Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 25 wrz, 2023 | komentarzy 5

Woda zalewała Czapury. Awaria magistrali wodociągowej Mosina – Poznań [aktualizacja]

W sobotni wieczór, 23 września, czapurskie ulice stały się areną walki z zalewającą wodą. Pęknięcie rury o średnicy metra, transportującą wodę z Mosiny do Poznania, spowodowało ogromne problemy z dostawami wody dla stolicy Wielkopolski i zalanie okolicznych ulic, domów i posesji w Czapurach.

Uszkodzenie magistrali miało miejsce około godziny 19. Dzięki szybkiej reakcji służb technicznych po wielu godzinach walki, udało się wyłączyć uszkodzony odcinek rury, co pozwoliło na przekierowanie dostaw wody i przywrócenie jej do mieszkań w Poznaniu.

Niewątpliwymi bohaterami sobotniej nocy byli strażacy i pracownicy wod-kan. Woda wylewająca się z ulicy Leśnej zagrażała pobliskim ulicom, posesjom i domom. Strażacy wypompowywali wodę z ulic, jednocześnie starając się zabezpieczyć teren przed kolejnymi zalaniami. Na miejsce zadysponowane zostały liczne zastępy PSP i OSP, które przystąpiły do wypompowywania wody z zalanych obiektów i ulic. Na miejscu pracowali też m.in. policjanci, pogotowie energetyczne i pogotowie wodociągowe.

– Sytuacja jest katastrofalna. Cały blok cierpi z powodu braku wody, a nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy to się zmieni – pisali mieszkańcy Poznania. Podobnie było na innych poznańskich osiedlach  – mieszkańcy  wyższych kondygnacji wody w kranach nie mieli w ogóle. Brak wody odczuwany był także w innych częściach Poznania, takich jak Grunwald, Łazarz i Starołęka. W Czapurach natomiast sklepy szybko wyprzedały całe zapasy wody. O ich zabezpieczenie apelował wcześniej burmistrz Mosiny.

Jak doszło do awarii?

Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka spółki Aquanet, poinformowała, że przyczyną tego incydentu była uszkodzona magistrala. Ta gigantyczna rura odpowiada za doprowadzenie wody do Poznania. „Spadek ciśnienia wody niemal w całym Poznaniu, a na wyższych piętrach nawet jej brak, stały się rzeczywistością” – tłumaczyła rzeczniczka. Prace przy usuwaniu awarii były prowadzone m.in. na ulicy Leśnej, przy Jagodowej, gdzie teren został wygrodzony.

Pomoc dla poszkodowanych

Zofia Koszutska-Taciak podkreśliła, że osoby, które doznały szkód w wyniku tej awarii, mogą zgłaszać się do Aquanetu w celu ubiegania o odszkodowanie. Wnioski można składać zarówno poprzez stronę internetową spółki, jak i tradycyjnie – wysyłając pocztą lub dostarczając osobiście do siedziby Aquanetu.

Ujęcie wody Mosina–Krajkowo to najważniejsze źródło zaopatrzenia w wodę mieszkańców aglomeracji poznańskiej (pokrywa 70% zapotrzebowania). Ujęcie stanowi wiele ograniczeń dla mieszkańców gminy Mosina, jak widać, związane jest z tym wiele innych problemów i niebezpieczeństw.

Aktualizacja: Działania Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mosinie

Według informacji otrzymanych od służb, zaistniał problem z komunikacją ze spółką Aquanet, do której należy infrastruktura wodociągowa. Na miejscu działał dyżurny Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mosinie. Poprosiliśmy o więcej informacji, dotyczących przebiegu akcji i ewentualnych problemów, związanych z koordynacją działań.

– Dyżurny po otrzymaniu informacji o zdarzeniu w Czapurach w dniu 23.09.23 r. o godz. 19.30 niezwłocznie udał się na miejsce awarii magistrali wodociągowej – poinformował Jarosław Dobicki, kierownik Referatu Zarządzania Bezpieczeństwem. – Z dokonanych ustaleń wynikało, iż służby nie mogą skontaktować się z Pogotowiem wodno – kanalizacyjnym Aquanetu pod nr tel. 994. Dlatego też korzystając ze swojej bazy numerów powiadomił pracownika Aquanetu i spowodował przekazanie informacji do firmy celem uruchomienia dalszych działań ze strony spółki – tłumaczy kierownik. – O zdarzeniu poinformował także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu oraz rozmawiał z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu relacjonując zastaną sytuację. Utrzymywał stały kontakt z dyżurnym Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu („998”) oraz zawnioskował do dyspozytora Komendy Miejskiej Policji o przysłanie do pomocy patrolu Policji. Przez cały czas był na miejscu zdarzenia oraz współpracował z jednostkami OSP oraz PSP działającymi przy usuwaniu skutków awarii. Rozpoznał także sytuację w zakresie osób wymagających udzielenia ewentualnej pomocy przedmedycznej, we współpracy ze służbami obecnymi na miejscu. Z jego inicjatywy zostały m.in. zadysponowane worki i piasek do działań prowadzonych przez służby, a także powiadomiony został Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu w celu podjęcia dalszych działań związanych z koniecznością oczyszczenia jezdni i udrożnienia studzienek kanalizacyjnych. Ponadto dyżurny GCZK w Mosinie wykonywał polecenia Burmistrza Gminy Mosina, który przybył do mieszkańców Czapur m.in. wraz ze swoim Zastępcą i pracownikiem referatu Mienia Komunalnego. Rozmawiano z mieszkańcami o powstałych szkodach. Pracownik Referatu Mienia Komunalnego udzielił wstępnej informacji o sposobie ich likwidacji – poinformował Jarosław Dobicki.

– Z informacji przekazanych przez strażaków i mieszkańców wynikało, że problem decyzyjny wystąpił po stronie dyspozytora numeru alarmowego „112”, a także odpowiednio szybko nie zadziałały służby techniczne Aquanetu – zwraca uwagę Dobicki. – Nadmienić należy, że działanie Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie zastępuje działania odpowiednich służb, w tym konkretnym przypadku, akcją dowodziła Państwowa Straż Pożarna – kończy kierownik.

Awaria magistrali wodociągowej w Czapurach

Awaria magistrali wodociągowej w Czapurach; fot. OSP Radzewice

Awaria magistrali wodociągowej w Czapurach

Awaria magistrali wodociągowej w Czapurach; fot. OSP Radzewice

Ul. Poznańska w Czapurach. Fot. Sołectwo Czapury

Ul. Poznańska w Czapurach. Fot. Sołectwo Czapury

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • Gość
  poniedziałek, 25 wrz, 2023, 13:37:36 |

  Ale co było przyczyną tego się nie dowiedzieliśmy od pani rzecznik. Miejmy nadzieję że ten wodociąg w lesie Pecna jest lepiej zrobiony.

  4
  1
  • Jacek
   poniedziałek, 25 wrz, 2023, 13:41:19 |

   Pękła rura, a co mogło się stać?

  • Gość
   poniedziałek, 25 wrz, 2023, 15:21:09 |

   Ten waldemarowy z Pecnej leży w lesie pusty czy już zalany

   3
   1
 • Gość
  poniedziałek, 25 wrz, 2023, 13:53:10 |

  Bo to wina Tuska. Niemce wysadziły. W tvp onfo już było. ;)

  4
  2
 • Gość
  poniedziałek, 25 wrz, 2023, 17:39:19 |

  500 000 000 $

Skomentuj