Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | poniedziałek, 8 maj, 2023 | komentarzy 5

Spotkanie ministrów w rogalińskim pałacu. W weekend Piknik Weimarski

W najbliższy piątek, 12 maja, w kórnickim zamku odbędzie się szczyt Trójkąta Weimarskiego. Dzień wcześniej, w czwartek, w pałacu w Rogalinie odbędzie się pierwsza z trzech zaplanowanych sesji.

Trójkąt Weimarskim jest porozumieniem politycznym Polski, Niemiec i Francji, funkcjonujące od 1991 roku, którego głównym celem jest rozwój współpracy między tymi państwami. Unijni ministrowie trzech państw rozmawiać będą o tym, jak powinna wyglądać i funkcjonować  Unia Europejska. Spotkanie odbędzie się na zaproszenie polskiego ministra ds. Unii Europejskiej, Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

– Ta sesja w Rogalinie będzie poświęcona rozszerzeniu Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich – poinformował minister. – Będziemy dyskutować o tym, co możemy zrobić żeby sześć krajów Bałkanów Zachodnich mogło liczyć na wsparcie krajów unijnych na ich ścieżce rozszerzeniowej. Przypomnę, że kraje Bałkanów Zachodnich to jest takie miękkie podbrzusze Unii Europejskiej. Kraje otoczone ze wszystkich stron granicami Unii Europejskiej, a jednocześnie region, gdzie krzyżują się wpływy bardzo wielu aktorów międzynarodowych – tłumaczył Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wśród zaproszonych gości będzie także wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE.

Korzystając z międzynarodowego wydarzenia w naszej okolicy Fundacja Zakłady Kórnickie oraz Biblioteka Kórnicka zapraszają na Piknik Weimarski, który odbędzie się w niedzielę, 14 maja na placu przed zamkiem w Kórniku. Organizatorzy zapewniają atrakcje dla dzieci i dorosłych, konkursy wiedzy o państwach Trójkąta Weimarskiego i Ukrainy, zabawy, gry integracyjne, quizy z nagrodami, a także degustacje tradycyjnych potraw. Piknik Weimarski będzie okazją do tego, by zanurzyć się w kulturę Polski, Francji, Niemiec oraz Ukrainy. Piknik odbędzie się w godzinach od 13 do 16, wstęp bezpłatny.

Piknik Weimarski w Kórniku - plakat.

Piknik Weimarski w Kórniku – plakat.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • Gość
  poniedziałek, 8 maj, 2023, 11:50:09 |

  Ukraina potrzebna jak….
  Do zrzygania

  8
  21
 • Gość
  wtorek, 9 maj, 2023, 6:55:31 |

  Tak. Na nic więcej nie zasługujesz, jak do z….

  12
  2
 • Gość
  czwartek, 11 maj, 2023, 8:34:42 |

  Degustacje tradycyjnych potraw zasługują na uwagę i ocenę.
  Międzynarodowa impreza zobowiązuje.

  • Gość
   czwartek, 11 maj, 2023, 12:31:03 |

   Tradycyjna kuchnia francuska w Kórniku warta odwiedzin w niedzielę.

 • Gość
  czwartek, 11 maj, 2023, 15:02:55 |

  Minister stanu ds. Europy w niemieckim MSZ Anna Luehrmann rozmawiać będzie w Kórniku ze swoimi odpowiednikami z Polski Szymonem Szynkowskim vel Sękiem i Francji Laurencem Boonem. W spotkaniu weźmie udział wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna.

Skomentuj