający efekt w postaci rzeczywistego rozładowania ruchu w Mosinie – komentował na łamach naszego portalu, radny Andrzej Raźny.

Dzisiaj, czyli ponad dwa lata później, urzędnicy z mosińskiego magistratu poinformowali, że projekt znajduje się w fazie uzgadniania koncepcji. Jak dodają, jest on owocem współpracy Gminy Mosina i Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

Szymon Szydłowski, Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Mosinie, informuje o szczegółach technicznych i postępach prac. – W ramach prac projektowych, dobrano i uzgodniono rozwiązania geometryczne przy usytuowaniu ronda i wlotów. Projekt został złożony do zatwierdzenia geometrii skrzyżowania przez Starostwo Powiatowe. Z kolei projekt oświetlenia drogowego uzyskał już uzgodnienie z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Poznaniu – tłumaczy Szymon Szydłowski.

Jednym z istotnych aspektów tego projektu jest współpraca projektantów przy budowie innego ronda, planowanego 100 m dalej, na skrzyżowaniu ulic Piotra Mocka i Rzeczypospolitej Mosińskiej. Dlatego, jak tłumaczą urzędnicy, projektanci obu rond muszą ze sobą ściśle współpracować, a Gmina i WZDW utrzymywać stały kontakt w celu uniknięcia ewentualnych błędów przy połączeniu tych dwóch skrzyżowań. Jak dodają, budowa będzie też wymagać wykupu części nieruchomości, na których planowane jest umieszczenie ronda.

Mapa do inwestycji: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 431 Mosina-Rogalinek na odcinku od km 7+376,57 do km 7+848,22”.

Planowane rondo na skrzyżowaniu ulic Rzeczpospolitej Mosińskiej i Piotra Mocka. Projekt: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 431 Mosina-Rogalinek
na odcinku od km 7+376,57 do km 7+848,22”.

To jeszcze nie koniec formalności. Zostały też  złożone wnioski o wydanie warunków przebudowy lub zabezpieczenia sieci w obszarze planowanej przebudowy. Po uzyskaniu warunków technicznych od zarządców sieci, projektant przystąpi do projektowania przebudowy lub zabezpieczenia sieci według wytycznych gestorów. Projekty te zostaną poddane analizie na naradzie koordynacyjnej, a po uzyskaniu akceptacji rozwiązań, kontynuowane będą dalsze prace projektowe zmierzające do uzyskania decyzji Zezwolenia Realizacji Inwestycji Drogowej.

Budowa rond może znacząco poprawić warunki na drogach (korki) i zwiększyć bezpieczeństwo ruchu. Nie znamy jeszcze szacunkowych kosztów tego przedsięwzięcia, (jakie kwoty od początku przygody z projektowaniem rond zostały pokryte z budżetu gminy), ani planowanego terminu zakończenia prac projektowych, a co za tym idzie – budowlanych.

Skrzyżowanie przy zbiegu ulicy Piotra Mocka i Szosy Poznańskiejzbiegu ulicy Piotra Mocka i Szosy Poznańskiej.

Skrzyżowanie przy zbiegu ulicy Piotra Mocka i Szosy Poznańskiej. W tym miejscu planowana jest budowa ronda. Kolejne projektowane rondo znajduje się niecałe 100 m wcześniej, na skrzyżowaniu ulic Mocka i Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (36)

 • Wielkopolanin
  środa, 6 wrz, 2023, 12:59:22 |

  Rondo ok ale czy nie będzie zablokowane przez światła koło Dino Poniatowskiego – Szosa Poznańska ?

  20
  1
 • Nat K
  środa, 6 wrz, 2023, 13:30:47 |

  Brzmi obiecująco, oby tego nie zepsuć :)

  6
  2
 • Marcin
  środa, 6 wrz, 2023, 13:30:48 |

  No to tradycyjnie na etapie uzgadniania i ewentualnie projektowania się sprawa zakończy.

  11
  1
 • Fox
  środa, 6 wrz, 2023, 14:11:50 |

  500m dalej kolejne rondo? Chyba 50. W takiej odleglosci jest skrzyzowanie z Rzeczypospolitej Mosinską

 • Martado
  środa, 6 wrz, 2023, 14:53:49 |

  Jakie 500 metrów? 500 metrów to jest chyba do przejazdu kolejowego. Przez takie podawanie odległości trudno skojarzyć, o jakie miejsce chodzi.

 • środa, 6 wrz, 2023, 15:09:30 |

  @Martado, Fox racja, sugerowaliśmy się materiałami z UM. Zmierzona odległość (Google Maps) wynosi 100 m. Poprawiamy.

