Co dalej z linią autobusową nr 651 do Rogalinka?
Mieszkańcy Rogalinka oraz innych okolicznych miejscowości tzw. „Zawarcia” borykają się z problemem wykluczenia komunikacyjnego. Temat poprawy transportu zbiorowego do tej miejscowości wraca co jakiś czas, jednak do tej pory bez większych efektów. Pojawił się pomysł wydłużenia linii nr 651. Po zbiórce podpisów, petycja została złożona do Rady Miejskiej.
Petycja z podpisami została złożona do Rady Miejskiej w Mosinie
Wraz z końcem września Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej rozpoczął zbiórkę podpisów pod petycją o wydłużenie linii autobusowej nr 651 do Rogalinka. Udało się zebrać 729 podpisów mieszkańców. W zeszłą środę Kevin Nowacki, inicjator zbiórki i pomysłodawca złożył projekt uchwały poparty petycją mieszkańców.
– Zgodnie z obowiązującym prawem Rada Miejska w Mosinie powinna pochylić się nad projektem na najbliższej sesji od dnia złożenia podpisów co oznacza, że głosowanie powinno odbyć się w środę 30 października 2024 r. Mamy nadzieję, że radni poprą ten ważny dla naszej społeczności projekt, a już w przyszłym roku mieszkańcy Rogalinka i okolicznych miejscowości będą mogli korzystać z nowego połączenia autobusowego – przedstawia Kevin Nowacki.
Jak miałoby wyglądać przedłużenie linii autobusowej?
W propozycji złożonej przez Stowarzyszenie Wspólnie dla Zmiany znalazł się pomysł wprowadzenia nowego przystanku na żądanie. We wniosku zaproponowano wprowadzenie dodatkowego przystanku na żądanie „Rogalinek/most” pomiędzy przystankami „Puszczykowo/Niwka Szpital” a „Mosina/Rzeczypospolitej Mosińskiej”. Autobus miałby zawracać na ulicy Wodnej w Rogalinku na specjalnie stworzonej do tego celu infrastrukturze.
– Wydłużenie trasy o około 2,8 km spowodowałoby jedynie około 3,5 min dłuższy czas przejazdu, a autobus mógłby wykonywać nawrót na ulicy Wodnej w Rogalinku – przedstawia sprawę Kevin Nowacki, prezes stowarzyszenia Wspólnie dla Zmiany. – Trasa autobusu zamiast skręcać w ulicę Nadwarciańską w Puszczykowie, prowadziłaby drogą wojewódzką nr 431 prosto do Rogalinka, gdzie autobus wykonywałby nawrót na ulicy Wodnej i wracał na dotychczasową trasę. Istniejąca zatoczka autobusowa na moście w Rogalinku idealnie nadawałaby się na przystanek na żądanie. Minimalne zakłócenia w ruchu i optymalizacja trasy pozwoliłyby na sprawną realizację proponowanych zmian – proponuje Kevin Nowacki.
Wydłużenie linii autobusowej niesie za sobą koszty dla gminy
Obecnie mieszkańcy „Zawarcia” mogą korzystać z linii autobusowych uruchomionych przez gminę Mosina oraz z autobusu Wielkopolskiego Transportu Regionalnego (WTR), czyli PKS.
– „Dla pełnego obrazu sytuacji należy uświadomić czytających, że przez Rogalinek codziennie (w dni szkolne) przejeżdżają 24 autobusy komunikacji gminnej i 8 (od stycznia 10) autobusów WTR (PKS). Czyli od stycznia będzie 17 par kursów. W tym roku, po analizie sytuacji komunikacyjnej i konsultacjach społecznych, dołożyliśmy kolejny kurs linii 699 i wydłużyliśmy linię do basenu w Kórniku” – napisał, na portalu Facebook pod postem TTVI Mosina, Roman Kolankiewicz, wiceburmistrz gminy Mosina.
Kolejną ważną kwestią, która może zważyć na powodzeniu inicjatywy jest wybudowanie infrastruktury dla autobusu. Pojazd miałby zawracać na ulicy Wodnej, która obecnie jest drogą gruntową. Burmistrz gminy byłby zobowiązany do odpowiedniego przygotowania fragmentu jezdni. Również gmina musiałaby dopłacić za dodatkowe kilometry pokonywane przez autobus.
Podczas sesji 30 października radni pochylą się nad projektem uchwały i podadzą swoje argumenty „za” i „przeciw” wydłużeniu linii autobusowej.
