Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 19 cze, 2024 |

Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom. Jak chronić swój dom?

19 czerwca 2024 r. obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Kradzież z włamaniem to nie tylko straty materialne, ale również utrata poczucia bezpieczeństwa. Chociaż w wielu krajach, w tym w Polsce, liczba włamań spada, warto wiedzieć, jak chronić swój dobytek przed zbliżającym się sezonem urlopowym.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu

19 czerwca 2024 r. obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Z tej okazji Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) we współpracy z Europolem, Komisją Europejską oraz 23 krajami europejskimi po raz szósty inicjuje kampanię „Stop włamaniom do domów”. Jej celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa oraz zachęcenie do odpowiedniego zabezpieczenia naszych domów i mieszkań.

Nie dajmy szans włamywaczom!

Jak podaje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji przed wyjazdem na urlop warto poprosić sąsiada lub zaufaną osobę o doglądanie domu. Poprośmy, aby podczas naszej nieobecności zaopiekował/-a się domem/mieszkaniem, zebrał/-a ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję, ulotki i jakiekolwiek pojawiające się przedmioty. Nigdy nie zostawiajmy też kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką. Unikajmy także dzielenia się informacjami o wyjazdach w mediach społecznościowych. Skuteczne zabezpieczenia, takie jak atestowane zamki, rolety antywłamaniowe, alarmy z monitoringiem i czujniki ruchu, mogą znacząco obniżyć ryzyko włamania.

Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed jego opuszczeniem. Niespodzianki na urlopie? Tylko te pozytywne!

Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm, jeżeli go posiada. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

Sprawnie działający system monitoringu z kamerami wykrywającymi ruch będzie w stanie zawiadomić właściciela o próbie włamania, a jeśli dodatkowo monitoring będzie wysyłał informację o zagrożeniu do centrali agencji ochrony, pod domem w ciągu kilku minut zjawi się patrol interwencyjny. Można także skonfigurować kamery z siecią i w każdej chwili i miejscu na świecie obserwować swój dom i jego otoczenie z poziomu ekranu komputera czy smartfona.

Do wtargnięcia złodzieja do środka domu może dojść również przez bramę garażową, poza tym sam garaż jest potencjalnie cennym miejscem dla włamywacza, gdzie oprócz samochodu często przechowujemy wartościowe sprzęty ogrodowe, maszyny elektryczne czy narzędzia samochodowe,
a te łatwo mogą paść łupem przestępcy.

Planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.

Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. To samo dotyczy pokazywania w social mediach zdjęć z wnętrza mieszkania czy domu z cennymi rzeczami w tle, stanowią one sygnał, że w miejscu jest co ukraść.

Zasady zabezpieczenia domu przed wyjazdem na urlop

 1. Poproś sąsiada o pomoc:
  • Poproś sąsiada lub zaufaną osobę o doglądanie domu podczas Twojej nieobecności.
  • Zbieranie poczty, ulotek i innych przedmiotów z posesji pomoże sprawiać wrażenie, że dom jest zamieszkany.
 2. Nie zostawiaj kluczy w umówionych miejscach:
  • Unikaj zostawiania kluczy pod wycieraczką, doniczką lub w innych łatwo dostępnych miejscach.
 3. Nie informuj o wyjazdach w mediach społecznościowych:
  • Nie dziel się informacjami o planowanych wyjazdach w mediach społecznościowych. Zdjęcia z wakacji zamieszczaj dopiero po powrocie.
 4. Zainstaluj skuteczne zabezpieczenia:
  • Zainstaluj atestowane zamki, rolety antywłamaniowe, alarmy z monitoringiem i czujniki ruchu.
 5. Zawsze zabezpieczaj dom przed wyjściem:
  • Zamykanie drzwi i okien, w tym piwnicznych i dachowych, to podstawa.
  • Włącz alarm, jeśli go posiadasz.
 6. Zakręć zawory przed dłuższym wyjazdem:
  • Zakręć zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
 7. Używaj systemów monitoringu:
  • Zainstaluj kamery wykrywające ruch i skonfiguruj monitoring z siecią, aby mieć dostęp do obrazu z domu na komputerze lub smartfonie.
 8. Zabezpiecz garaż:
  • Upewnij się, że brama garażowa jest solidnie zamknięta. Garaż często zawiera cenne przedmioty, które mogą być celem włamywaczy.
 9. Zdeponuj wartościowe przedmioty w banku:
  • Przed wyjazdem zdeponuj w banku gotówkę, kosztowności i inne wartościowe przedmioty.
 10. Ostrożnie korzystaj z mediów społecznościowych:
  • Unikaj pokazywania w social mediach wnętrza mieszkania czy domu z cennymi rzeczami w tle.

Przestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa może znacząco obniżyć ryzyko włamania i pozwolić na spokojny urlop.

Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów

Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Więcej: https://eucpn.org/

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj