Redakcja GMP | wtorek, 3 gru, 2024 | komentarzy 14

Zakończono inwestycję o wartości 76 mln zł

Zakończyła się jedna z największych inwestycji wodociągowych w regionie – budowa magistrali wodociągowej łączącej Mosinę z gminą Kórnik. Warta 76 milionów złotych inwestycja, zapewni stabilne dostawy wody dla dynamicznie rozwijającego się Kórnika.

Nowy rurociąg na miarę potrzeb regionu

Nowopowstała magistrala, której wykonawcą było konsorcjum firm Terlan Sp. z o.o. i WUPRINŻ S.A. liczy blisko 16 kilometrów i stanowi kluczowe ogniwo w systemie wodociągowym aglomeracji poznańskiej. Zgodnie z prognozami rozwoju gminy Kórnik, zapotrzebowanie na wodę w tym obszarze w ciągu dekady miało trzykrotnie przekroczyć możliwości dotychczasowej infrastruktury.

Jak podkreślają przedstawiciele Aquanet S.A., brak lokalnych rezerw wodnych w Kórniku wymusił transport wody z innych miejsc. Mosina, dzięki swoim zasobom oraz największej w regionie stacji uzdatniania wody, była więc naturalnym wyborem.

Dzięki inwestycji, wody z Mosiny będą mogły płynąć do Kórnika, pokrywając potrzeby mieszkańców oraz rozwijających się przedsiębiorstw. Połączenie z Poznańskim Systemem Wodociągowym umożliwi także większą elastyczność w zarządzaniu zasobami wodnymi w całym regionie. Przypomnijmy: bilans wody prognozowany na rok 2035 wskazuje, że zasoby wody na terenie Kórnika i okolic są niewystarczające w ok. 67%.

Zastosowane technologie

– Wykonanie rurociągu cechuje najwyższa jakość. Zastosowano najlepsze dostępne rozwiązania techniczne – podkreśla Aquanet S.A. w informacji prasowej skierowanej do redakcji. – Wybór materiałów został poprzedzony gruntowną analizą, z uwagi na panujące w magistrali ciśnienie zwiększone zostały parametry wytrzymałościowe rur. Zastosowane technologie pozwalają też na bardzo szybkie lokalizowanie ewentualnych wycieków –  zaznaczają przedstawiciele spółki.

– Rurociąg przeszedł restrykcyjne próby szczelności, został także poddany płukaniu i dezynfekcji. Inwestycja uzyskała decyzje administracyjne pozwalające dostarczać wodę mieszkańcom. Dzięki uruchomieniu magistrali możliwe było zakończenie pracy lokalnej stacji uzdatniania wody funkcjonującej dotychczas przy ul. Staszica w Kórniku dodają.

Odpowiedź na potrzeby regionu

Inwestycja jest szansą na rozwój miejscowości, których rozrost hamował niedostatek wody. Dla przykładu, mieszkańcy Mieczewa już od 20 lat czekają na przyłączenie do wodociągu. Budowana magistrala przebiega przez Sasinowo, Rogalin-Podlesie, Huby Mieczewskie do Mieczewa, wzdłuż drogi wojewódzkiej 431 i 434 do Kórnika. Dodatkowo równolegle budowana jest sieć wodociągowa o długości ponad 5 km i średnicy 300 mm, która połączy się z magistralą w Mieczewie i zasilać będzie w wodę w Kamionkach.

– Ostatecznie magistralę zlokalizowano w dużej części na terenach Lasów Państwowych, terenach gminnych i wzdłuż dróg wojewódzkich. W celu jej lokalizacji na terenach leśnych należało uzyskać decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji leśnej. Magistralę zlokalizowano centralnie w istniejących duktach leśnych Nadleśnictwa Babki, a wycinkę drzew ograniczono do minimum. Projekt zakłada odpowiednie wzmocnienie, utrzymanie tych dróg, a także ich odbudowę po zakończonych pracach, co wpłynęło na koszt inwestycji – zwracają uwagę przedstawiciele spółki Aquanet.

