Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 10 sty, 2024 | komentarzy 15

Mosina bez smogu? Gminne środki na wymianę kopciuchów wyczerpane

Od dłuższego czasu w Mosinie przekraczane są normy czystości powietrza. Otrzymujemy sygnały od zaniepokojonych Czytelników, pytających co mogą zrobić z problemem nieustannie unoszącego się nad ich głowami, gryzącego dymu? Niestety, najczęściej okazuje się, że niewiele.

Jeszcze kilka dni temu mogliśmy dowiedzieć się w gminnym biuletynie samorządowym o przyznaniu dotacji do wymiany źródeł ciepła przez mieszkańców gminy Mosina. Okazuje się, że tydzień po publikacji, środki zostały wyczerpane. Ile osób skorzystało z programu?

– Stan powietrza budzi coraz większe zainteresowanie mieszkańców, a źródłem niezadowolenia pozostaje jego nadmierne zanieczyszczenie generowane przez tzw. niską emisję, w szczególności ze źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych – informował tydzień temu mosiński magistrat. – Dlatego też informujemy o możliwości uzyskania dotacji z budżetu gminy Mosina na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie wymiany tzw. kopciuchów na nowoczesne urządzenia spełniające obecne wymagania emisyjności – brzmiała informacja opublikowana w mosińskim biuletynie samorządowym.

Dziś jest już jednak nieaktualna. Po publikacji, próbowaliśmy uzyskać szczegóły na temat środków, przeznaczonych na realizację tego gminnego programu. Jednak, zanim otrzymaliśmy odpowiedź, urząd opublikował komunikat o tym, że nabór został zakończony z uwagi na wyczerpanie środków finansowych.

– Informujemy wszystkich zainteresowanych uzyskaniem dotacji celowej na wymianę systemów grzewczych z programu gminnego „Mosina bez smogu”, że limit środków finansowych w budżecie gminy Mosina w roku 2024 na realizację zadania został wyczerpany. W związku z powyższym z dniem 10 stycznia 2024 r. przyjmowanie wniosków o udzielenie dotacji z budżetu gminy Mosina zostaje wstrzymane – informuje magistrat.

– W związku z zaistniałą sytuacją przy współpracy z Radą Miejską w Mosinie dołożymy starań, aby, zwiększyć pulę środków na dotacje co pozwoliłoby kontynuować wsparcie mieszkańców w procesie wymiany źródeł ciepła – brzmi treść dzisiejszego komunikatu.

Jak dodają urzędnicy, od uruchomienia naboru wpłynęło blisko 40 wniosków o dofinansowanie. Jednocześnie zachęcają mieszkańców do wymiany swoich urządzeń grzewczych i korzystania z programu „Czyste Powietrze” czy z dotacji Powiatu Poznańskiego.

Na informację o wyczerpanych środkach zareagowali mieszkańcy. Zwracają uwagę m.in. na niską kwotę dotacji i pulę środków na 2024 rok, która wyczerpana zostaje już po 10 dniu od ogłoszenia. – Zdaję sobie sprawę, że środki finansowe na wsparcie różnych inwestycji są policzalne i ograniczone – zwraca uwagę uwagę mieszkanka w dyskusji na portalu społecznościowym. – Drażni mnie jednak, gdy się tych liczb w rozliczeniu używa tylko w celu budowania dobrego wizerunku urzędu, kiedy nie wszystko do końca tak dobrze wygląda po głębszej analizie. Każdy boryka się z inwestycjami, zarówno tymi planowanymi samodzielnie jak i narzuconymi przez władze i uchwały oraz przez los. Nie przekonują mnie argumenty o starym piecu w szkole, ponieważ z pewnością urząd zdaje sobie od dawna sprawę z jego stopnia zużycia i potrzeby wymiany i powinien to uwzględnić w planowaniu budżetu, dokładnie tak jak i my mieszkańcy musimy oszczędzać czy pożyczać na remonty naszych domów, jeśli nie starcza z miesięcznych dochodów – dodaje.

Więcej na temat smogu i wymiany źródeł ciepła w artykułach:

Wymiana kopciuchów w gminie Mosina: wyższe standardy czy podwójne standardy?

Przepisy antysmogowe budzą kontrowersje

„Smog bez odkładania”. Nowe przepisy dotyczące kopciuchów wchodzą w życie 1 stycznia 2024 r.

Krosinko, widok z Mosiny - smog

Smog nad Krosinkiem, widok z Mosiny fot. Czytelnik GMP (archiwum)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (15)

 • Gość
  środa, 10 sty, 2024, 10:15:12 |

  Gminne środki w 2024 roku na likwidację kopciuchów to dość nieprecyzyjne określenie.Proszę napisać ile konkretnie pieniędzy ma gmina na walkę z tą chorobotwórczą zarazą.

  11
  • mieszkaniec
   środa, 10 sty, 2024, 10:18:29 |

   Z tego co czytam to obecnie zero.

   10
 • Kolejny mieszkaniec
  środa, 10 sty, 2024, 10:23:39 |

  Ogólnie kopciuchów w Mosinie nie ma raczej więcej niż w skali całego kraju. Tylko, że położenie (morena pożegowska) sprawia, że nie ma wiatru i dym stoi. Dlatego tutaj absolutnym priorytetem powinna być wymiana kopciuchów. Ale jak widać radni urzędnicy burmistrzowie tego nie dostrzegają. Chyba, że nie mieszkają w Mosinie i nie wychodzą ze swoich dobrze wentylowanych biur na to „czyste powietrze”.

