Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 29 wrz, 2023 | komentarzy 11

Przejście na Sowinieckiej: ogłoszono przetarg

Ogłoszono przetarg na budowę przejścia podziemnego pod torami kolejowymi na ulicy Sowinieckiej w Mosinie. Po wielu latach od zamknięcia tego obiektu, i wielu biurokratycznych przepychankach, gmina Mosina ze wsparciem starostwa wyremontuje tunel, ułatwiający komunikację dla mieszkańców oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Niektórzy zadają jednak pytanie: czy gmina powinna remontować infrastrukturę, która nie jest jej własnością?

WINB: remont powinna wykonać gmina

Przejście podziemne na Sowinieckiej, w przeszłości z powodzeniem wykorzystywane przez pieszych, w wyniku fatalnego stanu technicznego i zagrożenia dla poruszających się tam osób, od wielu lat pozostaje zamknięte. Wzmożony ruch pociągów na linii kolejowej E59 (od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie liczba połączeń), pod którą przebiega tunel, powoduje częste zamykanie rogatek. O ile dla kierowców oznacza to przymusową przerwę, o tyle dla pieszych, którzy tuż obok mają do dyspozycji tunel, oczekiwanie na otwarcie szlabanów stanowi niejednokrotnie frustrację.

Magistrat informował z początkiem bieżącego roku, że pod koniec 2022 r. wykonawca, działający na zlecenie Gminy Mosina przekazał dokumentację dotyczącą remontu przejścia wraz z kosztorysem. Koszt remontu oszacowany został wówczas na około 650 tys. zł. Wykonany kosztorys był wynikiem decyzji wydanej przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia 21 października 2021 r., który nałożył obowiązek wykonania remontu przejścia podziemnego w ciągu ul. Sowinieckiej na Gminę Mosina.

15 czerwca Regionalna Izba Obrachunkowa wydała opinię w sprawie możliwości finansowania remontu przejścia podziemnego z budżetu gminy.

Starostwo będzie partycypować w kosztach

Temat remontu przejścia podziemnego od wielu lat oddalany był w czasie w wyniku biurokratycznych przepychanek i ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za jego stan. Burmistrz gminy Mosina odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców na terenie gminy. Ale zgodnie z informacjami zawartymi w księgach wieczystych, działki gruntu na których znajduje się przejście podziemne, należy jedynie w małej części (schody od strony centrum) do Gminy Mosina, a pozostałe są własnością Skarbu Państwa i w użytkowaniu wieczystym PKP PLK.

Teraz burmistrz poinformował o zmianach, jakie radni powiatowi wprowadzili do budżetu. – Radni powiatowi uchwalili zmianę budżetową, która daje potężne wsparcie w zakresie realizacji remontu przejścia podziemnego w ciągu ulicy Sowinieckiej – poinformował burmistrz Dominik Michalak. – Gmina Mosina otrzyma na ten cel maksymalnie 400 000 złotych (w podziale 50/50) – dodał.

28 września ogłoszono przetarg na budowę przejścia. Termin składania ofert mija 24 października.

Projekt modernizacji przejścia podziemnego przy ulicy Sowinieckiej w Mosinie

Projekt modernizacji przejścia podziemnego przy ulicy Sowinieckiej w Mosinie.

„Dlaczego Gmina ma płacić za modernizację nie swojego obiektu?”

Informacja o ogłoszonym przetargu spotkała się z euforią wielu mieszkańców. – Nareszcie! – komentują. Pojawiły się jednak pytania: czy Gmina powinna remontować nie swój obiekt? – Czy asygnowanie z budżetu 400 000 zł na remont budowli, która póki co nie jest własnością Gminy, jest działaniem racjonalnym? – pyta jeden z Czytelników.

Odpowiedzi udzielił radny Jan Marciniak: – Tunel był i jest w opłakanym stanie – podkreślił  radny. – Podjęte działania, aby Skarb Państwa, czy też Powiat podjęły się remontu, spełzły na niczym. Ostatecznie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał na Gminę Mosina. Co do wydatkowania środków z naszego budżetu też miałem wątpliwości. Stałem na stanowisku, aby na bazie porozumienia (Skarb Państwa – Powiat – Gmina) remont wykonać i podzielić się kosztami. Burmistrz chcąc mieć pewność, czy z naszego budżetu możemy wydatkować środki, zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ta uznała, że nie ma przeszkód i działania ruszyły. Dobrze, że Powiat dołoży się do remontu. Uważam, że wszystko odbyło się z poszanowaniem prawa – ocenił radny Jan Marciniak.

– Oby fakt przejęcia tunelu na siłę, nie odbił się w przyszłości czkawką – podsumował Czytelnik.

Wybrana w przetargu firma będzie miała 90 dni od dnia podpisania umowy na zrealizowanie modernizacji przejścia.

Przejście pod torami przy ulicy Sowinieckiej.

Przejście pod torami przy ulicy Sowinieckiej. Stan przejścia po latach zaniedbań jest obecnie fatalny

Przejście pod torami przy ulicy Sowinieckiej.

