Elektryk: zawód przyszłości. Jak rozpocząć karierę w branży z gwarantowanym zapotrzebowaniem na Twoje umiejętności?
Współczesny rynek pracy dynamicznie się zmienia, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych elektryków rośnie z dnia na dzień. Dlatego jeśli szukasz zawodu dla siebie, postaw na jedną z tych branży, które stale się rozwijają i ciągle są potrzebne. Jeśli chcesz mieć pracę ze stabilnym zatrudnieniem, wybierz zawód elektryka!
Jak rozpocząć karierę jako elektryk?
Myślisz o zostaniu elektrykiem? Zakładasz, że masz smykałkę do elektryki i chcesz się w tym kierunku rozwijać? To jak najbardziej możliwe! Zdecyduj się na zdobycie wykształcenia kierunkowego. Polecamy Ci zacząć naukę od szkoły branżowej. Takie specjalizacje dostępne są w wielu miastach. Oferuje je np. szkoła branżowa w Gdyni.
W szkole branżowej zdobędziesz podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną. Zyskasz pierwsze doświadczenie w tym zawodzie, z także ocenisz, czy na pewno jest to branża dla Ciebie. Po ukończeniu szkoły branżowej warto kontynuować naukę. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem specjalistycznych kursów. W ten sposób zdobędziesz zaawansowaną wiedzę i niezbędne w pracy elektryka umiejętności. Pamiętaj, że ważnym elementem edukacji jest również odbycie praktyk zawodowych. Dzięki nim zyskasz cenne doświadczenie i zobaczysz, jak naprawdę wygląda praca elektryka. Dodatkowo w trakcie staży poznasz nowych ludzi, którzy być może pomogą Ci zdobywać zlecenia.
Jak zdobyć uprawnienia elektryka?
Szkoła to nie wszystko. Aby móc pracować jako elektryk, niezbędne jest posiadanie konkretnych uprawnień. W Polsce są to dokument SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich), które potwierdzają Twoje kwalifikacje do wykonywania prac elektrycznych. Uprawnienia te są podzielone na różne kategorie. Dlatego dostaniesz takie, które określają rodzaj i zakresu prac, jakie będziesz wykonywać.
Jakie są istotne umiejętności elektryka?
Jeśli chcesz rozwijać się jako elektryk, musisz mieć kilka istotnych umiejętności. W tym zawodzie większości z nich można się nauczyć w trakcie nauki. Warto jednak już od startu wiedzieć, że ta branża wymaga dobrej pamięci oraz analitycznego i logicznego myślenia.
Umiejętność czytania schematów elektrycznych
W szkole nauczysz się odczytywać schematy elektryczne i je odpowiednio interpretować. Takie dokumenty są podstawą do tworzenia i naprawy instalacji elektrycznych, dlatego umiejętność ich rozumienia jest niezbędna.
Znajomość przepisów i norm
Kolejna kwestia, którą musisz zapamiętać i cały czas mieć w głowie, to przepisy i normy. Elektryk powinien znać obowiązujące przepisy i normy dotyczące bezpieczeństwa i jakości wykonywanych prac. W Polsce są to normy PN-EN oraz przepisy prawa budowlanego i energetycznego. Taki zakres wiedzy jest bardzo potrzebny w codziennych pracach. Umożliwia wykonywanie prac zgodnie z wymaganiami prawnymi i technicznymi.
Zdolności manualne i techniczne
Na pewno wiesz, że praca elektryka wymaga precyzji i zdolności manualnych. Dlatego polecamy Ci rozwijać zdolności manualne poprzez praktykę i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności technicznych. Możesz to zrobić np. szkole branżowej i podczas różnych kursów.