„Obietnicy dotrzymałem”. Upamiętniono zbrodnię sprzed 80 lat
Drzewa w okolicznych lasach skrywają wiele tajemnic: są niemymi świadkami historii, która odgrywała się tu całkiem niedawno, bo jedynie przed kilkudziesięcioma laty. W czwartek, 27 kwietnia, przy drodze Mosina – Puszczykowo upamiętniono miejsce dokonanej egzekucji majora Bolesława Rubaszewskiego oraz siedmiu nieznanych z imienia żołnierzy Wojska Polskiego.
– Dziś wolna, niepodległa, demokratyczna i suwerenna Polska nie może oddać ziemskiego życia majorowi Rubaszewskiemu, ale chce mu oddać należytą chwałę, pamięć i cześć – zaakcentował prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki. – Ale to upamiętnienie poświęcone jest też siedmiu, do dnia dzisiejszego, niezidentyfikowanym żołnierzom Wojska Polskiego i żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Niezidentyfikowanym, bo komunistyczna, kolonialna, obca Polakom i sowiecka Polska po roku 1945 nie tylko mordowała synów tej ziemi Wielkopolskiej i całej Polski, ale także ukrywała ich szczątki i doprowadzała do procesu ewaporacji, do wymazania z pamięci rodzinnej, społecznej, regionalnej i z pamięci narodowej – wybrzmiał prezes IPN.
W odsłonięciu pomnika uczestniczył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego, Zbigniew Sołtysiński oraz przedstawiciele władz samorządowych, harcerzy, szkół oraz mieszkańcy.
– Ta sprawa miała w ogóle nie ujrzeć światła dziennego – podkreślił Robert Kiszkurno, regionalista, inicjator upamiętnienia tej zbrodni. Podczas uroczystości opowiedział o wieloletnim procesie, który od momentu uzyskania informacji do dnia odsłonięcia pomnika musiał zaistnieć. Wreszcie, w 2019 roku, złożył wniosek do poznańskiego oddziału IPN w Poznaniu o trwałe upamiętnienie tego miejsca. – Należy się to majorowi Rubaszewskiemu, należy się to pozostałym ofiarom – podkreślił.
Szczególnym kustoszem upamiętnienia miejsca egzekucji majora był druh Zbigniew Podeszwa, zmarły w 2021 roku, który nie doczekał uroczystości, a był ostatnim świadkiem historii, który widział prowadzonego na śmierć majora. – Ostatni raz widział majora na spacerniaku, na ulicy Młyńskiej i przekazał mu informację, że dostał karę śmierci – powiedział Robert Kiszkurno. – Druh zmarł w 2021 roku, ale obiecałem mu, że stanie tu upamiętnienie. Stanęło, i z tego miejsca, na ręce obecnego tu syna druha Podeszwy, chciałem złożyć słowa: obietnicy dotrzymałem – podsumował.
Pomnik znajduje się przy żółtym szlaku turystycznym im. Bernarda Chrzanowskiego, w odległości około 100 m na północny-zachód od skrzyżowania drogi nr 430 Poznań-Mosina z ul. Dworcową w Puszczykowie.
Fotorelacja: Anastazja Filipiak
Tagi: Droga nr 430, historia, miejsce pamięci
Wasze komentarze (29)
Za każdym razem kiedy umiera dziecko bo pomoc medyczna nie dotarła na czas, za każdym razem kiedy rodzice proszą o zbiórkę publiczną aby ratować chore dziecko pamiętajmy, że winni są też organizatorzy tych żenujących uroczystości. One nikomu nie wrócą życia. A tym czasem mamy szkoły pełne dzieci z problemami, którym nie ma kto pomagać. Szpitale, w których chorzy szukają pomocy.
Pań Kiszkurno dotrzymał słowa – żenada.
Zamiast na szkoły i szpitale pieniądze idą na takie pseudoimprezy. Wojewoda z PiS i Szaf IPN z PiS mają wreszcie gdzie się pokazać.
Najpierw powiem tak. To że polska ziemia skąpana jest we krwi niewinnych ludzi to fakt, ale stawianie kolejnych pomników, obelisków staje się już irytujące. W tym kraju ludzie ginęli na każdym narożniku ulicy. A teraz trochę szerzej. Czym dla was historycy jest patriotyzm? Piszę historycy, bo na terenie naszej gminy jest ich zatrzęsienie. Był burmistrz historyk, jest radny powiatowy, dziennikarka, i jeszcze kilkunastu aktywnych. Panie Przemysławie Mielochu czy patriotycznym zachowaniem jest marnowanie publicznych pieniędzy? Mówię o patriotyzmie w dobie pokoju. Czy jeśli zdefraudował pan publiczny pieniądz, którym zarządza Aquanet i wprowadzając ich w błąd zafundował pan wodociąg koledze to to jest patriotyzm? Czy jeśli wydał pan warunki zabudowy koledze w otulinie parku narodowego to to jest patriotyzm? Dyrektorze WPN, czy pan godząc się na ten szwindel, a mając na sercu dobro polskiej przyrody jest pan patriotą? Panie Mielochu czy dewastując urząd, publiczną instytucję, która ma nam służyć był pan patriotą? Czy zatrudniając koleżankę z urzędu gminy Komorniki, która byłą szkodnikiem jest pan patriotą? Czy szerząc nepotyzm i zatrudniając innych gagatków bez wykształcenia, ale z plecami był pan patriotą? Czy defraudując pieniądze dając pensję 150 tysięcy rocznie prezesowi basenu, który nie zrobił kompletnie nic jest pan patriotą?
Ciekawy ile ten „pomnik” zaśmiecający rezerwat ścisły „Pojniki” kosztował podatników? Zamiast na użyteczne rzeczy rząd wydaje na takie pseudo wydarzenia…
Teraz Wielkopolski Park Narodowy musi zostać nazwany imieniem niezłomnego kardynała Karola Wojtyły!
Ciekawi mnie jakie jest zdanie na ten temat Redakcji GMP? Tak po ludzku. Szanowni redaktorzy, tak po ludzku. Proszę się wypowiedzieć, jak uważacie, co jest w naszym życiu społecznym najważniejsze? Nie potraficie zauważyć ewidentnej propagandy i umiłowania do tworzenia „nowe” jedynie słusznej historii? Nir potraficie tego zauważyć, czy nie chcecie? Czytelnicy czekają na odpowiedź.
Jest wiele różnych punktów widzenia na temat tego, co jest najważniejsze w naszym życiu społecznym. To zależy od wartości i priorytetów każdej osoby, również trudno się w tym względzie wypowiadać za całą redakcję naszej gazety. Co do propagandy i tworzenia „nowej” jedynie słusznej historii, to każda władza próbuje wpłynąć na sposób, w jaki postrzegane jest społeczeństwo i jego historia. Dlatego też ważne jest, aby być świadomym różnych punktów widzenia i nie ulegać propagandzie. W końcu to nasze indywidualne przekonania i wolność wyboru, w co i jak wierzymy.
Redakcjo!!! „Dlatego też ważne jest, aby być świadomym różnych punktów widzenia i nie ulegać propagandzie.” Jakich różnych punktów widzenia, jak GMP zazwyczaj opisuje tylko jeden punkt, bo na resztę jesteście zbyt leniwi.
Dlatego chętnie opublikujemy pani/pana punkt widzenia w liście do redakcji. Zarówno my, jak i Czytelnicy dowiemy się, jak to się robi. A potem dalej będziemy leniuchować.
Szanowna Redakcjo – różne punkty widzenia pokazaliście podczas wyborów na burmistrza – to co było prezentowane na łamach GMP, trudno nazwać bezstronnością czy dziennikarską dociekliwością.
Praktycznie każdy wrażliwy temat jest traktowany jednostronnie, bez dodatkowych analiz i opinii. Bo kto mógłby pomyśleć, że grożący strajkiem pracownicy ZUK stoją po złej stronie?
Jak to jest, że „Spółka Park Strzelnica” za Mielocha i Lisa tak bardzo gryzła w oczy a obecnie temat praktycznie nie istnieje?
I takie wyrywkowe i bezkrytyczne wsparcie towarzyszy niektórym deweloperom, absurdalnym inicjatywom społecznym (Jadłodzielnia) czy podmiotom medycznym (Eskulap Premium).
Przykro mówić ale GMP jest raczej słupem reklamowym a nie rzetelnym źródłem informacji!
Szanujemy i przyjmujemy krytykę. Ważne, aby czytelnicy, mieszkańcy mieli dostęp do różnych punktów widzenia i opinii, co pozwala na bardziej wszechstronne zrozumienie danego tematu. My jesteśmy tylko jednym z nich, chociaż możemy zapewnić, że do każdego tematu, w miarę naszych możliwości i zasobów czasowych, staramy się podejść jak najbardziej rzetelnie i obiektywnie. Natomiast pisanie o polityce, w materiale upamiętniającym polskich bohaterów, byłoby nie na miejscu. Być może na łamach innych mediów, które poruszyły ten temat, znajdzie się artykuł opisany w sposób, jaki panią/pana usatysfakcjonuje.