  14
 • Gość
  środa, 10 sty, 2024, 10:59:48 |

  Dobry temat na kolejną kampanię wyborczą.Kolejne obiecanki.
  A co zrobili radni i burmistrzowie przez ostatnie pięć lat?

  11
 • Gość
  środa, 10 sty, 2024, 13:20:15 |

  CHYBA ZART KOPCĄ CZYM SIE DA NA UL LESZYNSKIEJ W JEDNEJ POSESJI JAK WIATR BYŁ OD WSCHODU KŁĘBY DYMU WPADAŁY DO MOJEGO DOMU NA JARZYNOWEJ A TAM OD LAT KOPCĄ I MAJA TO W D…E

  5
  3
 • Mieszkanka
  środa, 10 sty, 2024, 16:18:31 |

  To, co się dzieje z powietrzem w Mosinie, to dramat. Wystarczy wyjść na chwilę, żeby śmierdzieć jak spalona opona, okien otworzyć się nie da, boję się myśleć, jak to wpływa na nasze zdrowie.
  Z jednej strony urzędnicy i burmistrzowie, którzy od wielu lat problemu nie próbują zwalczać (gładkie słówka to za mało), z drugiej mieszkańcy, którzy zdrowie i życie nie tylko swoje, ale i innych mają głęboko w d…

  7
  4
 • Mieszkaniec
  środa, 10 sty, 2024, 17:05:05 |

  Polecam zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. Nasz od przedwczoraj chodzi non stop, dopiero dziś od ok 15 sygnalizuje dobre powietrze w domu. Otwarcie okna choć na chwilę, winduje odczyty do poziomu „tragedia”

  5
  2
  • Gość
   środa, 10 sty, 2024, 18:14:09 |

   Może gmina będzie refundować koszty zakupu oczyszczaczy powietrza w mieszkaniach i masek p-gaz na zewnątrz

 • Mieszkaniec
  środa, 10 sty, 2024, 20:19:32 |

  Jestem ciekaw czy w gminie jest plan wieloletni, zaktualizowany o wyniki spisu źródeł ciepła. Marzy mi się taki dokument, który będzie mówił: X pieców do wymiany, datacje do roku 2028 Y zł rocznie, harmonogram wygląda tak i tak.

  Dodatkowe pro tipy:
  Droga Redakcjo, fajnie jest dać w takim artykule dodatkowe linki do innych wspomnianych dopłat i dotacji. Napisać o nich coś więcej etc.

  Droga Gmino: kasa u Nas się skończyła. Zaproście więc mieszkańców i aktywnie kontaktując się z nimi pomóżcie uzyskać dotacje z tych innych źródeł. Przekonujcie nieprzekonanych rozmawiając z nimi indywidualnie.
  Pytanie czy w Gminie w tym zakresie praktykowane jest systemowe zarządzanie zmianą ang. change management (jak ma to miejsce w każdej większej firmie)?
  Pozdrawiam

  7
  1
  • Gość
   środa, 10 sty, 2024, 20:30:21 |

   W artykułach o podobnej tematyce są hiperłącza, osobiście nie jestem za rozrzedzaniem informacji a konkretnym zagadnieniu – w tym przypadku iluzjorycznym budżecie gminy. Mam wrażenie, że więcej kosztowało przygotowanie programu, organizacja pracowników niż kwota samych dotacji.

  • Gość
   środa, 10 sty, 2024, 20:38:20 |

   Mieszkańcu,idź wreszcie na Sesję i zapytaj.

 • Gość
  środa, 10 sty, 2024, 20:36:34 |

  Idzie się do tego gminnego smrodu przyzwyczaić i przywyknąć.

  1
  2
 • Gość
  środa, 10 sty, 2024, 20:42:22 |

  Osobiście sprawdziłbym beneficjentów programów, bo swego czasu załatwiali lewe papiery ze złomowiska o utylizacji starych kotłów, które później zostawiali na czarną godzinę.
  Kolejna rzecz to nasza wspaniała Straż Miejska – twór kompletnie pasywny, uwikłany znajomościami i w tym temacie niezmiernie bezużyteczny – gdyby przynajmniej odwiedzali zgłoszone adresy, to pewnie byłoby trochę lepiej…
  Jak dla mnie – Mosina powinna stworzyć wirtualną mapę alarmową, na której zainteresowani oznaczyliby podejrzane miejsca – jeśli dana lokalizacja przekroczy określoną liczbę zawiadomień, wybrane służby dokonują kontroli i rozwiązują problem.

  7
  1
 • Zdzich
  czwartek, 11 sty, 2024, 9:44:00 |

  Problem jest DUZY – Mosina się w końcu udusi – za obecna bezczynnosc samorzadu zaplaca obecne dzieciaki gdy zaczna chorowac na okropne choroby ukladu oddechowego- nie rozumiem jednej rzeczy dlaczego wymiana na ekologiczne źródła ciepła to nadal wymiana na kopciuchy tylko ze troche mniej smrodzace?!
  Pompy ciepła i fv nie poprawia sytuacji bo sieć przesyłają jest do d… i nie ogarnie takiej ilości produsumentow.
  Dobrym rozwiązaniem było by ciepło systemowe ale w Mosinie nikt nie ma jaj żeby taka rozmowę zaczac.

  3
  1
 • JC
  czwartek, 11 sty, 2024, 18:32:41 |

  W ilu mieszkaniach komunalnych uda się wymienić kopciuchy tej zimy?

Skomentuj