T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | środa, 14 cze, 2023 |

Śp. Alojzy Szabelski – człowiek, który dedykował swoje życie innym

Piękno tego świata jest od Boga, korzystaj mądrze i z rozwagą” – głosi napis na Przystani Jana Pawła II w Rogalinku. Ten cytat mógłby posłużyć za podsumowanie życia i działalności zmarłego wczoraj (13.06.2023) Alojzego Szabelskiego. Jego zaangażowanie i działanie na rzecz dobra społecznego i natury sprawiło, że był postacią nietuzinkową, cieszącą się ogromnym szacunkiem wśród mieszkańców. Był osobą, która nie tylko pomagała innym, ale także upiększała świat wokół nas.

Jednym z osiągnięć Pana Alojzego było stworzenie przystani wodnej im. Jana Pawła II w Rogalinku. Ta inicjatywa przyczyniła się nie tylko do rozwoju turystyki lokalnej, ale również było to miejsce, w którym można było pomodlić się „bez dachu nad głową”. Na przystani odprawiane były bowiem Msze Św. – Można by odnieść mylne wrażenie, że z uwagi na liczne braki w jego konstrukcji jest to najuboższy kościół jaki istnieje – pisał na łamach gazety nasz redakcyjny kolega Tomek Kaczmarek. – Pewnie z tego też powodu niejeden powie, że tu nie ma żadnego kościoła, ale on jest. Cała sztuka i kunszt budowniczego polega na tym, że jego piękno można dostrzec jedynie sercem. Kiedy wyostrzy się ten wewnętrzny narząd wzroku zaczynamy dostrzegać przepiękne sklepienie złożone z kłębiastych chmur, chroniących przybyłych do niego ludzi przed promieniami słońca. Błękitne malowidło o tyle przewyższa dzieła najwybitniejszych malarzy, że cały czas zmienia swoją barwę i kompozycję nie zanudzając widza swoją monotonną statecznością. Ściany pokrywają pejzaże z jednej strony zielonych łąk i pól z drugiej ubarwione widokiem na zakole Warty z majaczącym w oddali pożegowskim wzgórzem. Żaden z kościołów naszej diecezji nie jest w stanie pomieścić tylu wiernych co ten. Jest tu miejsca dosyć dla każdego i dla całego stworzenia, które go otacza, a jednocześnie go tworzy – pisał Tomek Kaczmarek.

Alojzy Szabelski był również znanym kolekcjonerem drukarstwa oraz zbiorów regionalnych. Był pasjonatem motorowodniactwa i twórcą muzeum drukarstwa w Rogalinku. Jego miłość do historii i dziedzictwa lokalnego zaowocowała utworzeniem tego muzeum, które miało na celu zachowanie i promowanie tradycji drukarskich oraz regionalnych skarbów.

Jego utrata jest ogromną stratą dla społeczności, której służył przez wiele lat. Alojzy Szabelski pozostawił trwałe dziedzictwo swojego zaangażowania społecznego i pasji do kolekcjonowania. Jego wkład w rozwój społeczności i promowanie lokalnej historii i kultury będziemy doceniać i zapamiętamy na zawsze.

Niech spoczywa w wiecznym pokoju, człowiek, który dedykował swoje życie innym i pozostawił trwały ślad w sercach tych, których dotknął swoją życzliwością i pasją.

Pogrzeb Alojzego Szabelskiego odbędzie się w sobotę, 17 czerwca 2023 r. o godzinie 11 w kościele w Rogalinku.

Alojzy Szabelski, na przystani wodnej Jana Pawła II w Rogalinku

Alojzy Szabelski, na przystani wodnej Jana Pawła II w Rogalinku

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj