Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 11 paź, 2023 | komentarzy 8

Turystyka kajakowa na fali rozwoju w gminie Mosina!

W gminie Mosina rozwijają się możliwości turystyki kajakowej, przyciągając entuzjastów spływów rzecznych i rekreacji nad wodą. Urzędnicy oraz pasjonaci kajakarstwa spotkali się, aby omówić perspektywy rozwoju tej atrakcyjnej formy aktywności na terenie gminy Mosina.

Potencjał turystyki kajakowej

Spływy kajakowe stały się niezwykle popularne w ostatnich latach, łącząc przyjemność aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu z kontaktem z naturą. Tereny wokół Poznania, takie jak Mosina, Luboń i Puszczykowo, oferują doskonałe warunki do praktykowania turystyki wodnej, z licznymi trasami i malowniczymi widokami. Tereny, jakie można zwiedzić z kajaka to m.in. Rogaliński Park Krajobrazowy, Wielkopolski Park Narodowy (Otulina WPN), obszary Natura 2000, Dolina rzeki Głuszynki, Rezerwat Krajkowo, największe w Europie skupisko dębów szypułkowych, czy liczne starorzecza Warty.

Turystyka kajakowa stanowi jedną z form turystyki kwalifikowanej. Osoby pragnące spędzić czas nad wodą w aktywny sposób coraz częściej wybierają kajakarstwo jako atrakcyjną formę rekreacji. Na terenie gminy Mosina i okolic, wiele rzek (Głuszynka, Kopla, Wirynka, Samica Stęszewska, Kanał Mosiński, Warta) oferuje fantastyczne możliwości do uprawiania tego sportu.

Spotkanie w urzędzie

5 października w Urzędzie Miejskim w Mosinie odbyło się spotkanie poświęcone potencjałowi turystyki kajakowej. Burmistrz gminy Mosina, Dominik Michalak, przyjął gości związanych z branżą turystyczną, a także przedstawicieli lokalnych organizacji zajmujących się kajakarstwem.

W gronie zaproszonych byli między innymi:

 • Artur Krysztofiak, dyrektor Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.
 • Piotr Stańczak, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji AKWEN z Gminy Czerwonak.
 • Agata Kuszyńska, kierownik obiektu AKWEN Marina w Gminie Czerwonak.
 • Tomasz Kaczmarek, współwłaściciel wypożyczalni kajaki2.pl
 • Arkadiusz Piwosz, właściciel wypożyczalni kajaków kajakirogalinek.pl.
 • Maja Jabłońska i Artur Nadolny, przedstawiciele Wolontariatu WPN.
 • Joanna Hejnowicz, specjalista ds. sportu Urzędu Miasta Puszczykowo.
 • Waldemar Demuth, kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mosinie.
 • Przedstawiciele Rady Sołeckiej z Wiórka i Czapur: Justyna Malińska, Jacek Szajba, Paweł Materna.
 • Konrad Tuszewski, przedstawiciel Osiedla nr 3 „Przy Strzelnicy” w Mosinie.
 • Pracownicy Urzędu Miejskiego w Mosinie z różnych referatów.

Spotkanie, w trakcie którego omawiano przyszłość turystyki kajakowej w Mosinie i okolicach, przyciągnęło osoby o różnych doświadczeniach i zainteresowaniach. Jego uczestnicy podkreślili ogromny potencjał Warty i Kanału Mosińskiego jako atrakcyjnego miejsca dla miłośników kajakarstwa. Dzięki spokojnym wodom i malowniczym krajobrazom, jest to idealne miejsce dla rodzin, grup przyjaciół czy turystów, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek na łonie przyrody.

Jak podkreślił burmistrz Dominik Michalak, „Rozwijanie turystyki kajakowej to nie tylko forma aktywności, ale także szansa na promocję naszego pięknego regionu. Chcemy, aby nasi mieszkańcy oraz turyści mogli cieszyć się spływami kajakowymi w otoczeniu przyrody. To nasz wspólny cel”.

Wyzwania i szanse

W trakcie spotkania poruszono wiele istotnych kwestii, takich jak bezpieczeństwo na wodzie, ochrona środowiska naturalnego, a także potrzeba stworzenia odpowiednich tras kajakowych i przystani. Zrozumiano, że rozwijanie turystyki kajakowej to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Z jednej strony, istnieje potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa kajakarzom i turystom, co obejmuje zarówno odpowiednią infrastrukturę jak i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Z drugiej strony, konieczne jest zachowanie harmonii z przyrodą i ochrona środowiska wodnego oraz terenów przyległych.