Mosina – serce wodociągowej infrastruktury

Mosińska stacja uzdatniania wody odgrywa kluczową rolę w systemie wodociągowym aglomeracji poznańskiej. To tu przetwarzane są ogromne ilości wody, które trafiają do wielu sąsiednich gmin czy Poznania. Dzięki inwestycji Mosina umacnia swoją pozycję jako strategiczny punkt dostarczania wody w regionie

Inwestycja jest także dowodem na to, jak ważną rolę Mosina odgrywa w zrównoważonym rozwoju całej aglomeracji. Nowa magistrala nie tylko rozwiązuje problemy z dostawą wody w Kórniku, ale także wspiera bardziej efektywne zarządzanie zasobami wody w przyszłości. Woda pobierana  z ujęcia w Mosinie, które według danych sprzed zakończenia inwestycji, zaspokaja około 70% zapotrzebowania na wodę aglomeracji poznańskiej.

Inwestycja na przyszłość

Realizacja tego projektu nie tylko poprawia dostępność wody w regionie, ale także zabezpiecza rozwój Kórnika na kolejne dekady. Dzięki nowej magistrali Mosina i Kórnik zacieśniają współpracę, a mieszkańcy obu gmin mogą liczyć na niezawodne dostawy wody – teraz i w przyszłości.

Magistrala wodociągowa łącząca Mosinę z gminą Kórnik

Magistrala wodociągowa łącząca Mosinę z gminą Kórnik; fot. Terlan (zdjęcia z okresu budowy)

Magistrala wodociągowa Mosina Kórnik - zdjęcie z okresu budowy

Komora technologiczna magistrali wodociągowej Mosina Kórnik – zdjęcie z okresu budowy; fot. Terlan

mapa magistrali wodociągowej Mosina - Kórnik

Mapa z widocznym przebiegiem magistrali wodociągowej realizowanej przez Aquanet – kliknij i powiększ

Aquanet - stacja uzdatniana wody w Mosinie

Aquanet – stacja uzdatniana wody przy ul. Sowinieckiej w Mosinie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (14)

  • Gość
    wtorek, 3 gru, 2024, 17:30:32 |

    Nie zapomnijcie napisać o Magistrali Wodociągowej dla Waldka zwanej Magistralą dla Borkowic.

  • Gość
    wtorek, 3 gru, 2024, 19:11:36 |

    Wszyscy dookoła Mosiny sie rozwijaja a koszty ponoszą mieszkańcy miasta ,którzy są zakładnikami firmy wodociagowej z jednej strony a WPN z drugiej .Mosiniacy to również tzw.jelenie płacący przez wiele lat najwyższe rachunki za wodę i ścieki…

    • Gość
      środa, 4 gru, 2024, 7:46:24 |

      Ostatnio porównywałem moje rachunki z rodzinom z Poznania i stawki byly identyczne to jak jest czy rowno czy mamy drożej?

      • Mieszkaniec
        wtorek, 10 gru, 2024, 14:00:15 |

        patrząc na koszty przesyłu wody zależne od odległości do Poznania i Mosiny, to Mosina ma jednak zdecydowanie drożej.

  • Sumienie Mosiny
    wtorek, 3 gru, 2024, 19:14:41 |

    Jest czym się chwalić. Co ma gmina Mosina z faktu że dostarcza do wodę do tkanin miejsc jak gmina Kórnik? Inwestycyjnie jesteśmy zaorani bo zawianej blokuje wszelkie inwestycje. Gmina powinna otrzymać od państwa lub gminy Kornik daninę z tytułu transferu wody

  • Łukasz Kasprowicz- były radny gminy Mosina
    czwartek, 5 gru, 2024, 10:43:54 |

    Mam takie uprzejme zapytanie, czy wykluczone z dostaw wody rejony zawarcia skorzystają z tej inwestycji? i będą mogły się do niej podłączyć. Na Zawarciu zatrzymany jest rozwój gminy, bo mamy brak wody. Nawet obecny zastępca obecnego burmistrza Mosiny, pan Roman Kolankiewicz, kupował do niedawna baniaki z wodą- picie, gotowanie posiłków.

