Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 18 sie, 2023 |

Wrzesień za pasem: szkoły przygotowują się na powrót uczniów

Choć część z nas jeszcze przebywa lub dopiero wybiera się na zasłużony urlop, placówki oświatowe pracują pełną parą, by za kilkanaście dni, 4 września, powitać uczniów w szkolnych murach. Remonty, naprawy oraz rozpoczęcie prac budowlanych – jak donosi mosiński magistrat, w szkołach dzieje się sporo.

Pod koniec lipca gmina podpisała umowę z wybranym w przetargu wykonawcą budowy długo wyczekiwanej sali gimnastycznej wraz z zapleczem w Szkole Podstawowej „Pod Lipami” w Krosinku. Koszt zadania to przeszło 6,5 mln złotych i obejmuje budowę sali gimnastycznej o powierzchni 523,92 m2 oraz salkę korekcyjną, łazienki, szatnię, pokój nauczycielski, zaplecze oraz magazyn na sprzęt sportowy. Budowę realizować będzie firma Confus Sp. z o.o. ze Swarzędza i zgodnie z umową mają 11 miesięcy na realizację zadania od dnia podpisania umowy. W związku z rozpoczęciem prac i potrzebą wygrodzenia terenu budowy jeszcze w lipcu zdemontowano istniejący plac zabaw. Choć przed społecznością szkoły „Pod Lipami” rok szkolny z budową w tle, ale wszelkie trudy z tym związane powinny być nagrodzone we wrześniu 2024, gdy upragniona sala gimnastyczna powinna być już gotowa.

Jak informuje mosiński magistrat, Szkoła Podstawowa nr 1 w czasie wakacji maluje, wymienia uszkodzone oświetlenie, kontakty i drzwi wejściowe. – We własnym zakresie, nauczyciele i pracownicy administracji remontują szkolne łazienki na parterze budynku – dodaje Joanna Nowaczyk z mosińskiego urzędu. W budynku Szkoły Podstawowej nr 2 wymalowano natomiast korytarze na parterze i piętrze, dokonano naprawy instalacji elektrycznej w piwnicy budynku oraz dachu nad biblioteką. W bibliotece i świetlicy pojawiły się nowe regały i szafy, w pięciu pomieszczeniach zamontowano klimatyzację, a pięć sal lekcyjnych wyposażono w rzutniki i tablice. W „dwójce” wymalowano także balustrady i szkolną stołówkę. W Zespole Szkół w Krośnie przed pierwszym dzwonkiem planowane jest malowanie kilku sal lekcyjnych oraz naprawa dachu w drugim budynku szkoły przy ulicy Głównej w Krośnie, gdzie od września uczyć będą się dzieci z „zerówek”.

Zespół Szkół w Krośnie

Zespół Szkół w Krośnie

W Szkole Podstawowej w Daszewicach przeprowadzono gruntowny remont jednej sali, w której wymieniono podłogę i wymalowano ściany. Malowanie objęło także dwie inne sale, hol, łazienki i szatnię. Wymieniono także drzwi do pięciu sal lekcyjnych.

W budynku nr 1 Szkoły Podstawowej w Pecnej przy ulicy Szkolnej wymieniono 48 lamp na oświetlenie Led oraz wymalowano świetlicę. W drugim budynku, przy ulicy Głównej prace polegają głównie na malowaniu: w sumie trzech sal lekcyjnych, korytarza i ciągu komunikacyjnego.

Uczniów Szkoły Podstawowej w Czapurach po wakacjach przywita nowa sala komputerowa. Stara została wyremontowana i przerobiona na salę lekcyjną. W nowej zaś zamontowano nowe oświetlenie, wykładzinę, została odmalowana, wyposażona w nowe biurka. W planie jest także montaż klimatyzacji i rolet antywłamaniowych. Wykonano także prace związane z potrzebą zmodernizowania obiegu ciepłej wody w budynku A szkoły.

Szkoła Podstawowa w Czapurach im. Arkadego Fiedlera - budynek szkoły

Szkoła Podstawowa w Czapurach im. Arkadego Fiedlera – budynek szkoły

Czas wakacji Szkoła Podstawowa w Rogalinku wykorzystała na prace wokół sali gimnastycznej, która po 20 latach istnienia wymagała już gruntownego remontu. Jak informuje magistrat, w pierwszym etapie remontu wymieniono oświetlenie na energooszczędne, wymalowano ściany i sufit, wzmocniono mocowanie koszy i wymieniono siatkę zabezpieczającą okna. W drugim etapie odnowiono parkiet. Kolejne prace są w planach na najbliższe dwa tygodnie, w tym także naprawy urządzeń na boisku trawiastym oraz placu zabaw.

W Szkole Podstawowej w Rogalinie renowację przeszła biblioteka szkolna, gdzie założono płytki i wymalowano ściany. Przed pierwszym dzwonkiem będzie także naprawione wyjście ewakuacyjne ze szkoły: na schodach mają być położone płytki wraz antypoślizgową powierzchnią. Na boisku zewnętrznym naprawiane i wymieniane będą piłkochwyty.


Informacje za opracowaniem J. Nowaczyk na podstawie informacji zebranych ze szkół przez M. Wolgetan z Referatu Oświaty i Sportu UM w Mosinie.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj