Powyborcze zmiany w samorządzie gminy Mosina. Kadencja 2024-2029 [analiza]
W ostatnich wyborach do samorządu, gmina Mosina doświadczyła istotnych zmian. Nowa polityczna rzeczywistość przynosi mieszankę doświadczonych przedstawicieli oraz nowych twarzy, które po raz pierwszy objęły mandaty radnych. Jak będzie wyglądała kadencja 2024-2029 w naszej gminie?
Burmistrz gminy Mosina
W wyborach na stanowisko burmistrza gminy Mosina wygrał Dominik Michalak z Komitetu Wyborczego Wyborców Dominika Michalaka, zdobywając 8081 głosów. Stanowiło to 63,33% wszystkich oddanych głosów. Kontrkandydat, Robert Borkiewicz (PiS) uzyskał poparcie w ilości 2353 głosów, a następny w kolejności Robert Hertmanowski (Trzecia Droga) zdobył 2327 głosów. Frekwencja wyborcza w gminie Mosina wyniosła 50,44% co stanowiło trzeci, najniższy wynik w powiecie poznańskim.
Dominik Michalak to od urodzenia mieszkaniec Mosiny, pierwsze kroki w lokalnym samorządzie stawiał jako członek Zarządu Osiedla nr 6 za Moreną. Od 2014 roku był radnym, a od 2022 roku przewodniczącym Rady Miejskiej. W lutym 2023 roku objął funkcję burmistrza w przedterminowych wyborach, w których był wówczas jedynym kandydatem. Wybory odbyły się w następstwie referendum, w wyniku których odwołany został Przemysław Mieloch.
Zmiany w składzie Rady Miejskiej
Warto zauważyć, że w nowym składzie Rady Miejskiej znalazły się zarówno osoby mające już doświadczenie w poprzednich kadencjach, jak i zupełnie nowe postacie, które dopiero teraz przystąpiły do pełnienia funkcji radnych. Na analizę dotyczącą mosińskiego samorządu zdecydował się na łamach portalu Łukasz Kasprowicz, który po 3 kadencjach zrezygnował z ubiegania się o kolejną.
Do ubiegania się o mandat Rady Miejskiej w Mosinie nie przystąpili również inni radni, którzy pełnili wcześniej tę funkcję. Wspomniany Łukasz Kasprowicz (3 kadencje), Marcin Ługawiak (1 kadencja), Ewelina Dudek (1 kadencja), Małgorzata Kaptur (3 kadencje, zrezygnowała w trakcie ostatniej kadencji), Waldemar Waligórski (mandat wygaszony w trakcie kadencji), Waldemar Wiązek (mandat wygaszony w trakcie kadencji), Czesław Tomczak (mandat wygaszony) oraz Michał Klaiber (2 kadencje).
Do Rady nie dostali się samorządowcy, którzy startowali w wyborach: Agnieszka Gorzyńska, Jan Marciniak, Paulina Kubacka, Witold Ostrowicz, Andrzej Raźny, Izabela Demska.
W nowym składzie Rady Miejskiej znalazły się także postacie związane z polityką na szczeblu ogólnopolskim, takie jak zasiadający kolejną kadencję Ryszard Rybicki oraz wracający do mosińskiego samorządu Sławomir Falbierski (obaj Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe). Z kolei z list Prawa i Sprawiedliwości mandaty uzyskali Marcin Paetz oraz Rafał Łakomy.
Układ sił
Warto przyjrzeć się także układom politycznym kształtującym się po wyborach. Burmistrz Dominik Michalak, który uzyskał poparcie ponad 63% głosujących, wprowadził do Rady Miejskiej 8 radnych ze swojego komitetu, co jednak nie wystarcza do samodzielnego sprawowania władzy. Jak zauważa Łukasz Kasprowicz, według doniesień przedwyborczych i kuluarowych spekulacji, Michalak mógł uzgodnić współpracę z liderami komitetu Mosina 2024, radną Wiesławą Manią, co według doświadczonego samorządowca dałoby im większość w radzie ( 8 i 7 mandatów). Dałoby to „dość dużą siłę” 15 radnych.
Jednakże pozostaje jeszcze grupa radnych z innych ugrupowań, takich jak Prawo i Sprawiedliwość, Trzecia Droga czy Unia Sołecka BCW (Babki Czapury Wiórek), którzy mogą pozostać w opozycji wobec nowej koalicji.
Sytuacja polityczna w Mosinie, zdaniem obserwatorów, wydaje się być już ustalona, gdzie rządzić będą Dominik Michalak i Wiesława Mania. Jakie skutki przyniesie taka konstelacja sił politycznych dla gminy? Odpowiedź na to pytanie pozostaje proste: czas pokaże.
Zobaczymy, jak te powyborcze zmiany wpłyną na funkcjonowanie samorządu w gminie Mosina w najbliższej przyszłości.
Skład Rady Miejskiej gminy Mosina:
- Jerzy Falbierski
- Mateusz Fabisiak
- Zbigniew Grygier
- Łukasz Grzybak
- Weronika Hoffa
- Elżbieta Jarecka
- Anna Kędziora
- Arkadiusz Cebulski
- Donata Mrozik
- Ziemowit Maląg (za Dominika Michalaka)
- Wiesława Mania
- Adam Monikowski
- Maciej Patela
- Marcin Paetz
- Piotr Nowaczyk
- Rafał Łakomy
- Ryszard Rybicki
- Artur Silski
- Michał Sobieski
- Jolanta Szymczak
- Marcin Zawartowski
Burmistrz: Dominik Michalak
Tagi: burmistrz, Dominik Michalak, gmina Mosina, Rada Miejska, Wiesława Mania, wybory, władze Mosiny, Łukasz Kasprowicz
Wasze komentarze (37)
A radny Mieczysław Rożek? Startował, dostał się do RM?
Szkoda ,ze ten mistrz słowa nie dostał się do RM.
Jego przemowy porywały tłumy. Kazde jego wystąpienie to była perełka..
Co by nie powiedzieć, Mieczysław jest wysokiej klasy specjalistą od porządku !
Radny pieRożek to mistrz haiku oraz białego wiersza.
Jak nie ma nazwiska napisanego to chyba oczywiste. Nauczcie sie czytać
Piłeś, nie pisz.
nudzisz już
faktycznie kolejność alfabetyczna
brawo tak trzymać
Piotr Wilanowski nie startował w wyborach 2024 r.
Patrząc ma listę wybranych, można się doliczyć wielu sołtysów i przewodniczących rad osiedli. Oczywiście każdy myśli o swoim a nie o całej gminie.
Trudno tak wybraną reprezentację nazywać Rada Gminy.
Łączenie funkcji wykonawczych ze stanowiącymi to najgorsze co może być. Niestety lud mosiński uważa inaczej i to jest smutne.
Multifunkcyjność to mosińska tradycja tak samo jak rodzinne klimaty np w radzie osiedla: nr 4, nr 2 tutaj też mama była radną ostatnie kadencji a syn pracuje w UM w referacie…
Dziękujemy za czujność, poprawione.
Oj, coś widzę, że cytaty Kasprowicza ostatnio w modzie. Szkoda tylko, że zapomina się o Cebulskim jako współrządzącym Mosiną z Michalakiem i Manią, o którym to wspomniał Kasprowicz. Przeoczenie gazety, czy celowe zagranie ze strachu? Wiadomo co ten człowiek namieszał.
