Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Jesienna moda w Starym Browarze w Poznaniu Wielkopolska Akademia Społeczno-Ekonomiczna w Środzie Wielkopolskiej - Akademia Nauk Stosowanych
Materiały partnera | piątek, 2 sie, 2024 |

Jak paździerze konopne mogą pomóc w kontrolowaniu temperatury gleby

Żeby rośliny rosły i były zdrowe, muszą mieć zapewnione optymalne warunki. Wśród nich jest odpowiednia gleba. Nie chodzi jedynie o jej skład i strukturę. Liczy się również temperatura, która ma bezpośredni wpływ na rozwój korzeni i ogólną kondycję roślin. O termoregulację gleby pomogą zadbać paździerze konopne.

O paździerzach konopnych możemy usłyszeć coraz częściej. Rośnie grupa rolników i ogrodników skłaniających się ku wykorzystaniu ich przy swoich uprawach, co wynika z ich właściwości wszechstronnie działających na rośliny.

Kilka słów o paździerzach konopnych

Konopie zalicza się do roślin wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, budowlanym. Od pewnego czasu sięga się po nie również w rolnictwie i ogrodnictwie. Wszystko za sprawą ich unikatowych właściwości. Do pielęgnacji ogrodu stosuje się paździerze konopne (https://kombinatkonopny.pl/produkt/pazdzierze-konopne-5-25-mm-12-kg-130-l/). Swoim wyglądem przypominają pokruszoną słomę, a powstają jako pozostałość po obróbce konopi. Teraz wiadomo, że i to, co uważano za odpad, jest wartościowym materiałem, dzięki czemu rośliny będą jeszcze bujniejsze.

Właściwości termiczne paździerzy konopnych

Jedną z cech paździerzy konopnych, jakie ceni się w związku z ich wykorzystaniem w ogrodzie, jest zdolność do zatrzymywania ciepła. Są materiałem mającym wysoki współczynnik przewodności cieplnej, tym samym działają jak naturalna izolacja. Podczas chłodniejszych miesięcy redukują straty ciepła z gleby i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że korzenie zmarzną. Z kolei w miesiącach letnich paździerze konopne zabezpieczają przed przegrzewaniem gleby.

Jak wykorzystać paździerze konopne, by lepiej kontrolować temperaturę gleby?

Aby stosować paździerze konopne, nie potrzeba doświadczenia i specjalnej wiedzy, bo nawet początkujący ogrodnik z łatwością sobie z tym poradzi. Wystarczy oczyścić glebę z chwastów i zanieczyszczeń, a następnie ułożyć kilkucentymetrową warstwę z paździerzy. Powinny tworzyć ściółkę, która otacza rośliny, ale nie dotyka ich łodyg. W przeciwnym razie roślina może zacząć gnić. Ponieważ paździerze konopne są materiałem biodegradowalnym, co jakiś czas ściółkę się uzupełnia, by miała przez cały czas równie dobre właściwości izolacyjne.

Dlaczego jeszcze stosować paździerze konopne w ogrodzie?

Stosowanie w ogrodzie paździerzy konopnych ma więcej zalet niż tylko kontrola temperatury. Już, chociażby fakt, że są biodegradowalne, jest dużym atut. Są dzięki temu ekologiczne i wpisują się w myśl zero waste. Rozkładając się, dostarczają do gleby związków istotnych dla wzrostu roślin, dlatego stają się naturalnym nawozem.

Innym plusem jest to, że właściwości izolacyjnie nie ograniczają się do regulacji temperatury, ale również poziomu wilgotności w glebie. To z kolei może przełożyć się na oszczędności w związku z rzadszym podlewaniem.

Grubsza warstwa paździerzy konopnych jest skuteczną barierą dla chwastów. Brak dostępu do światła uniemożliwia ich wzrost, co z jednej strony eliminuje konieczność częstego plewienia, z drugiej wiąże się z większą ilością składników odżywczych dla roślin uprawnych. Warto też wspomnieć, że struktura ściółki jest odpychająca dla powszechnych w polskich ogrodach ślimaków, dlatego paździerze konopne można stosować jako środek odstraszający te szkodniki.

O paździerzach konopnych możemy usłyszeć coraz częściej

O paździerzach konopnych możemy usłyszeć coraz częściej

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: