Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Jesienna moda w Starym Browarze w Poznaniu Wielkopolska Akademia Społeczno-Ekonomiczna w Środzie Wielkopolskiej - Akademia Nauk Stosowanych
Materiały partnera | piątek, 30 sie, 2024 |

Jak wyrobić kartę EKUZ? – kompleksowy poradnik

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to nieodzowny element wyposażenia każdej osoby podróżującej po Europie. Dzięki niej możemy skorzystać z opieki zdrowotnej w danych krajach, jeśli zajdzie taka potrzeba. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak wyrobić kartę EKUZ oraz jakie dokładnie państwa ją honorują. Nie czekaj i już teraz dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze!

  1. Karta EKUZ – podstawowe informacje.

  2. Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

  3. Czy EKUZ to pełne ubezpieczenie zdrowotne?

Podróżowanie za granicę jest w obecnym świecie o wiele prostsze niż miało to miejsce zaledwie przed kilkoma dekadami. Bez najmniejszych problemów i z poniesieniem stosunkowo niskich kosztów możemy udać się praktycznie do dowolnego kraju na globie, by poznawać inne kultury czy podziwiać okoliczności przyrody. Jednak przy tym wszystkim nie zapominajmy o tak istotnych kwestiach, jak ubezpieczenia zdrowotne, które mogą okazać się absolutnie kluczowe. W Europie podstawą jest EKUZ.

Karta EKUZ – podstawowe informacje

Posiadacz karty EKUZ uprawniony jest do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu). Przeznaczone jest to dla turystów, osób pracujących za granicą, ale także studentów i innych uczniów.

Co ważne, mając wyrobioną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możemy skorzystać z podstawowych świadczeń zdrowotnych pod warunkiem wystąpienia takiej potrzeby, np. po wypadku lub nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. W praktyce oznacza to, że nie wszystkie badania i zabiegi są bezpłatne, a za inne otrzymamy częściowy zwrot poniesionych kosztów (różni się to w poszczególnych krajach).

Co za tym idzie, zawsze warto mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie turystyczne lub pracownicze, gwarantujące szersze świadczenia.

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Chcąc skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ, należy wypełnić niezbędny wniosek przez internet lub bezpośrednio w predysponowanej do tego placówce NFZ, w okolicy naszego miejsca zamieszkania.

Większość osób korzysta z funkcji online, zaoszczędzając tym czas i zapewniając sobie wygodę. To bardzo proste działanie – w pełni przeprowadzimy je za pomocą indywidualnego konta ePUAP (począwszy od wypełnienia, a kończąc na wysłaniu wniosku).

Możemy również pobrać i wydrukować wniosek EKUZ, a następnie wypełnić go i zeskanować, by finalnie przesłać mailem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Osoby preferujące tradycyjną formę wysyłki, mogą wniosek przekazać drogą pocztową.

Kartę otrzymamy maksymalnie w ciągu 2-3 tygodni (choć z reguły czas oczekiwania wynosi około tygodnia), np. za pomocą listu pocztowego. Więcej informacji o wyrobieniu EKUZ znajdziemy na stronie: EKUZ.com.pl.

Czy EKUZ to pełne ubezpieczenie zdrowotne?

Jak zostało wspomniane, wydanie karty EKUZ nie jest jednoznaczne z pełną ochroną oraz gwarancją leczenia za granicą w każdym przypadku. Przed wyruszeniem w podróż warto zapoznać się z dokładnym wykazem świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych w danym państwie.

Dla przykładu: EKUZ w Wielkiej Brytanii nie pokrywa między innymi leczenia stomatologicznego, ratownictwa czy transportu z powrotem do kraju. Z kolei w Holandii koszty przebywania na ewentualnej kwarantannie również leżą po stronie pacjenta.

Wiedza, co obejmuje EKUZ, a czego nie, pozwoli nam dobrać kompleksowy i jednocześnie korzystny pakiet dodatkowego ubezpieczenia, pokrywającego wszelkie luki. Dzięki temu będziemy mogli w pełni skupić się na wyjeździe.

Lekarz - lekarka w fartuchu w szpitalu z pacjentem w tle

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: