Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 13 paź, 2023 | komentarze 4

Wyborcza niedziela przed nami. Co, gdzie i jak?

Sąsiadko, kolego, znajomy z dawnych lat – czymkolwiek się zajmujesz, gdziekolwiek jesteś, jak bardzo jesteś zajęty: 15 października widzimy się na wyborach! Obojętnie, czy popierasz tych z prawej, czy tych z lewej: Twoim prawem jest zabrać głos. Warto z niego skorzystać.

15 października lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. W tym czasie każdy dorosły obywatel, niepozbawiony praw publicznych ani wyborczych, może zagłosować w wyborach parlamentarnych oraz jednocześnie w referendum ogólnokrajowym. Żeby wziąć udział w głosowaniu, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport.

W lokalu wyborczym czekać będą na każdego trzy, jednostronne karty do głosowania:
1) na pierwszej znajdzie się lista kandydatów na posłów do Sejmu RP; w każdym okręgu na listach znajdziemy kandydatów sześciu ogólnopolskich komitetów wyborczych; możemy wybrać tylko jedno nazwisko, stawiając ‘X’ w kratce obok – zaznaczenie jakiejkolwiek innej kratki na karcie unieważnia głos;
2) druga karta do głosowania to lista kandydatów do Senatu RP; tu również stawiamy jeden ‘X’ przy nazwisku wybranego kandydata;
3) trzecia to karta głosowania w referendum; będą na niej wypisane cztery pytania z opcją odpowiedzi „TAK” lub „NIE”; możesz zaznaczyć jedną odpowiedź do każdego pytania; możesz także udzielić odpowiedzi na część pytań – nie wpłynie to na ważność Twojego głosu.

Jeśli nie chcesz oddawać głosu na którejś z kart, możesz odmówić jej przyjęcia komisji wyborczej. Możliwość głosowania zarówno w wyborach parlamentarnych, jak i referendum jest Twoim prawem, a nie obowiązkiem.

Wszystkie pobrane karty do głosowania należy wrzucić do tej samej urny wyborczej.

Nie wiem, kto kandyduje: listy kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych dostępne są na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Nie wiem, na kogo zagłosować: gubisz się w programach wyborczych poszczególnych komitetów? Nic dziwnego. W internecie możesz odnaleźć strony, które po udzieleniu odpowiedzi na kilkanaście kluczowych pytań dopasowuje odpowiedzi do poszczególnych komitetów, np. www.latarnikwyborczy.pl

Nie wiem, gdzie zagłosować: podział na obwody wyborcze w gminie Mosina; podział na obwody wyborcze Puszczykowa.

Do zobaczenia 15 października!

Wybory 15 października. Graf. https://pkw.gov.pl/

Wybory 15 października. Graf. https://pkw.gov.pl/

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Gość
  piątek, 13 paź, 2023, 15:18:22 |

  I pamiętajcie: ***** ***. O ile nie chcecie za rok góra dwa byc poza Unią Europejską.

  11
  4
 • Skalar
  piątek, 13 paź, 2023, 18:17:07 |

  I pamiętajcie za cztery lata najniższa krajowa pensja według słów „PINOKIA” 10000 tyś.zł. I tak będzie bo do takiej ruiny kierowany jest nasz kraj.

  7
  2
 • Badylarz
  piątek, 13 paź, 2023, 20:50:44 |

  PiS PO JEDNO ZŁO!!!!
  Za naród skrócony piekło Was pochłonie

  1
  4
 • Gość
  piątek, 13 paź, 2023, 21:14:50 |

  Naród skłócają gangsterzy z pis.Poprzez tvpis, radia i gazety przejęte przez Orlen. Dzień i noc ośmiu lat kłamią, pomawiają i oszukują narod.

  11
  2

Skomentuj