@głos z internetu. Podobnie jak ty oceniam ten artykuł. GMP z komentarza pana Kasprowicza.zrobila artykuł. To jego swobodna ocen miksu politycznego. W dodatku skrzywiona kalką nomenklatury z świata wielkiej polityki. Ja myślałem, że radni są od reprezentowania mieszkańców, a nie od politycznych gierek. Ech ja naiwny…
Niestety ustawodawca śpi i dopuszcza łączenie władzy uchwałodawczej z wykonawczą na najniższym szczeblu administracji. To prowadzi to przedziwnych układów zależności i wzajemnego nacisku. Dostaniesz kasę na świetlicę, ale głosuj jak ja ci każę. Druga sprawa to ilość radnych. Ustawodawca po 30 latach istnienia samorządu powinien wyciągnąć wnioski. W gminach małych i średnich radnych powinno być połowę mniej. W Mosinie 10 a w takim Puszczykowie 5. Mniej ale za to wykształconych i z jakimś dorobkiem życiowym. A co się stało z radnym Ługawiakiem? Jeden z kilku sensownych (pan Kleiber również) nie kandydowali. Szkoda.
Zderzyli sie z betonową mosińską rzeczywistością i sobie odpuścili, czego się im nie dziwie.
Będąc sołtysem, głosujesz jak władza każe, to obecnie nie ma miejsca. Sołtysi mają środki w postaci różnych źródeł finansowania spraw sołectw, po które nie trzeba iść po kolanach do burmistrza. Sołtysi, radni, radni sołtysi są obecnie niezależni od organu wykonawczego- Burmistrza. Mało gmin tak ma jak my.
Sołtysi są atak niezależni od Burmistrza jak PRL od Związku Radzieckiego. W Radzie powinni być ludzie którzy myślą kategoriami dobra i rozwoju całej Gminy. Tego nie potrafią sołtysi co to tylko o swoich włościach myślą.
Sołecka Mosina to powrót tego co już było.
Dominik zamiast integrować Gminę bawi się w polityka i obfotografuje się w towarzystwie posła Zawieji. No domiar w tej politycznej integracji towarzyszy mu radna co to pociągnęła listę wyborczą na dół, czyli szefowa gabinetu Jolanta.
Panie radny, wraca springeryzm a Ty nie grzmisz !
Radny Arkadiusz Cebulski też miał wygaszony mandat w kadencji 2018 – 2024.
Radni są dokladnie na miarę naszych możliwości. Na takich a nie innych stać Mosinę więc naród wybrał i nie ma narzekać. Dajcie ludziom szansę. Niech pracują.
Za rok zobaczymy kolejne układy, załatwianie dla znajomych zleceń na pracę dla gminy, dobrze że jest kilku nowych radnych odpornych na układu.
Np. kto jest odporny na układy?
taaa jasne, zwłaszcza ten z wodnej
Czyli jednak nie da się dogodzić… byli starzy, było źle, bo układy (z czym zresztą się zgadzam). Są nowi, też źle, bo nie mają doświadczenia (z czym się nie zgadzam). Są nowi z doświadczeniem w radach osiedli i na stanowiskach sołtysów też źle, bo może coś niecoś wiedzą, ale będą sterowani… no to kogo trzeba było wybrać, żeby było dobrze? To chyba normalne, że wybiera się ludzi znanych na swoim osiedlu i oni to osiedle reprezentują… po to gmina jest podzielona na okręgi, żeby każdy miał swojego przedstawiciela.
Idealnie nigdy nie będzie, też nie chciałbym w radzie kilku osób, które się dostały, ale jest też sporo nowych i trzymam kciuki, żeby nie dali się stłamsić starym wyjadaczom.
Ten co był umoczony w basen,pierdoła Mosińska teraz będzie jeszcze szerszy i głośniejszy.Krol facbooka będzie mógł załatwiać znajomką sprawy w Gminie i prace trzeba na niego bacznie uważac.
