Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 12 wrz, 2023 |

Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) ma 5 lat. Alternatywa dla korków w regionie

Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) obchodzi swoje piąte urodziny i ogłasza rozszerzenie swojej oferty, które wpłynie na komfort podróży także dla mieszkańców regionu. Inicjatywa, będąca wynikiem współpracy wielu samorządów, staje się fenomenem i wzorem dla innych regionów Polski.

W uroczystości obchodów piątej rocznicy PKM, która odbyła się na Dworcu Letnim w Poznaniu, uczestniczyli liczni przedstawiciele samorządów, w tym starosta poznański Jan Grabkowski, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Pomimo, że PKM jest finansowana głównie ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego, osiągając 331 milionów złotych w bieżącym roku, wszyscy podkreślali rolę współpracy między samorządami jako kluczowego czynnika sukcesu.

Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, podkreślił, że współpraca samorządów w tak dużym projekcie, uwzględniając konkretne wsparcie finansowe, jest rzadkością i wzorcem dla innych regionów kraju. – Kolej metropolitalna jest bez wątpienia fenomenem. To fenomen dobrej, zgodnej współpracy samorządów, które uznały, że warto zapewnić swoim mieszkańcom komfortowe warunki dojazdu do pracy czy szkoły i z powrotem – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Woźniak dodał, że PKM jest tworem wirtualnym, który korzysta przede wszystkim z taboru naszych Kolei Wielkopolskich, finansowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. – Chcemy rozwijać projekty kolejowe, dlatego – jeśli uda się odblokować Krajowy Plan Odbudowy – pieniędzy na nowy tabor pojawi się więcej – przyznał Marszałek.

W podobnym tonie wypowiadał się starosta poznański. – Gdyby nie umiejętność rozmawiania, a także umiejętność patrzenia dalej niż interes własnej gminy, własnego samorządu czy własnego miasta, to na pewno nie byśmy dzisiaj w tym miejscu – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Na uroczystości obecny był również burmistrz Mosiny, który na spotkanie, jak sam przyznał – dotarł koleją. – W przyszłym roku zwiększy się częstotliwości kursowania pociągów PKM. Na naszej linii Poznań – Czempiń dołączone zostaną dwie pary pociągów. Gmina Mosina solidarnie razem z Gminami Metropolii wspiera rozwój PKM. W tym roku dotujemy przewozy na kwotę ponad 226.000 złotych. W przyszłym roku kwota wyniesie ponad 326.000 złotych – podkreśla Dominik Michalak, burmistrz gminy Mosina.

W wyniku ostatniego porozumienia, które zostało podpisane 11 września, liczba połączeń w ramach PKM wzrośnie od 1 stycznia 2024 roku. Najwięcej korzyści odniosą mieszkańcy korzystający z linii Poznań – Opalenica – Nowy Tomyśl, ale także podróżujący między Poznaniem a Grodziskiem Wielkopolskim, Kościanem (Mosina i Puszczykowo), Pobiedziskami, Rogoźnem, Szamotułami, Środą Wielkopolską i Wrześnią.

Obecnie w działalność PKM zaangażowanych jest 48 samorządów, w tym Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań i Powiat Poznański, które współfinansują poszczególne linie kolejowe, oraz dziewięć kolejnych powiatów i 36 gmin, będących członkami Stowarzyszenia Metropolia Poznań. PKM uruchomiono w 2018 roku,  początkowo obsługiwała trasy z Poznania do Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla i Jarocina. Od tego czasu systematycznie rozwijała się i wydłużała trasy, obejmując kolejne miejscowości.

Najważniejszą cechą PKM jest częstotliwość kursowania pociągów, alternatywa dla zatłoczonych ulic. Podczas godzin szczytu przewozowego, pasażerowie mają możliwość korzystania z dwóch połączeń na godzinę, a średni czas oczekiwania wynosi zaledwie 30 minut. W roku 2022 usługi PKM skorzystało ponad 23,5 miliona pasażerów.

Poznańska Kolej Metropolitalna kontynuuje swoją misję ułatwiania podróży mieszkańcom i jest nadzieją na rozwój zrównoważonego transportu w regionie. Z okazji piątej rocznicy życzymy jej dalszych sukcesów i kolejnych udanych inicjatyw.

Więcej: Poznańska Kolej Metropolitalna

5 lecie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej - uroczystość na dworcu letnim w Poznaniu

5 lecie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej – uroczystość na dworcu letnim w Poznaniu; fot. Powiat Poznań

5 lecie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

5 lecie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej; fot. Powiat Poznań

5 lecie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej - tort

5 lecie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej; fot. Powiat Poznań

Dodatkowe połączenie w ramach PKM - 11 września 2023 r.

Dodatkowe połączenie w ramach PKM; fot. UMWW

mapa wszystkie stacje Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM)

Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) – plan stacji (kliknij i powiększ)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj