Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 20 maj, 2024 | komentarze 2

Darmowy transport do Wielkopolskiego Parku Narodowego

W ramach ósmej edycji puszczykowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Puszczykowa po raz kolejny wykazali się zaangażowaniem o komfort swojego życia. Jednym z dwóch zwycięskich projektów, które zostały wybrane przez mieszkańców został projekt „Darmowy Transport do Wielkopolskiego Parku Narodowego (Jeziory)”.

Projekt zdobył uznanie dzięki swojej innowacyjności i praktycznemu podejściu do problemów komunikacyjnych i ekologicznych. Darmowa komunikacja z Puszczykowa do Wielkopolskiego Parku Narodowego, będzie wykorzystywała istniejącą infrastrukturę darmowego busa dla mieszkańców (w Puszczykowie od 2014 roku funkcjonuje bezpłatna komunikacja autobusowa w ramach linii 695 – szczegóły – tutaj).

Osoby nieposiadające samochodu, osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami będą miały ułatwiony dostęp do parku. Takie rozwiązanie według pomysłodawców projektu, ma także na celu zmniejszenie emisji spalin przez komunikację indywidualną oraz odciążenie ruchu samochodowego. Ma to przynieść wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i samemu parkowi.

Dzięki darmowej komunikacji w 2025 roku więcej osób będzie mogło cieszyć się urokami Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jak poinformował puszczykowski magistrat, celem projektu w ramach budżetu obywatelskiego jest możliwość darmowego dostania się nad jeziora Parku lub do Muzeum Parku.

– Kiedyś taką rolę pełniła linia kolejowa na Osową Górę – zwraca uwagę puszczykowski magistrat. – Dodatkowo pomysł ten przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin przez komunikację indywidualną oraz odciąży ruch samochodowy. Będzie też korzystne dla Parku zmniejszając ilość wjeżdżających do niego aut – dodają urzędnicy.

Jak zauważają pracownicy urzędu, wprowadzenie darmowego transportu przyczyni się do zmniejszenia liczby samochodów wjeżdżających do parku, co wpłynie na redukcję emisji spalin i ochronę naturalnych walorów tego miejsca. Projekt umożliwi też mieszkańcom Puszczykowa wspólne wyjazdy do parku, co sprzyja budowaniu więzi społecznych i promowaniu aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Darmowy transport do Wielkopolskiego Parku Narodowego będzie funkcjonował w weekendy (sobota-niedziela) w okresie wiosenno-letnim, od maja do września 2025 roku. Planowana trasa obejmuje przystanki: Dworzec PKP Puszczykowo, Puszczykówko oraz Jeziory. Czas przejazdu wyniesie około 10 minut na trasie 8 km, a minimalna liczba kursów to cztery dziennie w godzinach 9:30-16:30.

Budżet Obywatelski w Puszczykowie umożliwia mieszkańcom bezpośrednie wpływanie na to, jak zostaną wydane środki z budżetu miasta.

Więcej na temat Puszczykowskiego Budżetu Obywatelskiego i kolejnego wygranego projektu przeczytacie Państwo w najbliższym, czerwcowym wydaniu Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wielkopolski Park Narodowy - tablica powitalna WPN

Wielkopolski Park Narodowy – tablica powitalna WPN

Jezioro Jarosławieckie, Wielkopolski Park Narodowy

Jezioro Jarosławieckie, Wielkopolski Park Narodowy

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

 • Facet
  poniedziałek, 20 maj, 2024, 12:00:53 |

  Dobry pomysł.

  3
  0
 • ja
  czwartek, 23 maj, 2024, 22:21:44 |

  To lepiej by było kupić Melexa takiego jak są wożeni turyści w niektórych miastach,ale raczej by nie przetrwał drogi ” Grajzerówką” która od lat woła o porządny remont !!! Czy kiedyś doczekamy drugiego pasa ruchu do Komornik ?

  1
  1

Skomentuj