Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 6 lip, 2023 | komentarze 2

Walka o rozbudowę cmentarza w Puszczykowie. Apel do ministra klimatu

Obecny cmentarz parafialny w Puszczykowie, pełniący rolę jedynej nekropolii w mieście, stanowi ostatnie miejsce spoczynku mieszkańców. Z powodu malejącej liczby wolnych miejsc, urząd miasta podjął starania w kierunku poszerzenia terenu cmentarza. Inicjatywa trafiła jednak na bariery administracyjne, związane z sąsiedztwem Wielkopolskiego Parku Narodowego i obszarów Natura 2000.

Na wniosek księdza proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Wniebowziętej, miasto podejmuje działania mające na celu uzyskanie zezwolenia na rozszerzenie cmentarza parafialnego. Poparcie dla tej inicjatywy zostało udzielone przez księdza arcybiskupa metropolitę poznańskiego, Stanisława Gądeckiego. Jak twierdzi proboszcz, w ciągu roku cmentarz może zostać zapełniony. – Będzie możliwość tylko pochowania w urnach, na co nie wszyscy się zgodzą – zwraca uwagę ksiądz Roman Poźniak.

Pierwszym niezbędnym krokiem w procesie rozbudowy jest opracowanie i uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru planowanego poszerzenia cmentarza. Prace nad tym planem trwają od czterech lat i obejmują około 2,5 ha terenu na południe od istniejącego cmentarza w kierunku Mosiny.

Warto zaznaczyć, że teren ten jest zadrzewiony, położony w granicach Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz w obszarach Natura 2000, Proces uchwalenia planu stwarza zatem wiele trudności administracyjnych, związanych z przepisami ochrony środowiska. Jak podają urzędnicy, jedynym rozwiązaniem jest uzyskanie zgody ministra klimatu i środowiska. Niestety, do tej pory nie udało się uzyskać pozytywnego stanowiska ministra w tej sprawie.

W związku z tą sytuacją Rada Miasta Puszczykowa, na wniosek księdza proboszcza, podjęła uchwałę o zmniejszeniu obszaru planu zagospodarowania dla poszerzenia cmentarza z 2,5 ha do 0,5 ha. Jest to krok mający na celu uproszczenie procedur i umożliwienie realizacji projektu mimo trudności.

Jak informują urzędnicy z puszczykowskiego magistratu, obecnie trwają przygotowania do ponownego wystąpienia do ministra klimatu i środowiska z wnioskiem o wyrażenie zgody na poszerzenie cmentarza o zmniejszonej powierzchni. Głos mieszkańców jest również ważny w tej sprawie: w puszczykowskich parafiach zbierane są podpisy pod apelem do ministra, mające na celu wyrażenie poparcia dla poszerzenia cmentarza.

Problemu z udostępnieniem przestrzeni na poczet budowy cmentarza nie widzi Zbigniew Sołtysiński, dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jak powiedział Radiu Poznań, nie ma nic przeciwko jego rozbudowie. – Od dwóch lat prowadzi rozmowy o ewentualnej sprzedaży lub wymianie gruntu z parafią. Ostateczną decyzję musi jednak podjąć ministerstwo. Wycinka lasu wiąże się bowiem z pomniejszeniem obszaru Natura 2000 – czytamy wypowiedź Sołtysińskiego na łamach Radia Poznań.

Cmentarz Rzymsko-Katolicki w Puszczykowie

Cmentarz parafialny Puszczykowie pełni nie tylko funkcję miejsca pochówków, ale również jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego miasta. fot. wikipedia.org

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

 • Jan Karpiński
  poniedziałek, 10 lip, 2023, 9:59:02 |

  Jak się zezwala na „ponadnormatywne” nagrobki dla mających „zasługi” to później miejsca brak. Rozwiązaniem kremacja + pionowe kolumbarium :/

  11
  7
 • Nieswój
  wtorek, 11 lip, 2023, 15:13:17 |

  @ Jan Karpiński , masz rację . Moda na powierzchniowe i jakościowe modelowanie nagrobków powoduje to o czym wyżej . Chciałbym tylko dodać , że kremacja jest czystsza ekologicznie i bliższa naszym rodzimym tradycjom .

  8
  3

Skomentuj