Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 2 lis, 2023 | komentarzy 5

Puszczykowska winnica na Wielkopolskim Szlaku Winnic

Może nie wszyscy wiedzą, że w naszym regionie kryje się perła, która zyskuje coraz większą sławę na polskiej scenie winiarskiej. Winnica Morena, położona w Puszczykowie stała się w ostatnich dniach znaczącym graczem na mapie winiarstwa w Wielkopolsce.

Ta młoda winnica, usytuowana na 2,5-hektarowej działce, zaczęła rodzić swoje owoce w 2020 roku, choć pierwsze nasadzenia miały miejsce już w 2018 roku. Obecnie w winnicy Morena przy ulicy Sobieskiego 2c uprawianych jest 10 000 krzewów winorośli, obejmujące odmiany białe i czerwone. Wśród nich znajdziemy takie nazwy jak Solaris, Seyval Blanc, Muscaris, Hibernal, Regent, Rondo i Cabernet Cortis. Co więcej, zbiory winogron odbywają się tu w sposób tradycyjny, ręcznie, często przy wsparciu lokalnej społeczności, a nad jakością win czuwają doświadczeni enolodzy.

Położona w sąsiedztwie Poznania jest największą winnicą w naszym powiecie. Winnica czerpie swoją siłę z naturalnych krajobrazów otaczających Puszczykowo, jak kraina Warty czy Wielkopolski Park Narodowy. To połączenie rzemiosła winiarskiego z urodą wielkopolskiej przyrody czyni ją prawdziwą perłą winiarstwa w środkowej Polsce.

Winnica Morena jest jednym z 16 członków nowo otwartego Szlaku Wielkopolskich Winnic. Inicjatywa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy, miała swoje uroczyste otwarcie 28-29 października 2023 roku w Poznaniu. Podczas tego wydarzenia, miłośnicy wina mieli okazję nie tylko spróbować regionalnych win, ale także poznać proces ich produkcji dzięki rozmowom, prelekcjom i warsztatom prowadzonym przez doświadczonych winiarzy i ekspertów.

Winnica Morena zdobyła szczególne uznanie na tym szlaku, będąc członkiem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Jej wino Muscaris 2023 zdobyło złoty medal na 15. Konkursie Polskich Win i Cydrów 2023, a w VII Międzynarodowym Konkursie Win TuchoViniContest, winnica została uhonorowana dwoma srebrnymi medalami za wina Seyval Blanc 2020 oraz Rondo 2021.

Instytut Skrzynki, który stoi za inicjatywą Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”, zachęca restauracje, zwłaszcza te, które są jego członkami, do współpracy z lokalnymi winiarzami, a zwłaszcza z Winnicą Morena. Ich wina są już dostępne w restauracji i barze Dworu Skrzynki w gm. Stęszew.

Inicjatywa Szlaku Wielkopolskich Winnic jest wyjątkowym sposobem na promocję lokalnych winnic, a Winnica Morena z Puszczykowa z dumą reprezentuje powiat poznański na tej mapie winiarstwa. Jej wina zdobywają uznanie zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym froncie winiarskim. Warto obserwować rozwijający się szlak winnic w Wielkopolsce i cieszyć się smakiem lokalnych win, które odzwierciedlają kunszt i pasję lokalnych winiarzy.

Wino z puszczykowskiej winnicy można nabyć m.in w:

 • Sklep Arturo w Puszczykowie,
 • Merloteka ul. Poznańska, Puszczykowo,
 • Dwór Skrzynki w gm. Stęszew.
Winnica Morena w Puszczykowie. Największa winnica w powiecie poznańskim

Winnica Morena w Puszczykowie. Największa winnica w powiecie poznańskim; fot. winnicamorena.pl

Wielkopolski Szlak Winnic

Wielkopolski Szlak Winnic

Lista Wielkopolskich winnic na Wielkopolskim Szlaku Winnic

Lista Wielkopolskich winnic na Wielkopolskim Szlaku Winnic

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • Gość
  czwartek, 2 lis, 2023, 18:22:50 |

  Super sprawa :) A gdzie można kupic to lokalne wino? Sprzedają tam na miejscu czy może jakiś sklep u nas lokalnie je ma w ofercie? Ktoś wie?

  2
  1
  • degustator
   piątek, 3 lis, 2023, 8:39:04 |

   Jakiś czas temu udało mi się kupić w Arturo Puszczykowo.
   Smakowało. Polecam.

   2
   1
  • piątek, 3 lis, 2023, 12:06:02 |

   Wino z puszczykowskiej winnicy można nabyć m.in w:

   Sklep Arturo w Puszczykowie,
   Merloteka ul. Poznańska, Puszczykowo,
   Dwór Skrzynki w gm. Stęszew.

 • Gość
  czwartek, 2 lis, 2023, 18:45:27 |

  Zaliczyłem Elsass – Colmar Weinroute Nord i die Deutsche Weinstraße. Gdzie zaczyna się,kończy i ile ma kilometrów nasz Wielkopolski Winny Szlak?

 • Gość
  piątek, 3 lis, 2023, 1:53:06 |

  Dobre dziennikarstwo:-)))

  1
  1

Skomentuj