Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 9 maj, 2024 | komentarzy 26

Będzie nowa droga i most nad Kanałem Mosińskim

Urząd miejski w Mosinie ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej połączenia ulic Konopnickiej i Strzeleckiej. Inwestycja będzie wiązała się z budową mostu na Kanale Mosińskim oraz dwoma rondami na tych ważnych arteriach drogowych.

Projekt zakłada połączenie dwóch ważnych arterii drogowych na terenie Mosiny i Krosinka. Ogłoszony przetarg na dokumentację projektową połączenia ulicy Konopnickiej z ulicą Strzelecką pozwoli na uzyskanie decyzji zezwalającej na rozpoczęcie robót budowlanych, polegających na budowie drogi gminnej z przeprawą mostową przez Kanał Mosiński i przebudowie skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 431 w Mosinie i Krosinku.

Budowana droga w praktyce będzie przedłużeniem ulicy Krasickiego w Mosinie, przecinając Kanał Mosiński, której drugi koniec usytuowany będzie w Krosinku na drodze wojewódzkiej nr 431.

Jak czytamy w ogłoszonej dokumentacji, całkowita długość planowanej inwestycji to ok 600 m. W początkowym odcinku w pobliżu Zespołu Szkół w Krośnie, od ul. Strzeleckiej do Kanału Mosińskiego, projektowana droga przebiega po istniejącej drodze gruntowej. Po przekroczeniu Kanału Mosińskiego (miejsce planowanego mostu) droga prowadzona jest odcinkiem po terenach rolnych aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 431. Po przecięciu tej drogi projektowana trasa doprowadzona jest do drogi gminnej ul. M. Konopnickiej i prowadzi przez gęste krzewy oraz drzewa.

Według koncepcji, na całej długości trasy dostępny będzie chodnik o nawierzchni z kostki brukowej (strona wschodnia) oraz droga rowerowa z chodnikiem lub ciąg pieszo-rowerowy z kostki brukowej (strona zachodnia). Ciągi te będą łączone z planowaną promenadą nad Kanałem Mosińskim (dokumentacja w trakcie realizacji).

Dodatkowo, na połączeniu z drogą wojewódzką nr 431 zostanie zaprojektowane rondo (bądź, jak podaje referat, w przypadku braku uzgodnienia z zarządcą drogi – tzw. „skrzyżowanie z pasem włączenia”.) Na skrzyżowaniu z ul. Strzelecką również ma istnieć rondo z dojazdem do ul. Krasickiego w Mosinie.

– Do 10 maja zbieramy oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej połączenia ulicy Konopnickiej z ulicą Strzelecką wraz z mostem dla ruchu lokalnego na Kanale Mosińskim – ogłosił na facebooku burmistrz Dominik Michalak.

Opublikowana informacja już wywołała falę komentarzy. – Jak miło usłyszeć tę informację. Dwadzieścia kilka lat temu stanowiono już plany pod tym kątem. Gdyby w 2005-2007 doszło do tej realizacji nie byłoby takich dziwadeł jak most wahadłowy na ul. Lipowej w Krosinku czy obok militarna kładka pieszo-rowerowa – skomentował Artur Nadolny.

Historia pokazuje, że niektórzy widzieli inne wyjście i z mostkami w Krosinku męczymy się wszyscy codziennie. Super, że nie popełniacie błędów poprzedników i tym razem będzie to zrobione porządnie – skomentowała mieszkanka. – Natężenie ruchu jest ogromne i niestety włącznie z ruchem ciężarówek a niebezpieczne sytuację biorą się z kiepskiej widoczności od strony bloków oraz chamstwa kierujących (….) – zwraca uwagę na naszym portalu kolejny mieszkaniec.

Planowana inwestycja będzie alternatywą przeprawy przez Kanał Mosiński w tej części gminy. Przez widoczny na poniższym zdjęciu most przy ul. Lipowej w Krosinku, codziennie przeprawia się tutaj jednym pasem wielu mieszkańców m.in. Mosiny, Krosna czy Krosinka. Niestety, w związku z dużym natężeniem ruchu i słabą widocznością, dochodzi tutaj codziennie do wielu niebezpiecznych sytuacji drogowych. Z racji, iż w rejonie powstaje wiele nowych mieszkań (więcej m.in. w artykule: Wielka budowa w Krośnie? TBS planuje budowę 60 mieszkań), ruch na moście z roku na rok jest coraz większy.

Czy planowana inwestycja pomoże rozwiązać choć część z komunikacyjnych problemów mieszkańców naszej gminy?

