Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Materiały partnera | środa, 6 gru, 2023 |

Praca w Poznaniu dla osób młodych — gdzie i jak jej szukać?

Podobnie jak inne miasta wojewódzkie, Poznań oferuje wiele możliwości pracy, w tym również dla ludzi młodych, nieposiadających jeszcze doświadczenia zawodowego. W wielu branżach bardziej od stażu i od wykształcenia liczą się faktyczne umiejętności, które z kolei przekładają się na konkretne zarobki. Gdzie znaleźć oferty odpowiednie dla młodych? Jakie profesje są odpowiednie dla osób bez doświadczenia, które jednocześnie się uczą? Jak napisać CV, kiedy nie ma się jeszcze czym pochwalić?

Gdzie powinni szukać pracy ludzie młodzi, bez doświadczenia?

Brak doświadczenia może stanowić utrudnienie już na samym etapie poszukiwania pracy. Młodzi ludzie nie są jeszcze obyci z realiami rynku, mogą więc popełniać liczne błędy – szukać nieefektywnie albo stanowić łatwy cel dla oszustów.

Przede wszystkim odpuść sobie niewielkie portale i niszowe aplikacje z pracą. Postaw na duże, ogólnopolskie serwisy z ofertami. Na https://www.gowork.pl/praca/poznan;l każdego dnia znajdziesz kilkadziesiąt nowych ofert z Poznania i okolicy. Oszczędzasz czas, który trzeba by było poświęcić na odwiedzanie wielu stron, na których ogłoszenia często są z resztą zdublowane.

Chronisz się także przed nieuczciwymi ogłoszeniodawcami, którzy zamiast rekrutować do pracy, zajmują się wyłudzaniem pieniędzy i danych osobowych (np. przez phishing, czyli przesyłanie fałszywych linków, infekujących komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym hasła). W dużych serwisach to niemożliwe, ponieważ pracodawcy są weryfikowani przed możliwością zamieszczenia ogłoszenia.

W których branżach pracodawcy chętnie przyjmują młodych?

Branże idealne dla młodych to takie, w których nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, aby szybko nauczyć się wykonywania swoich obowiązków. Świetnym przykładem jest handel. Praca w markecie, w salonie firmowym, przy telefonicznej lub internetowej obsłudze klienta, a nawet na stoisku tymczasowym (np. w trakcie jarmarku świątecznego), wymaga przede wszystkim pozytywnego nastawienia.

Młodzi ludzie chętnie wybierają również gastronomię. Pracują jako kelnerzy albo w charakterze pomocy na kuchni. W pierwszym przypadku dużym plusem jest możliwość zbierania wysokich napiwków, w drugim – szansa uczenia się od szefa kuchni i awansowania.

Łączenie pracy i nauki – czy to możliwe?

Dla studentów skomplikowane może być również łączenie pracy i nauki. Ci studiujący dziennie chcą mieć wolne przynajmniej weekendy, studenci zaoczni chcieliby zaś odpocząć i pouczyć się w tygodniu. Jeśli nie chcesz zaraz po studiach zmagać się z wypaleniem zawodowym, postaw na balans.

Wybierz pracę, w której istnieje możliwość elastycznego dopasowania grafiku do twoich potrzeb, co umożliwi pogodzenie edukacji, życia zawodowego, rodzinnego i prywatnego. Pamiętaj, że nie jesteś robotem – masz prawo do zajmowania się swoimi pasjami i do biernego odpoczynku.

CV bez doświadczenia zawodowego – czym wypełnić puste miejsce?

Pierwszą zachętą do nawiązania kontaktu z potencjalnym pracownikiem jest ciekawe CV. Tylko co w nim zawrzeć, jeśli nie ma się żadnego doświadczenia? Jak zapełnić pustą przestrzeń?

Przede wszystkim rozwiń bardziej sekcję związaną z nauką. Napisz więcej o profilu klasy w szkole średniej, wspomnij o zdobytych nagrodach i wyróżnieniach, pochwal się wynikami z matury (jeśli jest czym). Nie zapominaj także o swoich pasjach. Jesteś członkiem amatorskiej drużyny sportowej? Grasz na instrumencie? Udzielasz się charytatywnie? O tym właśnie napisz, aby przekonać pracodawcę, że jesteś ciekawą osobą, którą warto zaprosić na rozmowę.

Rynek w Poznaniu

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Skomentuj