Tak. Tylko droga redakcja GMP bardzo często oprócz informacji na dany temat odnosi się również komentarzem. W tym przypadku brak komentarza.
Czyli sama informacja staje się formę komentarza i stosunku do tej sprawy.
Szkoda tylko, że rodzice chorych dzieci nie mają „wolności wyboru” np. formy leczenia. Proszę redakcję GMP o zwrócenie się do IPN z prośbą o podanie kosztu tego „punktu widzenia” rzeczywistości.
A co Ty z tymi chorymi dziećmi? Prostacka socjotechnika zasłaniania się chorymi dziećmi, by podbić bunt w przeciwnym kierunku… Jeśli chcesz się tak komunikować ze światem, to pochwal się, co takiego zrobiłeś, by los chorych dzieci był lepszy…
Ten pseudo pomnik zepsuł jeden z najładniejszych fragmentów WPN! Tragedia!
Leczyłem swoje dziecko przez wiele lat w szpitalu. Na tym polega moja socjotechnika. Nikomu tego nie życzę, tobie również. Obyś wówczas nie musiał zweryfikować swoich poglądów.
Wszystko rozumiem, ale czy to trochę nie perfidne zasłanianie się chorobą dziecka w dyskusji nad słusznością stawiania jakiś bezsensownych kamieni. To nie czas ani miejsce aby wytaczać takie działa…
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.
Stawianie kamieni gdzie popadnie, im więcej tym lepiej to szacunek dla przeszłości? Bzdury pleciesz waszmość. To nie jest wyraz żadnego szacunku. Zapamiętaj to sobie.
W 100% procentach prawda. Po co ten pomnik? Po to, żeby się czasami zastanowić do czego prowadzi totalitaryzm, co p0trafi zrobić Polak Polakowi, do czego może doprowadzić ziejąca zewsząd nienawiść miedzy nami. Chyba nikt z Państwa komentujących to wydarzenie nie ma w historii swojej rodziny nikogo zamordowanego i pogrzebanego w lesie. Ja mam dziadka zamordowanego w lesie pod Obornikami i nie prezszkadza mi tamtejsza droga krzyżowa prowadząca w głąb lasu, usłana pomnikowymi stacjami
Jedź do Lichenia, natychmiast!
Co z szacunkiem dla swojej przeszłości mają wspólnego kamienie pamiątkowe w lesie ?
Ciekawe jaki 'inny punkt widzenia’ miała Redakcja przedstawić? Napisać, ze dobrze, ze go komunisci zamordowali i to im się pomnik należy? I co to jest ta 'nowa wersja historii’? Wersja, w której komunisci mordujacy Polaków po lasach są źli? Ja się akurat pod tą „wersją” podpisuję bo to prawda.
A jak już piszemy o tym, że państwo polityki historycznej nie powinno prowadzić tylko przeznaczyć pieniadze na szpitale (co samo w sobie jest pomieszaniem pojęć na skalę niebywałą) to rozumiem, że jak PO budowała stadiony, które do dzisiaj utrzymujemy z naszych podatków też zabijała pacjentów.
Sprowadzanie tego wydarzenia do PiSu i proba wywierania presji na Redakcję, żeby takie wydarzenia relacjonowała oferując jakieś alternatywne perspektywy i wplatając w to politykę zdrowotną jest kompletnym odlotem. Człowiek został zamordowany i nie trzeba z upamietnienia jego niezasłużonej śmierci robić antypisowskiej afery, zwłaszcza tak absurdalnymi argumentami.
I jeszcze jedno. Kocham WPN i mi ten pomnik nie przeszkadza. Bohaterom należy się uznanie chociażby tak skromne.
Rzeczywiście kompletny odlot. Pomieszanie wszystkiego. Stadiony PO z kamieniami w WPN. Skąd to niby wiesz, że postawiono kamienie dla bohaterów?
Skąd to niby wiesz, że bezimienni żołnierze byli bohaterami? Problem właśnie polega na tym, że wydajemy pieniądze nie do końca wiedząc na co ale ważne, że IPN działa.
Ciekawe co jest w IPN w teczce TW Edwarda?
Litania za tych którzy potrafią tylko jączyćź
Też spowiadałeś się komuchom jak TW Edward? Naucz się pisać po polsku. :)))
Przez pryzmat głupot które piszesz widzę , że jesteś typowym przykładem pomyłki położnej przy porodzie, która zamiast dać klapsa na tyłek dała w głowę i tak tobie zostało.
Bełkot, którym się posługujesz jest typowy dla osobnika po zabiegu lobotomii.