Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 16 cze, 2023 | komentarzy 5

Rodzice protestują przeciwko likwidacji grupy pięciolatków w Pecnej

Zwrócili się do nas rodzice dzieci z przedszkola w Pecnej, głęboko zaniepokojeni planowaną likwidacją grupy pięcioletnich przedszkolaków, „Pszczółek”, w Szkole Podstawowej w Pecnej. Decyzja budzi oburzenie wśród rodziców, którzy uważają ją za „absurdalną i szkodliwą dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci”. Dodatkowo, mieszkańcy gminy są rozczarowani brakiem konsultacji i nieuwzględnieniem ich opinii w tej sprawie.

Jeden z rodziców, zwrócił się z listem do burmistrza gminy, pana Dominika Michalaka, w którym wyraził swoje niezadowolenie oraz zaniepokojenie. W liście rodzic podkreśla, że decyzje dotyczące losu dzieci nie powinny być podejmowane bez wiedzy i zgody rodziców. Zaznacza również, że likwidacja grupy pięciolatków i włączenie ich do grupy czterolatków lub sześciolatków może negatywnie wpłynąć na ich rozwój, edukację, a także samoocenę i rozwój emocjonalny.

Wiele rodzin jest zaniepokojonych perspektywą, że dzieci będą przenoszone z grupy do grupy, co może prowadzić do nierównomierności w rozwoju oraz zakłóceń w relacjach towarzyskich. Mieszkańcy nie zgadzają się również z faktem, że decyzje te są podejmowane w celu oszczędności budżetowych gminy kosztem dobra dzieci.

Dodatkowo, rodzice zauważyli problemy formalne związane z planowaną likwidacją grupy pięciolatków. W statucie szkoły i regulaminie przedszkola nie ma wzmianki o możliwości rozwiązania grupy w trakcie cyklu edukacyjnego, co jak zauważają rodzice, jest zaniedbaniem ze strony władz. Mieszkańcy podkreślają, że dzieci powinny być traktowane jako priorytetowe, a instytucje powinny skupiać się na ich dobru i opiece.

W liście rodzic poprosił burmistrza o dokładne przeanalizowanie sytuacji oraz odstąpienie od likwidacji grupy pięciolatków. Zwrócił się również z propozycją spotkania z rodzicami, aby omówić sprawę i wysłuchać ich opinii.

Rodzice są zdeterminowani, aby bronić praw swoich dzieci i oczekują, że ich troska zostanie w pełni uwzględniona przez władze samorządowe. Liczą na zrozumienie i współpracę burmistrza w znalezieniu najlepszego rozwiązania, które zagwarantuje spokojny rozwój i przyjaźń dzieci w grupie pięciolatków.

– Gmina Mosina nie planuje żadnej likwidacji oddziału przedszkolnego – poinformował nas mosiński magistrat. – W wyniku przeprowadzonego naboru do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Pecnej, będzie do nich uczęszczać łącznie 99 dzieci, w tym dzieci kontynuujące wychowanie przedszkolne w tej szkole. Taka liczba dzieci pozwala na utworzenie 4 grup przedszkolnych, przy czym wszystkie dzieci zgłoszone w naborze do oddziałów przedszkolnych w tej szkole zostały przyjęte, nie ma zatem miejsca sytuacja likwidacji grupy. W związku z tym, nie było konieczności konsultowania tej sytuacji z rodzicami – dodaje Joanna Nowaczyk z UM w Mosinie.

Dalej czytamy jednak o planowanym łączeniu grup. – W oddziałach przedszkolnych w Pecnej, tak jak i w innych przedszkolach/oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, dzieci będą objęte opieką w grupach łączonych, zbliżonych wiekowo (np. 3 i 4 latki, 4 i 5 latki, 5 i 6 latki). Sytuacja łączenia dzieci o zbliżonym wieku w grupie przedszkolnej nie jest sytuacją nadzwyczajną i występuje w większości oddziałów przedszkolnych. W niewielkich przedszkolach bardzo rzadko udaje się utworzyć jednorodny wiekowo oddział przedszkolny. W oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Pecnej, podobna sytuacja miała już miejsce w poprzednich latach – tłumaczy mosiński magistrat.

Spotkanie dyrekcji szkoły z rodzicami dotyczące organizacji nowego roku szkolnego zaplanowane jest na 28 czerwca. – Jeżeli będzie taka wola rodziców, w tym spotkaniu uczestniczyć może również przedstawiciel organu prowadzącego [burmistrza – przyp.red.] – zapewnia Joanna Nowaczyk z UM w Mosinie.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • Gadzuki
  piątek, 16 cze, 2023, 14:19:48 |

  Termin spotkania 28.06 super postawi się rodziców przed faktem dokonanym i zapraszam 01.09 a jak się nie podoba to szukajcie miejsca gdzie indziej gdzie rekrutacje do przedszkola zakończone. Szybko magistrat pod przewodnictwem nowego burmistrza pokazuje gdzie ma zdanie obywateli.

  6
  9
 • MIKI
  piątek, 16 cze, 2023, 15:17:33 |

  Jeśli nie będzie już grupy 5-latków to znaczy, że ta grupa zostanie zlikwidowana. Nazywajmy rzeczy po imieniu.

  8
  5
 • Robert
  piątek, 16 cze, 2023, 21:48:30 |

  Niech sami sobie pierdoły na kaszojady opłacają, zgarniają złodzieje co miesiąc skradzione pieniądze dumnych, ambitnych, pracujących Polaków.

  5
  3
 • Gość
  niedziela, 18 cze, 2023, 10:07:27 |

  To normalne, że dzieci łączy się w przedszkolu w grupach według ich możliwości, rozwoju itd. Wiek na tym etapie to sztuczny podział który czasem jest gorszym wyborem. Ważne, aby cały etap przedszkolny dawał dziecku odpowiednie kompetencje do rozpoczęcia edukacji w 1 klasie.

  13
 • Xosa
  czwartek, 22 cze, 2023, 11:50:18 |

  Jak by to było skonsultowane z rodzicami to owszem podział ok. Ale rodzice w tym momencie 2 dni przed zamknięciem przedszkola zostaną poinformowani o fakcie dokonanym.

Skomentuj