Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Materiały partnera | wtorek, 12 mar, 2024 |

Od czego zależy czas oczekiwania na rozstrzygnięcie w sprawie frankowej?

Na wyrok w sprawie frankowej można czekać kilka miesięcy lub kilka lat. Mimo, że z terminami rozpraw jest coraz lepiej, postępowania są coraz krótsze, wyroki wydawane bez przedłużania postępowania, to jednak na rozstrzygnięcie przyjdzie nam poczekać cierpliwie.

Unieważnienie kredytu frankowego przez sąd

By unieważnienie kredytu mogło mieć swoją moc Wymaga wyroku sądowego i przeprowadzenia postępowania. Proces unieważniający zamyka się coraz częściej w kilka do kilkunastu miesięcy i czas ten wciąż się skraca. Dzięki kolejnym wyrokom TSUE, które ułatwiają podjęcie decyzji i wydanie rozstrzygnięcia postępowanie nie musi być już tak rozbudowane jak jeszcze kilka lat temu. Od sporządzenia pozwu do terminu na wokandzie zwykle upływa kilka miesięcy, jeśli wyrok nie zapadł na pierwszej rozprawie trzeba doliczyć kolejnych kilka miesięcy w oczekiwaniu na kolejny termin. Kolejno należy wziąć pod uwagę czas na uprawomocnienie się wyroku, a dalej na rozliczenie zobowiązania, które teoretycznie powinno odbyć się niezwłocznie.

W zależności od lokalizacji

W zależności do tego który sąd rozpatruje i prowadzi sprawę frankową czeka sie na termin rozprawy krócej lub dłużej. Wiele zależy od obłożenia sprawami danego sądu, a to wiąże się z  zagęszczeniem ludności na danym terenie. Podobnie jak dostęp do usług prawnych jakie świadczy kancelaria frankowa Bielsko Biała, również i w orzekaniu widoczna jest ta zależność. Im więcej potencjalnych klientów kancelarii tym dłużej czeka się na poradę. W przypadku wolnego rynku popyt rodzi podaż i tym sposobem w danej lokalizacji lokują się kolejne kancelarie frankowe, co nie jest możliwe w przypadku sądów.Statystycznie najszybciej na rozstrzygnięcie w sądzie liczyć można na północy, w Suwałkach, najdłużej w Warszawie, Krakowie i większych miastach. Sądu właściwego do rozpatrzenia naszej sprawy nie da się niestety wybrać, by przyspieszyć wydania orzeczenia, podobnie jak nie da się w stu procentach przewidzieć wyniku postępowania.

W zależności od komplikacji sprawy

Ze względów oczywistych na rozstrzygnięcie dłużej się czeka, gdy sprawa jest skomplikowana i wymaga wnikliwej analizy, przeprowadzenia dowodów, opinii biegłego czy przesłuchania świadków. Sprawy oczywiste nie budzące wątpliwości zakończyć można na jednej, zwykle dwóch rozprawach. Te bardziej złożone mogą ciągnąć się ponad rok. Jeśli konieczne byłoby odwołanie i wniesienie apelacji należy doliczyć kolejne kilka miesięcy oczekiwania na wyrok sądowy.

W zależności od stron

Na długość postępowania ma wpływ postawa stron. Jeśli bank będzie chciał przedłużać i utrudniać postępowanie w sądzie to moze mu sie to skutecznie udawać przez lata. W przypadku kredytobiorcy występującego z roszczeniem byłoby to niecelowe, jednak zdarza się przedłużenie postępowania z przyczyn formalnych. Brak reprezentacji profesjonalnego adwokata może skutkować brakami formalnymi w pozwie, pismach procesowych i nieustanną koniecznością składania wyjaśnień, uzupełnień itp. Również niedotrzymywanie terminów przez kancelarię prawną może wydłużać postępowanie, utrudniać go itp.

Frank - banknoty

Frank – banknoty

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Skomentuj