Jako mieszkaniec bloków i spacerowicz za pośrednictwem waszej gazety zwracam się do nowej radnej Anny cecylii k. Otóż przed zaprzysiężeniem wskaże pani przyziemne problemu i już można je realizować jako nowa radna:1.jak będzie wyglądać i czy będzie sprzątanie skwerow przed sklep lewiatan i skwerem przed internatem/podpowiem teren miasta.2.obrzydluwe kosze na śmieci a wokół masę śmieci petow i pustych puszek po alkoholach i małych buteleczek 3.co pani Anna cecylia zrobi aby zwiększyć miejsca parkingowe przy blokach bo o 18 po pracy parkuje na targowisku 4.co pani zrobi z kupami psów na skwetach bloków i z ich wywozeniem problem bo smród totalny i tu mamy kogoś z bloków zapewne załatwi 5. Czy będzie pani w stanie wybudować ścieżki rowerowe miedzy blokami bo ludzie jeżdżą po chodnikach 5. Jak pani widzi ruch na ul. Czarneckiego auta blokują przejazd mieszkańcy mają wjazdy podwórka a blokują ulice ale to narazie tyle ..podpowiem niech mi ack nie odpisuje tu pkp tu starostwo tu internat tu mieszkańcy bo my to wiemy mieszkańcy bloków a ack nie .proszę się nauczyc i robić i jeszcze jedno wszyscy radni niech oddają swoje diety część dla Ukrainy a część dla chorych na raka albo na fundację albo dotują naukę angielskiego a kto go uczy …a i jeszcze jedno pani ack nowa radna może sama pani posprząta skwery i nie należą do lubonianki..działać robic a nie się opalać. Ale będziemy jako mieszkańcy bloków rozliczać ack i się przyglądać a to dopiero początek i proszę nie odpowiadać my blokowcy czekamy od 1 mają ba efekty brawo ack i powodzenia
jajca jeszcze wy..ż tym banderowcom
wiecznie roszczeniowi, wszystko im się należy w ich mniemaniu
głupi jesteś i tyle
ścieżki rowerowe między blokami.. akurat tymi blokami
no deb..
Gość 3 jak wypiłeś jabola to nie pisz. Teraz idź na kojo spać.
A z jakiej to przyczyny miasto miałoby zapewniać darmowy parking dla samochodów mieszkańców? Powinno się wprowadzić nakaz, zeby przed zakupem/rejestracją samochodu okazać się miejscem do parkowania i dopiero takie coś uprawniałoby do zakupu pojazdu.
A co do sprzątania – sam nie śmieć i naucz swoje dzieci nie śmiecić i od razu będzie czyściej.
Roszczeniowa postawa pełną gębą. Masakra.
Gość 3. – stosuj interpunkcję łośku, bo nie idzie zrozumieć!
Z całym szacunkiem – „nie idzie” nie jest poprawną formą językową – jak już, to nie można zrozumieć.
Co oznacza Ziemowit za Dominika? Jakby Dominik nie został burmistrzem- Ziemowit nie zostałby radnym?
proste jak budowa cepa
proste jak budowa cepa
Największym przegranym tych wyborów samorządowych jest Robert Borkiewicz. Przy wyborze burmistrza zajął drugie miejsce z 2353 głasami ale nikomu prawie nie znany w gminie pan Hertmanowski jako trzeci kandydat zdobył 2327 głosy. Brawa dla pana Hertmanowskiego. Robert Borkiewicz startował też listy PiS do Rady Miasta Mosiny, otrzymał 288 głosów poparcia i nie załapał się do bycia radnym. Ciekawe z jakiego ugrupawanie będzie startował w następnych wyborach radny jeszcze Robert Borkiewicz, w Kukiz 15 szukają „świeżych” ale dotartych kadr. Z innej strony tych co „wygrali” ślepy los do RM jest kilku.
Borkiewicz nie poszuka sobie po prostu innego miasta bo u nas pis zawsze i wszędzie …. y będzie. Alleluja.
ament
Gratuluję wszystkim wybranym w wyborach samorządowych, jednocześnie też cieszę się że jest instytucją referendum!