 • Gość
  środa, 6 wrz, 2023, 16:28:34 |

  No to będzie korba między rondem a DINO i dalej między DINO a kolejnym rondem przy parku… To nie skrzyżowania hamują wjazd do miasta tylko mała ilość dróg rozprowadzających. Lepiej wysiedlić działki ROD obok Orlenu i puścić ruch przy cmentarzu – dalej przeskok przez kanał i mamy drugą drogę wjazdową.

  12
  3
  • Gość
   środa, 6 wrz, 2023, 17:58:05 |

   Wybitne majaczenie z tą „drugą drogą wjazdową”. Przestudiuj sobie aktualną mapę Mosiny. Ku..wa szok. Kefir to ty? :)))

   7
   3
   • Gość
    środa, 6 wrz, 2023, 20:59:49 |

    To się wysiliłeś – jak taki mądry jesteś to wyjaśnij, dlaczego nie można puścić ruchu po stronie ogródków działkowych. Przypomnę dla jasności, że osoba na którą się powołujesz proponowała drogę po drugiej stronie torów – dla jasności.
    Ja spojrzałem na „geoportal” i nie widzę wielkich przeszkód.
    Internet pełen jest takich niespełnionych napinaczy, podstarzałych ważniaków, co tylko „KU..wa szok i ku..wa szok” a później do kościółka, żeby wszyscy widzieli i niedziela z TVP.
    Wykaż się merytorycznie!

    8
    8
    • Gość
     środa, 6 wrz, 2023, 21:54:02 |

     „Ja spojrzałem na „geoportal” i nie widzę wielkich przeszkód” to teraz geniuszu Karpat spójrz na mapę aktualną lub nawet na Mapy Google. Za działkami masz cmentarz, dalej kanał, kawałek nieużytków(pewnie już prywatnych) i pasaż handlowy. Jadąc od Kórnika, według twoich majaczeń, musiał by być zaraz za przejazdem zjazd w lewo i wychodzić zaraz przy przejeździe na Farbiarskiej. Wyobrażasz sobie tak skierować spory ruch pojazdów? Dwa przejazdy kolejowe zostaną w takiej twojej opcji sparaliżowane bardziej niż teraz a samo poprowadzenie drogi jest absurdalne. Jesteś pozbawiony wyobraźni albo jesteś „nowym” mieszkańcem Mosiny. Akurat Kefir też bredził o takim samym genialnym rozwiązaniu jak ty „wymyśliłeś”. Teraz smykaj wyspowiadać się do TW Edwarda i koniec twoich majaczeń.

     4
     3
     • Gość
      czwartek, 7 wrz, 2023, 8:06:17 |

      I takie właśnie płonne dyskusje są z ludźmi, którzy nie czytają ze zrozumieniem, dopowiadają sobie półprawdy, którzy czegoś zrobić nie chcą. Zaczynam podejrzewać, że jesteś jednym z tych wszystkowiedzących urzędników, którzy na dzień dobry mówią , że się nie da…
      Ruch wjazdowy może być jednokierunkowy, może być kierowany na granicy boiska szkolonego i cmentarza (być może nawet ułatwiłoby to również dojazd rodziców do szkoły – tam jest z tym duży problem), a targowisko jako punkt docelowy – tutaj wystarczy modyfikacja ruchu na farbiarskiej i masz genialny wjazd. W gruncie rzeczy i tak powinna powstać przeprawa dla ruchu kołowego w rejonie cmentarza. Dla przykładu – ludzie z Krosna muszą dojechać aż do Dino, by wrócić do domu.
      Teraz możesz kolejny raz wykorzystać ulubiony zwrot o majaczeniu, spojrzeć na mapy i narzekać ;) Pozdrawiam

      5
      4
     • Gość
      czwartek, 7 wrz, 2023, 10:48:40 |

      Ciekawe,czy ktoś merytoryczny z Urzędu mógłby mógłby to podsumować?

