Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 30 sty, 2023 | komentarze 3

Ferie to czas żniw dla włamywaczy. Niepokojące sygnały od mieszkańców Wir

Zaniepokojeni mieszkańcy Wir apelują o zwiększenie czujności. Jak podają, po miejscowości kręcą się podejrzane osoby, obserwujące domy i pojazdy. Mieszkańcy zwracają też uwagę na poruszające się białe auto, zatrzymujące się przy domach osiedlowych. Pamiętajmy, złodzieje po obserwacji mogą włamać się do naszego domu, np. od strony ogrodu, gdzie nie niepokojeni przez nikogo dokonają kradzieży.

Najlepszym zabezpieczeniem domu, mieszkania jest życzliwy sąsiad”

Rozpoczynają się ferie, wielu z nas wyjeżdża na wakacje. Niestety, w tym czasie rozpoczyna się również sezon dla włamywaczy.

– Dziś w nocy, około godziny 3:00 [29 stycznia 2023 r. – przyp.red] jegomość ze zdjęcia kręcił się w Wirach koło ulicy Nowej. Miał plecak. Stał pod domem kilka minut. Potem zadzwonił. Odszedł, wrócił. Znów zadzwonił. Niby szukał ulicy Ziejkowej. Sam do końca nie wiedział jakiej ulicy szuka. Poszedł w kierunku pola – informuje na stronie NASZE WIRY. Strona o wsi w gminie Komorniki i okolicach zaniepokojony mieszkaniec Wir.

W odpowiedzi na informację, kolejną podejrzaną sytuację opisuje mieszkanka wsi.  – Po dzisiejszej lekturze Państwa wpisu na temat dziwnych osób obserwujących domy chciałabym dodać jeszcze jedną informację – po tej same ulicy Nowej w Wirach, w poniedziałek kilkukrotnie wolno przemieszczał się samochód – biały, nowy Citroen C3 na poznańskiej rejestracji i kolejno zatrzymywał się przy domach osiedlowych. Spłoszył się kiedy kierowca zobaczył, że na posesji jest właściciel i gdzieś dzwoni. Ewidentne obserwowali samochody – opisuje sytuację mieszkanka.

Mieszkańcy sami zalecają wzmożenie czujności. Świadkowe włamania, którzy zauważyli coś podejrzanego powinni zgłosić to policjantom. Warto zwracać uwagę na wszelkie budzące podejrzane zachowania osób, pojawiających się w rejonie naszych  domów i mieszkań, a także obce pojazdy zaparkowane na uboczach lub w niedalekiej odległości od nieruchomości.


Jak zabezpieczyć się przed włamaniem? Publikujemy zalecenia policjantów z Wielkopolskiej Policji.

Podstawowe możliwości zabezpieczenia mieszkania, domu oraz mienia.

Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, możesz założyć zamki o zwiększonej odporności na włamanie oraz wizjer. Wskazanym jest zamontowanie oświetlenia z czujnikiem ruchu i domofonu. Spowoduj aby światło na klatce schodowej czy przed wejściem do domu oświetlało stojącą przed drzwiami osobę. Przydatne mogą okazać się również zabezpieczenia elektroniczne, w tym system kamer monitorujących mieszkanie, dom czy przyległy teren pod naszą nieobecność.

Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie. Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzje lub zasłony tak, aby wnętrze mieszkania było niewidoczne z zewnątrz. Nie afiszuj się swym stanem posiadania. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, biżuterii, innych cenniejszych przedmiotów jest bank.

Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Wykonaj zdjęcia, zanotuj marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (kamera, aparat fotograficzny, rower, itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznakuj (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, czyją są własnością). Zwracaj uwagę na kręcących się przy klatkach schodowych czy w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić mienie przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być bardzo przydatne, gdyby do włamania doszło.

Sprawdzaj wiarygodność obcych osób przychodzących do twojego domu, mieszkania. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że część kradzieży miała swój początek w nawiązywanych wcześniej kontaktach. Osoby takie, nawet jeśli same nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. rozpoznanie i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań. Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Współdziałaj z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich dom, mieszkanie.

Obrazek wyróżniający: zdjęcie symboliczne. Źródło: Policja

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • J.
  poniedziałek, 30 sty, 2023, 16:34:53 |

  Niepojące sygnaly? Napawdę? ;/

  2
  2
  • mieszkaniec
   poniedziałek, 30 sty, 2023, 17:02:08 |

   No naprawdę O⁠_⁠o

 • Gość
  poniedziałek, 30 sty, 2023, 21:30:21 |

  I na miotle przeleciała czarownica a nim trzeci kur zapiał przez wioskę przejechał biały citroen :)))))

Skomentuj