Dworzec w Mosinie będzie remontowany. PKP planuje modernizację 150 dworców
Polskie Koleje Państwowe rozpoczęły ambitny projekt modernizacji dworców kolejowych w całej Polsce. Perony i historyczne dworce stają się częścią ogromnego Programu Inwestycji Dworcowych, który zakłada przebudowę 150 dworców do 2030 roku. Pozytywnych zmian mieszkańcy mogą spodziewać się m.in. w Mosinie i Czempiniu.
Rusza największy w historii Polski program przebudowy dworców kolejowych
Program inwestycji kolejowych będzie miał ogromne znaczenie dla podróżujących. Polskie Koleje Państwowe planują przeznaczyć około 4,4 miliarda złotych na modernizację 150 dworców kolejowych. Wiele z tych obiektów to prawdziwe zabytki, stanowiące cenne dziedzictwo historyczne. Warto zaznaczyć, że od 2016 roku już 82 dworce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 na etapie projektowania i przygotowania. W ramach pierwszej edycji programu realizowanego w latach 2016-2023 zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju o wartości nakładów inwestycyjnych ponad 3,1 mld zł brutto. W ramach ogłoszonego programu ma być zmodernizowanych 150 dworców w całej Polsce.
W Wielkopolsce, Mosina i Czempiń stają się istotnymi punktami tego procesu modernizacyjnego, zaplanowanego na lata 2023 – 2030. Dworzec w Mosinie, z racji dużego zainteresowania tą formą transportu (związanej ze słabą rozwiniętą infrastrukturą drogową i występującymi korkami) codziennie przyciąga rzesze pasażerów, próbujących dostać się do Poznania . W niedalekim Czempiniu, ostatnio zmodernizowane perony na linii kolejowej E59 (Poznań – Wrocław) stają się częścią większego przedsięwzięcia modernizacyjnego. Oba dworce otrzymają nowe wnętrza i funkcje, zachowując przy tym swoją unikalność i urok.
Jednak modernizacja to nie tylko kwestia estetyki. Radosław Śledziński z PKP PLK podkreśla, że celem programu jest przede wszystkim zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei dla podróżujących oraz polepszenie ich komfortu i bezpieczeństwa. To wyzwanie, które obejmuje nie tylko większe miasta, ale także małe miejscowości.
– Główne założenia naszego programu odmieniającego oblicze polskich dworców to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.. Celem Programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Działania te pozwolą zacierać historyczne dysproporcje w infrastrukturze kolejowej pomiędzy regionami, co będziemy mogli obserwować również w województwie podlaskim – dodaje Ireneusz Maślany.
Z pewnością modernizacja dworców, także tych w Mosinie i Czempiniu przyniesie pozytywne zmiany, ułatwiając podróże mieszkańcom i przyczyniając się do rozwoju lokalnych społeczności. Należy podkreślić, że omawiane plany są jedynie założeniami i niekoniecznie muszą zostać w pełni zrealizowane. Decyzje o ich wdrożeniu będą silnie uzależnione od dostępności funduszy, jakie kolej będzie posiadała w danym okresie.
Poniżej lista dworców, które mają zostać kompleksowo zmodernizowane do 2030.
Tagi: Czempiń, dworzec, inwestycje, PKP