     • Gość
      czwartek, 7 wrz, 2023, 14:18:04 |

      Gość czwartek, 7 wrz, 2023, 8:06:17 | # teraz to nie da się twojego pomysłu nazwać majaczeniami to są normalne urojenia. Wjazd do Mosiny jednokierunkowy z budową mostu oraz absurdalnie poprowadzona droga. Jestem pod wrażeniem przedstawionej fantazji. Tutaj jest link do Mapy Google omawianego obszaru. nie jest najaktualniejszy bo np. nie ma pasażu handlowego przy Farbiarskiej. Przeanalizuj sobie swój pomysł. Żeby nie było nie mam działki przy Orlenie, w Mosinie mieszkam prawie 50 lat i znam ją :). Nie jestem urzędnikiem ani księdzem. Pozdrawiam
      https://goo.gl/maps/yRwr2fCjxGuKDipE9

      4
      1
     • Gość
      czwartek, 7 wrz, 2023, 15:33:29 |

      Ja myślałem, że rozmawiam z kimś w miarę inteligentnym ale widzę, że grubo się pomyliłem.
      Po pierwsze nie czytasz ze zrozumieniem – uparłeś się na drogę przy torach… a kto napisał, że ujście ma znajdować się przy „Barwie” – przeczytaj jeszcze raz zanim będziesz komentował.
      Jeśli korzystasz z Map Google, to ja się nie dziwię, że nic nie rozumiesz, bo po to stworzono wszelkiego typu geoportale z podziałem administracyjnym. Nie ma co tłumaczyć, bo waćpan dopiero na poziomie map satelitarnych…
      Tym skończę, bo nie ma większego sensu dyskusji – widać, że z wiekiem coraz trudniej o naukę nowych technologii i bardziej elastyczne myślenie.
      Zawsze możesz szanowny interlokutorze zaproponować swoją wersje pozbawioną wad!

     • Gość
      piątek, 8 wrz, 2023, 15:53:54 |

      Miły człowieku, oświeć mnie proszę jak poprowadziłbyś swój dodatkowy wjazd do Mosiny od strony Kórnika. Przedstaw też proszę gdzie ma być droga jednokierunkowa a gdzie dwukierunkowa, gdzie ma się ten wjazd zaczynać gdzie kończyć itd. Możliwe, że ja czegoś nie rozumiem.

     • Gefir
      piątek, 8 wrz, 2023, 22:19:01 |

      Mistrzu manipulacji.Mój wniosek z 2009 mówi o drodze wzdłuż torów kolejowych z mostem obok cmentarza w przedłużeniu ul Sowińskiego ! Dalej ruch może się rozkładać : Wiosny Ludów do Sowinieckiej kierunek Sowinki ,Krajkowo ,Żabno lub do nowo wybudowanej ul Stanisława Lema lub w przyszłosci Leśmiana .Dalej jest kierunek Śrem ,Krosno ,Czempiń…

      2
      2
     • Gefir
      piątek, 8 wrz, 2023, 22:21:06 |

      Dodam jeszcze niech państwo sobie wyobrażą ta sytuację ! nie doczekamy się wschodniej obwodnicy ! nalezy małymi krokami odkorkować nasze miasto !

      2
      2
     • Gefir
      piątek, 8 wrz, 2023, 23:28:13 |

      Nie muszą tędy jeździć tiry ,tylko auta do 3,5t….

      2
      2
     • Gość
      niedziela, 10 wrz, 2023, 9:32:34 |

      Kefir wizjonerze, napisz w którym miejscu chciałbyś aby był zjazd z drogi kórnickiej w stroną nowego mostu i ul. Sowińskiego.

 • pytająca
  czwartek, 7 wrz, 2023, 12:28:47 |

  Panie Burmistrzu Mosiny proszę się zabrać za reklamy – potykacze znajdujące się w pasie drogowym w Rynku w Mosnie oraz ulicach przyległych zajęcie pasa drogowego jest płatne winni o tym wiedzieć Pana urzędnicy . A Rynek w Mosine wygląda jak targ i to pod nosem urzędu.

  10
 • adamczeski
  czwartek, 7 wrz, 2023, 14:27:09 |

  Tylko jedno wspólne rądo o nieregularnym kształcie łaczący 4 skrzyżowania załatwiłby skutecznie sprawę. Czyli ruch jednokierunkowy wokół budynków obejmujący skrzyżowania dróg 430/431, przy Dino, Rzeczypospolitej – szkoła i Rzeczypospolitej/Nocka. I po sprawie myślę

  • Gość
   piątek, 8 wrz, 2023, 11:15:20 |

   rądo- debeściak…

  • Gość
   piątek, 8 wrz, 2023, 22:35:43 |

   Ruch jednokierunkowy wokół szkoły…. jesteś debesciak, zmierz szerokość i będzie po sprawie

   • adamczeski
    piątek, 8 wrz, 2023, 22:53:40 |

    A może naucz się czytać… Podałem tylko skrzyżowania obejmujące ruchem okrężnym. Poza tym jednokierunkowa koło szkoły ( Rzeczypospolitej … ) już jest więc w czym masz problem?