Projektowana trasa przebiega w kierunku północno-zachodnim. Zaczyna się na skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej oraz Krasickiego i kończy się za drogą wojewódzką nr 431, dochodząc do granicy działki na której znajduje się ul. M. Konopnickiej

Projektowana trasa przebiega w kierunku północno-zachodnim. Zaczyna się na skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej oraz Krasickiego i kończy się za drogą wojewódzką nr 431, dochodząc do granicy działki na której znajduje się ul. M. Konopnickiej. Źródło: Platforma zakupowa

ul. Lipowa w Krosinku - most na Kanale Mosińskim

Planowana inwestycja będzie alternatywą dla przeprawy przez Kanał Mosińskim. Przez widoczny na zdjęciu jednopasowy most przy ul. Lipowej w Krosinku, codziennie przeprawia się wielu mieszkańców m.in. Krosna i Krosinka. Niestety, w związku z dużym natężeniem ruchu, i ruchem jednopasowym dochodzi tutaj codziennie do wielu niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (26)

 • onn
  czwartek, 9 maj, 2024, 20:25:27 |

  czy ta przeprawa mostowa bedzie tak samo szerokopasmowa jak ta na lipowej ? :P

  12
 • Romann
  czwartek, 9 maj, 2024, 21:44:49 |

  Spoko to za 30 lub 40 lat.

  12
 • Małgorzata Cieślewicz
  piątek, 10 maj, 2024, 1:57:15 |

  Kto wydał pozwolenie na budowę absurdalnego mostku w Krosinku? Osoba ta powinna się wytłumaczyć tym niefortunnym pomysłem, projektem.Kto o tym zadecydował i podpisał ten projekt.CZY USŁYSZYMY ODPOWIEDŹ????

  12
  0
  • Gość
   piątek, 10 maj, 2024, 10:37:20 |

   Wąski mostek to jest jedno a niedługo po nim wybudowano pieszą/rowerową kładkę. Nie można było wybudować normalnego mostu za jednym razem. Komuś na tym zależało czy był debilem? Teraz to „funkcjonuje” oraz wygląda jak gówno w lesie.

   9
   1
   • Gość
    piątek, 10 maj, 2024, 19:25:48 |

    Most był remontowany a nie budowany czy też przebudowywany (całkowicie inne wymagania, remont zakłada tylko przywrócenie stanu takiego jak był, a poprzedni już się sypał dosłownie… a nie trzeba wtedy robić projektów, pozwoleń budowlanych itp. Tym bardziej że już wtedy był projekt mostu o którym jest ten artykuł więc tamten przeszedł remont, a kładka powstała kilka ładnych lat później…

    3
    2
    • Gość
     sobota, 11 maj, 2024, 12:04:46 |

     Piłeś, nie pisz.

     1
     1
 • mieszkaniec
  piątek, 10 maj, 2024, 8:22:20 |

  Po pierwsze to nie jest most jednokierunkowy, bo można przejechać w obu kierunkach, tylko jednopasmowy.
  Po drugie sygnalizacja świetlna jest beznadziejna bo wprowadza większe zamieszanie niż było przed jej załażeniem. Wystarczyło tylko zamontować czujniki do sygnalizacji i temat byłby bezpieczniejszy(przykład świateł w Puszczykowie przy cmentarzu).
  Po trzecie natężenie ruchu jest ogromne i niestety włącznie z ruchem ciężarówek a niebezpieczne sytuację biorą się z kiepskiej widoczności od strony bloków oraz chamstwa kierujących którzy wala na pałe wymuszając zatrzymanie się jadących od strony szkoły (nie wypominając że połowa z nich nie rozumie znaków drogowych).

  11
  1
  • piątek, 10 maj, 2024, 9:37:23 |

   Dziękujemy za sugestie. Zmieniliśmy słowo jednokierunkowy na jednopasowy. Dodaliśmy też informację o słabej widoczności.

  • Mieszkaniec
   piątek, 10 maj, 2024, 22:18:26 |

   niebezpieczne sytuacje biorą się z tego, że ludzie tam jeżdżą jak debile a nie z kiepskiej widoczności. Ja jeżdzę bardzo niskim samochodem w porównaniu do dzisiejszych i nie mam żadnego problemu z widocznością. Ogólnie wystarczy zastosować się do obowiązujących ograniczeń prędkości i znaków pierwszeństwa i nie ma żadnego problemu. Ale co poniektóre jaśniepaństwo to chciałoby tam pewno autostradę.

   • Gość
    piątek, 10 maj, 2024, 22:36:09 |

    Mieszkańcu tam nie jest tak, że nic nie widać, ale jest naprawdę bardzo źle to skonstruowane bo się trzeba nieźle na gimnastykować aby widzieć czy coś jedzie. O ile mi czy tobie to nie przeszkadza, to mniej doświadczonym, starszym kierowcom z pewnością.