Przejście pod torami przy ulicy Sowinieckiej. Czy w końcu uda się je wyremontować udostępnić  mieszkańcom?

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (11)

 • Gość
  piątek, 29 wrz, 2023, 13:35:54 |

  To jest przejście podziemne im. Jerzego Rysia.

 • Gość
  sobota, 30 wrz, 2023, 12:38:41 |

  Ciekawa sekwencja zdarzeń. Najpierw powiat uporczywie twierdził, że to ich nie dotyczy. Teraz łaskawcy dają 50 %. Coś czuję, że gdyby gmina miała rozum i chęć walki to starosta by się poddał, bo dobrze wie, że to droga powiatowa. No ale radni wydają nie swoje pieniądze tylko podatnika. A ja chciałbym wiedzieć, gdzie w tej misternej układance jest miejsce dla PKP? Jak to się stało, że robili gruntowną modernizację i jakoś zapomnieli o przejściu we własnej infrastrukturze? Jakoś tunel na Śremskiej potrafili wybudować. Pomroczność jasną mieli jak byli na Sowinieckiej? Może becząca baba odpowie na te pytania?
  A teraz apel do mieszkańców. W kwietniu 2024 roku wybiegamy nową, kompletnie nową radę.

  • gość
   sobota, 30 wrz, 2023, 12:55:31 |

   zapytaj Rysia i Mielocha

   • Gość
    sobota, 30 wrz, 2023, 12:58:54 |

    Mielocha należy zapytać jak tam sprawa wodociągu w Pecnej. Czy skisła prokuratora prowincjonalna w Śremie już kupiła papier do maszyny do pisania, żeby umorzyć sprawę? Prowadzą ją już dwa lata. No ale czego się spodziewać po kraju z dykty. W Łodzi prokuratura daje dwa tygodnie bandycie z BMW, żeby wyjechał do Panamy, a co to tam taki wodociąg dla Waldka.

    • Gość
     sobota, 30 wrz, 2023, 18:14:38 |

     Po prokuraturze śremskiej nie oczekuj efektów .Oni działania prokuratorskie ceduja na policjantów .Dzięki mosińskiej nawiedzonej policjantce siedziałem w śremskim i poznańskim sądzie dwa lata i straciłem 12tys PLN na obsługę prawną
     Wyrok w sadzie apelacyjnym brzmiał :wina obopólna Sąd odstępuje od wymierzenia kary….

    • Gość
     sobota, 30 wrz, 2023, 18:36:24 |

     Prokuratura w Śremie obudzi się po wyborach,pod warunkiem,że pisiaki oddadzą władzę.

 • Gość
  sobota, 30 wrz, 2023, 23:26:41 |

  Z procesowego punktu widzenia sprawa byłego burmistrza i wodociągu jest prosta jak drut. To praca na dokumentach, w dodatku relatywnie świeżych, bo to historia najdalej 4 ostatnie lata. To nie jest rozpracowanie szajki działającej na terenie połowy Polski. Bierność prokuratury jest mocno zastanawiająca. Ile roboczogodzin mogło zająć przesłuchanie Waldka, Przemka, 21 radnych, pracowników referatu inwestycji oraz pewnie kilku pracowników Aquanet? Z sporządzeniem protokołu 1,5 godziny. Ta spraw winna być już dawno wyjaśniona. No chyba, że policja której prokuratura zleca prowadzenie faktyczne sprawy nie umie zadać pytań. Inna spraw, że czyn popełniony przez naszych drobnych cwaniaczków jest ładnie rozmyty. Nie bez kozery Natenczas przyjął doskonałą linię obrony, że to radni zatwierdzili plan inwestycyjny. Plan był prosty: ogłaszamy światu, że wodociągujemy wieś. No kto by się nie zgodził? No kto? Głąby przegłosowały. Jedna rada. Wymiana rady w najbliższych wyborach. Całkowita.

  • Gość
   niedziela, 1 paź, 2023, 18:05:07 |

   Sprawa grasującej na targowisku Rybeczki daje do myślenia. Ciekawe co też się stanie ze sprawą basenu, sam Mielony rzekomo zawiadamiał prokuraturę i CBA. Jak wiadomo radna mec. Paulina Kubacka była przez +/-2,5 roku w Radzie Nadzorczej basenu a przed ucieczką do Rady Miasta była przewodniczącą RN basenu.

   • Gosc
    niedziela, 1 paź, 2023, 19:15:52 |

    A najlepsze jest to ze rada gminy już miała chyba z 8 zmian w składzie

 • Aag
  niedziela, 1 paź, 2023, 21:26:38 |

  Czyli po raz kolejny prace będą wykonywane zimą…
  Widzę że z góry założono że zimy nie będzie, oby pieniądze nie zostały faktyczne wyrzucone w błoto…

  • Gość
   poniedziałek, 2 paź, 2023, 13:13:56 |

   [Komentarz ukryty, zawierał treści: wulgarne i powszechnie uważane za obelżywe (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r); (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 – 196 Kodeksu karnego).(red.)]

Skomentuj