Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 19 mar, 2024 | komentarzy 6

Na jakie sporty stawiają nasze miasta?

Przyjrzeliśmy się, jaki jest podział środków na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki na terenie gminy Mosina i Puszczykowa.

W Mosinie rządzi piłka nożna

Kwota dotacji w gminie Mosina na na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki wynosi 384 tysiące złotych. Podzielono ją na kilkadziesiąt podmiotów. Króluje tu jednak piłka nożna, na którą przekazano 60% całej kwoty dotacji. Klub Sportowy KS 1920 Mosina otrzyma 96 tys. zł na realizację całorocznego szkolenia piłkarskiego, organizację sportowych obozów przygotowawczych oraz udział w rozgrywkach ligowych, turniejach dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu piłki nożnej. Uczniowski Klub Sportowy Orlik Mosina otrzyma w sumie 131 tys. zł na realizacje związane także z piłką nożną: całorocznego szkolenia piłkarskiego i udział w rozgrywkach ligowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Poza piłkarską działalnością, KS 1920 to także szachy: na szkolenia z zakresu szachów i udział w rozgrywkach ligowych przyznano 10 tys. zł, a na organizację i udział w turniejach 4 tys. zł. W tej samej dyscyplinie dotację otrzymało również stowarzyszenie „Ambitio” na rozwój i upowszechnianie szachów wśród dzieci i młodzieży (3 tys.).

Klub Sportowy Idmar otrzymał dotacje na organizację imprez na terenie gminy: Biegowe Mosińskie Grand Prix (11 tys.), Król Parku (8 tys.), Turniej Formacji Tanecznych (12 tys.) oraz na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki na terenie gminy (8 tys.).
Dotacje trafią także do klubów zajmujących się sportami walki: KS Akademia Judo (7 tys.), Invictus BJJ Mosina (10 tys.) oraz UKS Fighters Mosina (prawie 12 tys.) oraz Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Akademia Karate (10 tys.).

Wiejskiemu stowarzyszeniu integracyjnemu „WIESTIN” przyznano 12 tysięcy zł na organizację Otwartych Mistrzostw Gminy Mosina w kolarstwie przełajowym – MTB Wiórek. Mosina zaczyna także szkolić przyszłych tenisistów: UKS Orlik Mosina otrzyma ponad 7 tysięcy zł dotacji na realizację całorocznego szkolenia tenisa ziemnego i udział w zawodach współzawodnictwa sportowego.

Reszta listy to różnego rodzaju aktywności, na które przeznaczono mniejsze kwoty: Stowarzyszenie 4activlife na czerwcową imprezę „Zielony Przylądek na sportowo” (2 tys.), Automobilklub Wielkopolski na „Rajd św. Krzysztofa” i „Rajd w Ciemno” (3 tys.), Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Jedność” Czapury – Wiórek na gimnastykę rehabilitacyjną (1800 zł), Polski Związek Wędkarski (2 tys.), Koło Gospodyń Wiejskich z Mieczewa na treningi Nordic walking (1300 zł), Festiwal podróżniczy „Podróżyj” (4 tys.), ZHP na rodzinny rajd harcerski (3300 zł), bractwa strzeleckie na popularyzację umiejętności strzeleckich wśród mieszkańców gminy oraz kilka mniejszych inicjatyw innych podmiotów.

Puszczykowo również stawia głownie na piłkę nożną

W Puszczykowie kwota dotacji na cel wspierania kultury fizycznej wynosi 223 tys. zł.

Otrzyma je 9 inicjatyw:

 • KP Las Puszczykowo – 100 tys. zł
 • Fundacja Piotra Reissa na treningi piłkarskie i udział w rozgrywkach dla dzieci i młodzieży z Puszczykowa – 10 tys. zł
 • Puszczykowskie Towarzystwo Sportowe na prowadzenie sekcji badmintona – 35 tys. zł oraz osobno 10 tys. zł na udział w turniejach, a także 29 tys. zł na organizację Mistrzostw Miasta Puszczykowa w narciarstwie alpejskim i snowboardzie
 • Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości” na organizację imprez Molkky – 8 tys. zł
 • MKS Juvenia Puszczykowo na zimowe zgrupowanie lekkoatletycznego dla zawodników klubu (9 tys. zł), organizacja przygotowań i uczestnictwa dzieci i młodzieży w zawodach lekkoatletycznych (15 tys. zł) oraz organizacja Wielkopolskich Czwartków Lekkoatletycznych (5 tys. zł).
Turniej siatkarski na hali widowiskowo - sportowej przy ulicy Krasickiego - styczeń 2024 r.

Turniej siatkarski na hali widowiskowo – sportowej przy ulicy Krasickiego – styczeń 2024 r. Na tę dziedzinę sportu nie przyznano dotacji

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (6)

 • Nieswój
  wtorek, 19 mar, 2024, 14:17:54 |

  Mosina powinna postawić na Tolka Banana

 • Gość
  wtorek, 19 mar, 2024, 16:52:59 |

  Redakcja nie zauważyła że są wybory samorzadowe i zajmuje się pierdolami zamiast przedstawieniem kandydatów na burmistrza etc. Pobuka panny! ;)

 • Gość
  wtorek, 19 mar, 2024, 19:34:48 |

  Chciało by się powiedzieć że dotacje przekładają się na wyniki sportowe i wychowanie kolejnych pokoleń w wartościach sportowej rywalizacji… Niestety tu największy beneficjent KS 1920 Mosina, wygląda słabo i w jednym jak i w drugim…
  A inne kluby sportowe które przyciągają dużo więcej dzieci i młodzieży dostały dużo mniej…

  • orlik
   wtorek, 19 mar, 2024, 21:00:00 |

   największy to orlik i tu sukcesy są jak i młodzi adepci w warcie lechu

 • Gość
  wtorek, 19 mar, 2024, 22:10:12 |

  Niby tak, ale jak przyjrzeć się kto korzysta najwięcej z obiektów sportowych w Mosinie i powiedzmy delikatnie „czuje się wszędzie gospodarzem i nie przepada za innymi klubami” co niestety wręcz odstrasza innych do korzystania i kibicowania choćby na stadionie, to jednoznacznie wskazuje kto ma największe wsparcie…
  A Orlikowi tylko gratulować!

 • Gość
  środa, 20 mar, 2024, 9:15:37 |

  W Mosinie najpopularniejszym sportem jest cztery razy sto. Ze szwagrem w piateczek.

Skomentuj