    • gość
     sobota, 9 wrz, 2023, 9:13:10 |

     przejedź się proszę obok szkoły i wróć z odpowiedzią czy to droga jednokierunkowa. W jednym kierunku jest tylko i wyłącznie ze strony rynku do skrzyżowania przy SP1. Widać jak się orientujesz w przestrzeni i tacy ludzie wszystkich potrafią wprowadzić w błąd adamczewski

     • adamczeski
      sobota, 9 wrz, 2023, 9:53:10 |

      Ty za to Gościu jesteś zwykłym spamerem czepiającym się szczegółów. Podałem ogólne namiary orientacyjne, bo takiemu spamerowi trzeba by wszystko na obrazkach pokazać, a najlepiej gotowy projekt

 • galla
  czwartek, 7 wrz, 2023, 15:05:07 |

  Mam tylko nadzieję, że na etapie projektowania zostanie uwzględnione, że tu nie wystarczy „zwykłe” rondo, jak np. rondo Budzyń – przy takim układzie w godzinach popołudniowego szczytu byłoby bardzo ciężko wjechać z Szosy Poznańskiej, bo na rondzie byłby nieustanny strumień aut z Mocka, który trzeba by było przepuścić.

 • orient
  czwartek, 7 wrz, 2023, 15:16:57 |

  @galla zgadza się. Co prawda wjazd od strony Kórnika byłby odciążony, ale wjazd od strony Puszczykowa wiązałby się z jeszcze większym niż obecnie korkiem. Jeśli Czerwonka nie okazałaby się tylko medialnym szumem urzędników to wówczas sytuacja uległaby poprawie. Niestety sądząc po ostatnich sukcesach ani jedno ani drugie nigdy nie dojodze do skutku. A o obwodnicy to już nie ma co marzyć, bo nawet ten temat upadł już nawet wśród największych lokalnych fantastów.

 • autochton
  czwartek, 7 wrz, 2023, 17:37:07 |

  W Mosinie burmistrz i Rada Miasta nie robią nic by powstała obwodnica i co najmniej dwa nowe mosty. Obecny układ drogowy miasta powstał w latach 70 tych ubiegłego wieku. I wtedy na znikomy ruch furmanek był wystarczający. Dzisiaj w dobie tak kolosalnych możliwości uzyskania dotacji unijnich czy państwowych proponowanie budowy dwóch rond jest kuriozalne, bowiem wcale nie załatwia narastającego problemu rosnącego w szybkim tempie ruchu pojazdów.

  8
  0
  • Gość
   czwartek, 7 wrz, 2023, 18:24:03 |

   Autochton mam pytanie od ilu lat jesteś mieszkaniem Mosiny ? Naturalnie bez złośliwości

   2
   1
  • Gość
   piątek, 8 wrz, 2023, 22:32:24 |

   Autochton ty masz wiedzę że w Polsce mamy kilka kategorii drog ? Ile ty mieszkasz w tej Gminie ? Z choinki żeś sie urwał?

   1
   1
 • alpc
  czwartek, 7 wrz, 2023, 17:39:49 |

  Warunek, gdy zagłosujecie na PiS i Wróblewskiego, który załatwi gminie jakieś ochłapy, o ile załatwi.Bedziecie szczęśliwi, bo sprawdźcie co Wam obiecał w poprzednich wyborach.

  3
  2
  • Gość
   piątek, 8 wrz, 2023, 16:00:22 |

   Istota żywa Wróblewski w każdym mieście w Wlkp wybuduje czekoladową fontannę przy której będzie on celebrował ceremonie kakao.

   5
   1
 • autochton
  czwartek, 7 wrz, 2023, 18:17:21 |

  Pewnie ten post napisał jakiś radny, który nie mając podstawowej wiedzy ucieka z tematem w politykę. Niestety to nasza mosińska tradycja…

 • Krzysztof
  piątek, 8 wrz, 2023, 12:51:44 |

  A może wykorzystać drogi 430, 431, ulicę Rzeczypospolitej Mosińskiej plus ul. Zieleniec (otworzyć połączenie z 430) i potraktować otrzymany czworobok jako „rondo” wprowadzając ruch jednokierunkowy i przerabiając wloty (spowolnienie ruchu)? Taniej i za jednym zamachem oba skrzyżowania załatwione

 • Gość
  piątek, 8 wrz, 2023, 22:10:44 |

  NPańskie pomysły wrzuca do kosza .Banda nieudaczników przy korycie. Co na wystawie to w sklepie…

  2
  1

Skomentuj