Tagi: autobus, linia nr 651, Rogalinek, ZTM
Wasze komentarze (19)
Ja tam się nie znam prawie na niczym :) Ale burmistrz powinien przedstawić publicznie ile gminny budżet kosztuje linia 651 w skali roku. To po pierwsze. Po drugie, ile kosztować będzie ewentualne przedłużenie linii 651 do Rogalinka. Po trzecie należałoby dokonać konsultacji z mieszkańcami ws dostosowania rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców. Po czwarte zastanowić się nad sensem takiego przedłużenia, skoro jeździ w ten rejon busik ZUK. Rogalinek i zawarcie obsługiwane są przez 2 linie 698 i 699. Rozkłady jazdy w Internecie na stronie ZUK. Trzy linie autobusowe( gdyby doszła 651), to moim zdaniem sporo. Przy tej okazji burmistrz powinien po pierwsze przedstawić koszt funkcjonowania linii 698 i 699 w skali roku i zastanowić się nad modyfikacją rozkładów obydwu gminnych linii. Oczywiście po konsultacji z mieszkańcami zawarcia. Co do transportu mieszkańców tego rejonu, to przypominam, że mieszkańcy innych okolicznych wsi po drugiej stronie Warty są zwożeni busikami do Mosiny i tam przesiadają się do 651 lub pociągu. Komunikacyjnie najbardziej pokrzywdzone jest Żabinko. żADEN BUSIK TAM NIE JEŹDZI. Do Rogalinka 2 linie i jest wniosek o trzecia linię. Pozdrawiam
Kevin jak zwykle błądzi. Wymyślił sobie chłopina że Rada Miejska podejmie uchwałę w sprawie wydłużenia linii autobusowej. Jak z petycją w tej sprawie, to do Burmistrza a nie do Rady, Kevinie. Organizacja komunikacji należy do kompetencji zarządczych burmistrza.
@ Płotka. Komisja SWiP skieruje petycję do burmistrza. To oczywiste. Głęboka analiza gminnego systemu transportowego byłaby wskazana. Miała być zrobiona, jednak wówczas odpowiedzialni za ten fragment tego nie dokonali.
Łukasz, przecież ty jako były radny Mosiny powinieneś wiedzieć, że komisja nie ma uprawnień, żeby skierować projekt uchwały obywatelskiej do burmistrza. Według polskiego prawa jest jasno wskazane, że taka inicjatywa obywatelska jest poddawana pod głosowanie na najbliższej sesji. Oczywiście, że rada gminy/miasta może i nawet powinna zajmować się rzeczami dotyczącymi komunikacji miejskiej.”Nie wiem, ale się wypowiem” nadal aktualne, i to do Płotki i do Łukasza. Chciałabym, aby nasi radni w końcu działali, a nie tylko gdybali i filozofowali (na dodatek błędnie), bo nie za to im płacimy z naszych podatków
Co to w końcu ma być: petycja czy obywatelska inicjatywa uchwałodawcza ?
@Ania, przeczytaj ze zrozumieniem art.41a ustawy o samorządzie gminnym.
Czy Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie rozpatrywania takich inicjatyw ?
Czy podjęcie decyzji w sprawie utworzenia czy przedłużenia linii autobusowej może być przedmiotem uchwały ?
@Płotka, poświęciłam dla ciebie 2 minuty, żeby przeczytać ze zrozumieniem. Ba! Nawet znalazłam w tym czasie uchwałę Rady Miejskiej w tej sprawie, zaskoczony?
http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja2018-2023/uchwaly/uchwala_100.pdf
Radni zagłosowali za podwyżką śmieci, będą mogli i za uchwałą obywatelską.
I jak tam mieszkańcy „Gminy Zawarcie”, kiedy w końcu zbierzcie podpisy, które pozwolą wam odłączyć się od Mosiny? Sami byście zorganizowali sobie komunikację, sami zadbali o drogi, edukację i socjal ;O
Popieram, bo to co robi gmina to nie mieści się w głowie. Dojazd środkami komunikacji zbiorowej praktycznie z zawarcia jest niemożliwy, tylko samochodami. podatki tak, pomysły by powiązać ilość zużytej wody z śmieciami, gdy w praktyce tuż , tuż jest fant za butelki szklane, puszki czy plastikowe komuś mózg wyczyściły. Może bardziej myślącej potrzeba osoby na tym stanowisku.
Gmina Zawiercie
Po raz kolejny kelwin uroił coś sobie podczas snu. Niech smyka po tekturowy czek do wróbla albo głuchej narciarki na zakup autobusu przegubowego dla Rogalinka. Ten oskareczek szafarowicz będzie wspierał kelwina w zdobywaniu czeku.
ciekawe czy zobaczymy rozliczenie tego jego instytutu i pensję prezesa :)
Kelwin wygląda z tym autobusikiem w ręce jak św. Krzysztof, który jest patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków, podróżników i pielgrzymów, jest również patronem dobrej śmierci – szczególnie na Wschodzie, obecnie patronuje też kierowcom. Ciekawe czy ten autobusik w jego ręce jest firmy Siku.
Czy Kevin Nowacki jest członkiem grupy kabaretowej?
Do Rogalinka zostanie wybudowana linia kolejowa nr 69 za pieniądze PiS.
A może na grubo od razu CPK
kelwin, kelwin… kelwin, kelwin…
Pan Kevin niech prosi o pomoc Pana Czarneckiego którego bardzo promował na targowisku.