Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 14 sty, 2023 | 1 Komentarz

Zbiórka na tablicę na cmentarzu ewangelickim w Dymaczewie Starym

Stowarzyszenie Koimeterion, działające na rzecz zabytkowych cmentarzy, zbiera fundusze na postawienie tablicy informacyjnej na cmentarzu ewangelickim w Dymaczewie Starym.

Cmentarz w Dymaczewie Starym to dziedzictwo po Olędrach, którzy mieszkali tu od 1751 roku. Wolontariuszom Stowarzyszenia udało się dotrzeć do licznych informacji na temat historii Olędrów, która jest nierozerwalnie związana z dziejami wsi. Dzięki tablicy informacyjnej mieszkańcy wsi oraz turyści odwiedzający Dymaczewo Stare będą mogli zapoznać się z tą historią.

Znane są nazwiska pierwszych osadników olęderskich w Dymaczewie. Byli to m.in. starszy zboru ewangelickiego, Pfeiffer, cieśla Schramm i krawiec Starck. Podobnie jak większość wsi olęderskich, Dymaczewo miało też swój cmentarz. Ulokowany został on przy głównej drodze, niedaleko jeziora. Do dzisiaj niestety nie zachowały się na nim żadne nagrobki, a przez wiele lat miejsce to było opuszczone i zapomniane.

W ostatnim czasie jednak pani sołtys, mieszkańcy wsi oraz wolontariusze Stowarzyszenia Koimeterion podjęli działania na rzecz odnowy tego miejsca. Odbyło się już kilka akcji porządkowych oraz prelekcja w lokalnej świetlicy.

Postawienie tablicy informacyjnej jest niezwykle ważne dla zachowania pamięci o tym miejscu. Zbiórka prowadzona jest również na bieżące prace porządkowe i nasadzenia ozdobnych roślin, charakterystycznych dla starych cmentarzy. Środki można wpłacać pod adresem: pomagam.pl/dymaczewo-stare.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu Koimeterion można znaleźć tutaj.

cmentarz ewangelicki w Dymaczewie Starym

cmentarz ewangelicki w Dymaczewie Starym

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • ja
    niedziela, 15 sty, 2023, 18:32:29 |

    Proponuje przekazać pieniądze z funduszu sołeckiego.

Skomentuj