    • Kvartz
      poniedziałek, 9 gru, 2024, 21:55:58 |

      Powaga? To brzmi wprost okropnie! 🙁

      • Łukasz Kasprowicz- były radny gminy Mosina
        wtorek, 10 gru, 2024, 11:42:45 |

        Może nie brak wody, ale niedobory wody. Majątek Rogalin nie wydaje pozwoleń do włączenia się do sieci z uwagi na jej niewydolność. Nie powstają nowe domy, nie przybywa mieszkańców, a szkoła w Rogalinie i Rogalinku, które zostały rozbudowane, będą świecić pustkami. Brak nowych mieszkańców, brak dzieci- uczniów/ subwencji oświatowej. Koło się zamyka.

        • Mieszkaniec
          wtorek, 10 gru, 2024, 14:02:39 |

          A nie powinno być przypadkiem tak, że pozwolenia na budowę powinny być wydawane w miejscu do tego przeznaczonym? Tzn nadającym się pod zabudowę, np. ze względu na możliwości podłączenia mediów, a nie w miejscu które sobie ktoś tam wybrał a później ma pretensje że nie ma wody/prądu/kanalizacji/internetu/asfaltu i ścieżki rowerowej?

        • Gość
          wtorek, 10 gru, 2024, 15:54:18 |

          Panie radny ja się zastanawiam co Pan robił trzy kadencje w radzie? Subwencją oświatową chce Pan zasilać gminę? Wzrost liczby mieszkańców to nie miernik rozwoju! Może zamiast słowa ilość warto zacząć powtarzać sobie słowo jakość! Im więcej ludzi w kupię tym więcej konfliktów i wydatków. Rozwój urbanistyczny musi być przemyślany i stopniowy.

  • Gość
    środa, 18 gru, 2024, 21:03:12 |

    Patrzę na załączoną mapę przebiegu Magistrali Kórnickiej i widzę, że odchodzi od niej rurociąg DN200 w kierunku SUW (Stacja Uzdatniania Wody) w Rogalinie zaznaczony na niebiesko. Dostrzegam też dwie strzałki z oznaczeniem DN150, odchodzące od magistrali w rejonie Mieczewo Osada. Podobno w 2018 roku burmistrz Ryś uzgadniał w Aquanecie możliwość wyprowadzenie dwóch opomiarowanych przyłączy z Magistrali Kórnickiej dla podanych lokalizacji (SUW w Rogalinie i wybrana lokalizacja w Mieczewie). Wskazane ujęcia miały być użyte do zasilenia sieci wodociągowej w Rogalinie i Mieczewie wówczas, gdy gmina wyrazi taką chęć. Ciekawe, czy nowi burmistrzowie kontynuowali w/w temat oraz, czy faktycznie takie ujęcia powstały we wskazanych lokalizacjach. W artykule nie ma mowy na ten temat, a oznaczenia na mapie są widoczne…

    • Gość
      środa, 18 gru, 2024, 22:13:06 |

      To chyba jest już wybudowane jeślim nie pokićkał. Było o tym tutaj w innym artykule

      • Gość
        środa, 18 gru, 2024, 22:15:28 |

        Najlepiej jak wypowie się ktoś bardziej zorientowany w temacie

  • GOŚĆ
    poniedziałek, 23 gru, 2024, 21:40:14 |

    Wszystko, co ważne w tej sprawie znaleźć można tutaj https://terlan.pl/realizacje/magistrala-kornicka/. Po szczegóły należy udać się do Aquanetu lub do UM Mosina. Faktycznie jest tak, jak sugerował Gość (godz.21:03 18 gru.). Burmistrz Ryś ustalił z Aquanetem możliwość przygotowania ujęć na Magistrali. Według założenia przyjętego w ustaleniach miały być dwa opomiarowane ujęcia. Jedno w Rogalinie z możliwością włączenia się w sieć lokalną na poziomie SUW’u, drugie w Mieczewie. Opis z linka oraz mapa wskazują na to, że Aquanet wykonał to zadanie zgodnie z ustaleniami z burmistrzem Rysiem w 2018 roku. Ostateczną decyzję o włączeniu wody z Magistrali do sieci opartej na ujęciu w Rogalinie miała podjąć gmina. Dlaczego tak? Otóż nie było do końca jasne, czy kolejny Burmistrz i Rada zgodzą się na takie rozwiązanie. Sieć w Rogalinie od lat rozgrzewała głowy mieszkańców tzw. „Zawarcia”.

Skomentuj