Akwen Marina – doskonały przykład rozwoju w wodną infrastrukturę turystyczną

Podczas spotkania, Piotr Stańczak z Gminy Czerwonak przedstawił zapierający dech w piersiach port rzeczny Akwen Marina, uznany za rekomendowaną atrakcję powiatu poznańskiego w 2022 roku. Miejsce to położone jest na trasie Wielkiej Pętli Wielkopolski, dokładnie na 234 kilometrze rzeki Warty. Akwen Marina w Czerwonaku to nie tylko przystań rzeczna, ale także obszar umożliwiający wodowanie łodzi oraz organizację różnych form rekreacji i odpoczynku nad wodą. Oferuje ona możliwość cumowania kilkunastu jednostek pływających, boisko do siatkówki plażowej, a także ogrodzone pole biwakowe. Takiego miejsca zdecydowanie brakuje w naszym regionie.

Wizje rozwoju nad Wartą w regionie gminy Mosina

Przedstawiciele Rady Sołeckiej Wiórka i Czapur również wyrazili swoje zaangażowanie w rozwijanie turystyki kajakowej na rzece Warta w miejscowości Wiórek. Miejscowość ta, otoczona malowniczymi krajobrazami, ma potencjał stania się kolejnym celem dla miłośników kajakarstwa.

O spływach rzeką Wartą przeczytamy na stronie jednej z wypożyczalni kajaków. – Warta jest bardzo przyjazną rzeką – dowiadujemy się ze strony kajakirogalinek.pl. – Bezpieczną i łatwą dla wszystkich kajakarzy zarówno tych początkujących jak i zaawansowanych.  Przy wysokim stanie wody dodatkową atrakcją jest wiosenne pływanie między dębami rogalińskimi, przeżycie które na długo zostaje w pamięci każdego kajakarza – czytamy na stronie wypożyczalni z Rogalinka.

Wizje rozwoju na Kanale Mosińskim i Samicy Stęszewskiej

Podczas spotkania w urzędzie Tomasz Kaczmarek, współwłaściciel wypożyczalni kajaki2.pl, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju turystyki kajakowej na Kanale Mosińskim. Przedstawił statystyki dotyczące lokalnej turystyki kajakowej, a także omówił działania, które należy podjąć, aby umożliwić bezpieczne spływanie kajakami po tej malowniczej rzece. Zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia odpowiedniej infrastruktury, takiej jak przystanie kajakowe, umożliwiające łatwe wejście i wyjście z wody dla kajakarzy. Przedstawił także propozycje lokalizacji przystani i przeniosek do kajaków, a także zasady bezpiecznej żeglugi.

– Ruch turystyczny wśród kajakarzy, korzystających z lokalnych wypożyczalni kajaków, szacowany jest na poziomie około 10 tysięcy osób w trakcie jednego sezonu letniego – wylicza Tomasz Kaczmarek. – Turystyka kajakowa może przełożyć się więc pośrednio na korzyść gminy. Przeniesienie części ruchu kajakowego z Warty na Kanał Mosiński, stanowi szansę chociażby dla lokalnych restauracji i kawiarni jak również dla pozostałych punktów usługowych położonych na terenie naszej gminy. Daje to również to możliwość skorzystania z innych atrakcji turystycznych, jakich w naszym regionie nie brakuje – mówi nam Tomasz Kaczmarek z kajaki2.pl.

Jak czytamy na stronie kajaki2.pl, jedna z tras, przebiegających przez Kanał Mosiński rozpoczyna się w Starym Dymaczewie na rzece Samicy Stęszewskiej, która wypływa z Jeziora Dymaczewskiego. – Rzeka na odcinku do Kanału Mosińskiego jest bardzo płytka i ma średnią szerokości ok 6 m. Nie znaczy to jednak, że wybierając tę trasę będziemy się nudzić – czytamy na stronie kajaki2.pl. – Oprócz czystej wody i ładnych widoków trzeba pokonać kilka przeszkód w postaci powalonych drzew oraz trzeba pokonać dwa przepusty rurowe pod drogami. Długość odcinka wynosi ponad 5 km. Następnie wypływamy na Kanał Mosiński gdzie po pokonaniu pierwszego progu wodnego przepływamy przez centrum Mosiny. Po pokonaniu kolejnych dwóch progów wodnych kanał Mosiński zaczyna meandrować w zalesionym terenie. Ostatni odcinek to rzeka Warta. Po pokonaniu 2 km spływ kończymy na przystani w Puszczykowie – można przeczytać na stronie mosińskiej wypożyczalni.

