Woda zalewała Czapury. Awaria magistrali wodociągowej Mosina – Poznań [aktualizacja]
W sobotni wieczór, 23 września, czapurskie ulice stały się areną walki z zalewającą wodą. Pęknięcie rury o średnicy metra, transportującą wodę z Mosiny do Poznania, spowodowało ogromne problemy z dostawami wody dla stolicy Wielkopolski i zalanie okolicznych ulic, domów i posesji w Czapurach.
Uszkodzenie magistrali miało miejsce około godziny 19. Dzięki szybkiej reakcji służb technicznych po wielu godzinach walki, udało się wyłączyć uszkodzony odcinek rury, co pozwoliło na przekierowanie dostaw wody i przywrócenie jej do mieszkań w Poznaniu.
Niewątpliwymi bohaterami sobotniej nocy byli strażacy i pracownicy wod-kan. Woda wylewająca się z ulicy Leśnej zagrażała pobliskim ulicom, posesjom i domom. Strażacy wypompowywali wodę z ulic, jednocześnie starając się zabezpieczyć teren przed kolejnymi zalaniami. Na miejsce zadysponowane zostały liczne zastępy PSP i OSP, które przystąpiły do wypompowywania wody z zalanych obiektów i ulic. Na miejscu pracowali też m.in. policjanci, pogotowie energetyczne i pogotowie wodociągowe.
– Sytuacja jest katastrofalna. Cały blok cierpi z powodu braku wody, a nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy to się zmieni – pisali mieszkańcy Poznania. Podobnie było na innych poznańskich osiedlach – mieszkańcy wyższych kondygnacji wody w kranach nie mieli w ogóle. Brak wody odczuwany był także w innych częściach Poznania, takich jak Grunwald, Łazarz i Starołęka. W Czapurach natomiast sklepy szybko wyprzedały całe zapasy wody. O ich zabezpieczenie apelował wcześniej burmistrz Mosiny.
Jak doszło do awarii?
Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka spółki Aquanet, poinformowała, że przyczyną tego incydentu była uszkodzona magistrala. Ta gigantyczna rura odpowiada za doprowadzenie wody do Poznania. „Spadek ciśnienia wody niemal w całym Poznaniu, a na wyższych piętrach nawet jej brak, stały się rzeczywistością” – tłumaczyła rzeczniczka. Prace przy usuwaniu awarii były prowadzone m.in. na ulicy Leśnej, przy Jagodowej, gdzie teren został wygrodzony.
Pomoc dla poszkodowanych
Zofia Koszutska-Taciak podkreśliła, że osoby, które doznały szkód w wyniku tej awarii, mogą zgłaszać się do Aquanetu w celu ubiegania o odszkodowanie. Wnioski można składać zarówno poprzez stronę internetową spółki, jak i tradycyjnie – wysyłając pocztą lub dostarczając osobiście do siedziby Aquanetu.
Ujęcie wody Mosina–Krajkowo to najważniejsze źródło zaopatrzenia w wodę mieszkańców aglomeracji poznańskiej (pokrywa 70% zapotrzebowania). Ujęcie stanowi wiele ograniczeń dla mieszkańców gminy Mosina, jak widać, związane jest z tym wiele innych problemów i niebezpieczeństw.
Aktualizacja: Działania Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mosinie
Według informacji otrzymanych od służb, zaistniał problem z komunikacją ze spółką Aquanet, do której należy infrastruktura wodociągowa. Na miejscu działał dyżurny Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mosinie. Poprosiliśmy o więcej informacji, dotyczących przebiegu akcji i ewentualnych problemów, związanych z koordynacją działań.
– Dyżurny po otrzymaniu informacji o zdarzeniu w Czapurach w dniu 23.09.23 r. o godz. 19.30 niezwłocznie udał się na miejsce awarii magistrali wodociągowej – poinformował Jarosław Dobicki, kierownik Referatu Zarządzania Bezpieczeństwem. – Z dokonanych ustaleń wynikało, iż służby nie mogą skontaktować się z Pogotowiem wodno – kanalizacyjnym Aquanetu pod nr tel. 994. Dlatego też korzystając ze swojej bazy numerów powiadomił pracownika Aquanetu i spowodował przekazanie informacji do firmy celem uruchomienia dalszych działań ze strony spółki – tłumaczy kierownik. – O zdarzeniu poinformował także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu oraz rozmawiał z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu relacjonując zastaną sytuację. Utrzymywał stały kontakt z dyżurnym Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu („998”) oraz zawnioskował do dyspozytora Komendy Miejskiej Policji o przysłanie do pomocy patrolu Policji. Przez cały czas był na miejscu zdarzenia oraz współpracował z jednostkami OSP oraz PSP działającymi przy usuwaniu skutków awarii. Rozpoznał także sytuację w zakresie osób wymagających udzielenia ewentualnej pomocy przedmedycznej, we współpracy ze służbami obecnymi na miejscu. Z jego inicjatywy zostały m.in. zadysponowane worki i piasek do działań prowadzonych przez służby, a także powiadomiony został Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu w celu podjęcia dalszych działań związanych z koniecznością oczyszczenia jezdni i udrożnienia studzienek kanalizacyjnych. Ponadto dyżurny GCZK w Mosinie wykonywał polecenia Burmistrza Gminy Mosina, który przybył do mieszkańców Czapur m.in. wraz ze swoim Zastępcą i pracownikiem referatu Mienia Komunalnego. Rozmawiano z mieszkańcami o powstałych szkodach. Pracownik Referatu Mienia Komunalnego udzielił wstępnej informacji o sposobie ich likwidacji – poinformował Jarosław Dobicki.
– Z informacji przekazanych przez strażaków i mieszkańców wynikało, że problem decyzyjny wystąpił po stronie dyspozytora numeru alarmowego „112”, a także odpowiednio szybko nie zadziałały służby techniczne Aquanetu – zwraca uwagę Dobicki. – Nadmienić należy, że działanie Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie zastępuje działania odpowiednich służb, w tym konkretnym przypadku, akcją dowodziła Państwowa Straż Pożarna – kończy kierownik.
Tagi: Aquanet, awaria, Czapury, gmina Mosina, JRG 9, magistrala wodociągowa, OSP, podtopienia, Policja, Poznań, Straż pożarna
Wasze komentarze (5)
Ale co było przyczyną tego się nie dowiedzieliśmy od pani rzecznik. Miejmy nadzieję że ten wodociąg w lesie Pecna jest lepiej zrobiony.
Pękła rura, a co mogło się stać?
Ten waldemarowy z Pecnej leży w lesie pusty czy już zalany
Bo to wina Tuska. Niemce wysadziły. W tvp onfo już było. ;)
500 000 000 $