Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 9 lis, 2023 | komentarze 2

Willa Jadwinówka odzyskuje dawny blask

Ku uciesze mieszkańców, a przede wszystkim miłośników Puszczykowa, willa Jadwinówka dzięki inicjatywie prywatnych inwestorów wraca do życia. Początek puszczykowskiej zabudowy willowej datuje się na schyłek XIX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowało się w mieście sporo domów i pensjonatów z tamtego okresu. Jednym z najstarszych z nich jest znajdujący się u zbiegu ulic Cienistej i Poznańskiej pensjonat Jadwinówka.

Puszczykowo wyróżnia się wśród podobnej wielkości miasteczek w okolicy specyficzną zabudową. Brakuje tu przemysłu, inna jest zabudowa mieszkaniowa – są to często luźno rozrzucone wille w dużych ogrodach. Wspomniana Jadwinówka została wybudowana przez rodzinę kupiecką Adamskich w 1901 roku i była jedną z pierwszych budowli w Letnisku Puszczykowo. Ma 220 metrów kwadratowych, położona jest na działce o powierzchni 620 m2. Dom wybudowany został metodą muru pruskiego. Jest to na pewno jedna z pereł architektury Puszczykowa, która musi zostać uratowana. Na szczęście, znaleźli się ludzie, którzy zdecydowali się przywrócić jej dawną świetność.

Willa Jadwinówka w 2018 roku.

Willa Jadwinówka w 2018 roku.

Willa Jadwinówka w Puszczykowie w trakcie remontu

Willa Jadwinówka w Puszczykowie w trakcie remontu (2023 r.); fot. Maciej Krzyżański Blog dla Puszczykowa

O nowych właścicielach Jadwinówki, pani Henryce i Jerzym Stępniakach, pisaliśmy z początkiem 2018 roku. Nowi właściciele postawili przed sobą nie lada wyzwanie, ale już przy nabywaniu prawa własności do nieruchomości w 2017 roku wiedzieli, że remont nie będzie sprawą ani łatwą, ani szybką. Najpierw potrzebna była wizyta specjalisty od konserwacji tego typu budynków, który musiał zrobić inwentaryzację, bowiem budynek nie posiadał żadnej dokumentacji. Na tej podstawie wydane zostały zalecenia konserwatorskie, czyli projekt remontu i rewitalizacji tego budynku. Dopiero z kompletem dokumentów od konserwatora zabytków można było starać się pozwolenie na budowę. Wówczas, na początku 2018 roku, zakładali, że remont potrwa minimum pięć lat.

Temat Jadwinówki w mediach społecznościowych poruszył puszczykowski radny, Maciej Krzyżański. – Niedawno zostały wykonane tynki na parterowej części – poinformował pod zdjęciem budynku. – Wstawione zostały również okna. Na tynkowanie czeka teraz piętro – dodał. Ratowanie starych, historycznych dla lokalnej społeczności budynków budzi spore poruszenie. I radość mieszkańców, szczególnie, że w Jadwinówce przewinęło się przez 120 lat istnienia budynku sporo rodzin.

Willa Jadwinówka w Puszczykowie około 1910 roku

Willa Jadwinówka około 1910 roku; źródło: Maciej Krzyżański Blog dla Puszczykowa

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

 • Gość
  czwartek, 9 lis, 2023, 20:19:46 |

  Piekna architektura..

 • Gość
  piątek, 10 lis, 2023, 17:54:46 |

  Robią robią i nie mogą skończyć…

  1
  3

Skomentuj