Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 24 cze, 2024 | komentarze 4

Ślady lodowca na wyciągnięcie ręki. Zwiedzaj polodowcowy krajobraz naszego regionu!

Czy wiecie, że wał nad jeziorem Budzyńskim oraz pagórki zwane Szwedzkimi Górami to pozostałości po działalności lodowca skandynawskiego?

Te i wiele innych fascynujących faktów można odkryć dzięki nowej interaktywnej mapie stworzonej przez pracownika Instytutu Geologii UAM. Mapa ta umożliwia wirtualną podróż po regionie, ukazując, jak zlodowacenia kształtowały krajobraz naszego „podwórka”.

Mapa, dostępna pod adresem zywaplaneta.pl/powiat-poznanski, obejmuje ponad 170 miejsc wartych odwiedzenia. – Na rozpoczynające się wakacje przygotowałem dostępną w internecie interaktywną mapę powiatu poznańskiego, na której można zobaczyć, jak zlodowacenia ukształtowały jego krajobraz – mówi nam Paweł Wolniewicz, pracownik Instytutu Geologii UAM

– Na mapie umieszczonych jest ponad 170 miejsc, które warto odwiedzić, by zobaczyć pamiątki po lądolodzie skandynawskim. Można też sprawdzić, jakie formy terenu pozostawiły zlodowacenia, jak były one później przekształcane przez Wartę, a także dowiedzieć się, jakie osady polodowcowe znajdują się w dowolnym miejscu powiatu – tłumaczy autor.

Jak dodaje Paweł Wolniewicz, mapa ma na celu pokazanie, w jaki sposób wygląd naszego otoczenia zależy od wydarzeń, które miały miejsce około 20 tysięcy lat temu, i uzmysłowienie, że krajobraz powiatu, w tym jego jeziora, wzgórza, rzeźba Wielkopolskiego Parku Narodowego i Puszczy Zielonki jest naszym nieodnawialnym zasobem, a zmiany wprowadzane przez człowieka są właściwie nieodwracalne. Taka wiedza jest przydatna zwłaszcza w czasach, gdy miasto rozrasta się bardzo szybko, zajmując tereny powiatu, gdzie w wielu miejscach ciągle można obserwować niemal nienaruszone efekty pracy lądolodu.

Mapa jest idealnym narzędziem na rozpoczynające się wakacje, zachęcającym do odwiedzenia ogólnodostępnych punktów o wyjątkowym polodowcowym krajobrazie. – Niektóre z nich znajdują się w miejscach, które są powszechnie znane ze swojego polodowcowego krajobrazu, na przykład w Wielkopolskim Parku Narodowym. Inne lokalizacje są mniej oczywiste. Są też wśród nich miejsca „pospolite”, jakie jak parki i place zabaw, które jednak powstały w miejscach szczególnie hojnie kształtowanych przez lądolód – zwraca uwagę Paweł Wolniewicz.

Interaktywna „Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie” to nie tylko narzędzie edukacyjne, ale również doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, poznając historię regionu przez pryzmat jego unikalnego krajobrazu. Zachęcamy do odkrywania tych fascynujących miejsc i doceniania geologicznej przeszłości, która ukształtowała miejsca, w których żyjemy.

Link do mapy: tutaj.

Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie

Na mapie znajdziemy bardzo dużo opisywanych szczegółowo miejsc, znajdujących się w naszym regionie

Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie - klikając na znaczniki otrzymamy wiele ciekawych informacji wraz z fotografiami opisywanych form

Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie – klikając w znaczniki otrzymamy wiele cennych informacji wraz z fotografiami

Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie obejmuje ponad 170 miejsc wartych do odwiedzenia

„Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie” obejmuje ponad 170 miejsc wartych do odwiedzenia

Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie

Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie oferuje wiele interesujących informacji z dziedziny geologii i nie tylko

Szwedzkie Góry, Wielkopolski Park Narodowy

Szwedzkie Góry, Wielkopolski Park Narodowy

Szwedzkie góry - rzeżba terenu (LIDAR - geoportal.gov.pl)

Szwedzkie góry – rzeźba terenu (LIDAR – geoportal.gov.pl)

Panorama Mosiny - widok z wieży widokowej na Pożegowie (WPN)

Panorama Mosiny – widok z wieży widokowej na Pożegowie (WPN)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Gość
  poniedziałek, 24 cze, 2024, 14:25:30 |

  Świetny przewodnik po okolicy !!

 • JC
  środa, 26 cze, 2024, 10:10:00 |

  Trzeba się cieszyć takimi miejscami, póki mam w ogóle wstęp do WPN. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zmiana w sposobie udostępniania parku jest dramatyczna. Kiedy trudno już wymyślić jakikolwiek kolejny zakaz w parku, to na dyrekcję zawsze można liczyć. Temat rowerów przegadany wielokrotnie, więc nie ma co wracać. Od tego sezonu zakaz SUPów, zakaz kąpieli w Jarosławieckim poza główną plaża. W pełni popieram konieczność ochrony przyrody w parku, ale robienie tego wyłącznie wprowadzając kolejne zakazy jest dość dyskusyjne.

  • Gość
   środa, 26 cze, 2024, 10:35:06 |

   Bez zmiany dyrekcji Parku będzie tylko gorzej

  • Jaka ochrona
   środa, 26 cze, 2024, 10:46:55 |

   O jakiej ochronie piszesz? Z tego co wiemy, to WPN ma na koncie najwięcej połowów, wycinek i odstrzałów :) Tu nie ma żadnej ochrony przyrody, tylko ochrona interesów.

Skomentuj