Przyszłość na wodach gminy Mosina

Spotkanie dotyczące turystyki kajakowej w Mosinie i okolicach było doskonałą okazją do wymiany myśli i pomysłów na rozwijanie tej atrakcyjnej formy rekreacji. Uczestnicy zgodzili się, że istnieje potencjał na stworzenie regionu atrakcyjnego dla kajakarzy i miłośników przygody nad rzeką. Nadchodzące lata mogą przynieść wiele nowych inicjatyw, tras kajakowych, przystani i atrakcji związanych z turystyką wodną. To także szansa na promocję piękna naszej okolicy i zachęcenie turystów do odwiedzenia Mosiny i okolic.

Turystyka kajakowa rozwija się na terenie gminy Mosina, a lokalne władze oraz pasjonaci kajakarstwa wspólnie planują jej przyszłość. Przystanie, trasy kajakowe i atrakcje nad Wartą i Kanałem Mosińskim mają  wielki potencjał stać się miejscem aktywnego wypoczynku w pięknych krajobrazach naszego regionu.

Na terenie gminy Mosina działa obecnie kilka wypożyczalni kajaków. Są to:

O 19 szlakach kajakowych w Wielkopolsce przeczytamy na łamach publikacji:  Wielkopolska dla wytrawnych kajakarzy.

Zapraszamy też do przejrzenia prezentacji, omówionej podczas spotkania w urzędzie: Analiza potencjału oraz potrzeb dla rozwoju turystyki kajakowej na Kanale Mosińskim

Spotkanie dotyczące możliwości rozwoju turystyki kajakowej w urzędzie miejskim w Mosinie

Spotkanie dotyczące możliwości rozwoju turystyki kajakowej w urzędzie miejskim w Mosinie; fot. UM

Spływ Kajakowy Drużyny Szpiku - 3 września 2022 r.

Spływ Kajakowy rzeką Wartą

Kanał Mosiński latem; fot. kajaki2.pl

Zimowy spływ Kanałem Mosińskim z ogniskiem (Wodociągi w Mosinie)

Zimowy spływ Kanałem Mosińskim (Wodociągi w Mosinie); fot. kajaki2.pl

Na przystani w Radzewicach. Malownicze miejsce przyjazne kajakarzom

Na przystani w Radzewicach. Malownicze miejsce przyjazne kajakarzom; fot. kajaki2.pl

Kanał Mosiński - kładka na wysokości targowiska w Mosinie

Kanał Mosiński – kładka na wysokości targowiska w Mosinie

Kanał Mosiński - próg wodny przy stadionie

Na progu wodnym przy stadionie w Mosinie

X Poznańska Kajakowa Masa Krytyczna - przystań w Puszczykowie

X Poznańska Kajakowa Masa Krytyczna – przystań w Puszczykowie

Analiza potencjału oraz potrzeb dla rozwoju turystyki kajakowej na Kanale Mosińskim (prezentacja)

Analiza potencjału oraz potrzeb dla rozwoju turystyki kajakowej na Kanale Mosińskim (prezentacja)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (8)

 • Gość
  środa, 11 paź, 2023, 18:14:46 |

  Kajakarstwo rzeczne warto rozwijać,hartuje zdrowie i poprawia charaktery.

 • Gość
  środa, 11 paź, 2023, 18:45:08 |

  Zacznijmy od stanu kompletnego syfu w kanale mosińskim który jest wpięty niby w szlak kajkowy dookoła wlkp.

  4
  1
 • Kajakarz
  środa, 11 paź, 2023, 19:46:43 |

  A w którym miejscu ten syf niby?

  1
  2
 • Gość
  środa, 11 paź, 2023, 20:04:23 |

  Panie kajakarz – a w którym nie? Może bedzie łatwiej.

  3
  1
  • kajakarz
   środa, 11 paź, 2023, 20:31:09 |

   Pływam od lat i nie widzę. Po kilku jak nie kilkunastu akcjach oczyszczania jest całkiem, jak na polskie warunki czysto.

   4
   2
 • Gość
  środa, 11 paź, 2023, 21:08:28 |

  A ja bywam nad kanałem codziennieod 12 lat i chybq się Tobie kanały pomyliły :)

  1
  1
 • Gość
  czwartek, 12 paź, 2023, 20:51:18 |

  Podstawa bylby jaz regulujacy poziom wody w kanale.Bylaby i retencja i wyzszy poziom wody w kanale..proste jak budowa cepa..

 • Gość
  piątek, 13 paź, 2023, 15:25:51 |

  Nie ma środków bo poszły na remont ołtarza.

  3
  1

Skomentuj