   • galla
    poniedziałek, 13 maj, 2024, 14:44:20 |

    No niektóre „jaśniepaństwo”, jak to określasz, mają samochody takiej wysokości (albo są takiego wzrostu), że barierka centralnie zasłania widok. Zdarzyła mi się też taka sytuacja, że między barierką a słupem sygnalizacji stanęło auto pomocy drogowej, zupełnie zasłaniając widok na auta nadjeżdżające od strony szkoły – przejazd przez mostek był wtedy naprawdę obarczony dużym ryzykiem.
    I nie, nie trzeba autostrady – wystarczy tego typu konstrukcje budować z głową. Nawet jeśli nie da się zrobić mostku dwupasmowego, to można go zrobić tak, żeby widoczność nie zależała od wysokości auta lub wzrostu kierowcy.

 • RJ
  piątek, 10 maj, 2024, 8:26:10 |

  Super pomysł. Co z obwodnica Mosiny i rondem przy ul. Micka?

  • Gość
   piątek, 10 maj, 2024, 13:39:36 |

   Będzie rondo Wicka Wacka.

 • Gość
  piątek, 10 maj, 2024, 8:27:17 |

  Są to dane jawne, idź do urzędu i się dowiesz

  1
  1
 • Gość
  piątek, 10 maj, 2024, 18:30:22 |

  Jak zwykle w Mosinie myślenie bez komentarza !
  Co blokuje Mosinę ? Oczywiście rondo na wjeździe do miasta ! Aby je odblokować potrzeba alternatywy po wschodniej stronie miasta ! Aby uniknąć wpływu wodociągów- most na kanale obok cmentarza wzdłuż torów kolejowych w przedłużeniu ul Sowińskiego do drogi Kórnik- Stęszew….

  • Gość
   piątek, 10 maj, 2024, 18:31:27 |

   Postuluję od 2009 roku… Bez komentarza

   2
   1
  • JC
   sobota, 11 maj, 2024, 10:10:29 |

   Mosina nie potrafi ogarnąć obwodnicy od wjazdu od strony Poznania na Stęszew, gdzie nie ma kanału, torów kolejowych, tylko w zasadzie prosta droga, to nic dziwnego, że nie podjęła tematu obwodnicy wg Twojego pomysłu. Nasi radni na samą myśl o budowie przeprawy nad kanałem i przejazdu kolejowego wolą się poddać na starcie, a patrząc ile trwała budowa tunelu na Śremskiej i jak wyglada on po lekkim deszczu, to może i lepiej, że nie idą w takie rozwiązanie.

   1
   1
   • Gość
    sobota, 11 maj, 2024, 12:08:44 |

    Darzbór Falbierski jest ekspertem od kozackich obwodnic, to jego teraz trzeba podpuścić do działania.

   • Gość
    sobota, 11 maj, 2024, 12:41:11 |

    Tunel budowało pkp

 • Mieszkaniec
  piątek, 10 maj, 2024, 23:23:28 |

  Skoro postuluje to Pan od 2009 roku to proponuje wybrać się na następną sesje rady i to przedstawić w wolnych wnioskach. Tutaj to sobie możemy i misje miejską na Marsa planować.

  • Gość
   sobota, 11 maj, 2024, 20:01:11 |

   Postulowałem na blogu radnego Kasprowicza . Przy kolejnych wyborach negowal to rozwiązanie radny Marciniak na łamach GMP.
   Wszyscy licza na wschodnia obwodnicę .Moja propozycja wcale z nią nie koliduje tylko ja uzupełnia…

 • Gość
  niedziela, 12 maj, 2024, 21:24:07 |

  Dzień dobry, ale zanim zrealizujemy tak ogromną inwestycję to zadbajmy o orliki..nie zamykajmy ich na weekendy..dziękuję i pozdrawiam włodarzy gminy Mosina

 • Gość
  wtorek, 14 maj, 2024, 17:47:04 |

  Dokładnie!! Proszę o dane personalne tego kretyna który zamknął nie które orliki w majówkę!

 • Gość
  środa, 15 maj, 2024, 21:15:27 |

  Znając szeroki gest burmistrza i jego urzędników projekt będzie kosztował z pół miliona a sam mostek z cztery pięć baniek. I wszyscy będą zadowoleni.

  • gość
   czwartek, 16 maj, 2024, 7:09:13 |

   Jezd na to rozwiązanie musimy założyć firma projektowa i zrobimy projekt tani

 • Gość
  czwartek, 16 maj, 2024, 20:47:15 |

  Ale projekt nie ma być tani. Ma byc drogi. Żeby było czym się dzielić.

Skomentuj