Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Materiały partnera | czwartek, 21 mar, 2024 |

Prawo jazdy na automat- co warto o nim wiedzieć ?

Jazda samochodami z automatycznymi skrzyniami biegów jest przede wszystkim wygodna – zwłaszcza w miastach. Nie trzeba przejmować się zmianą biegów, gdyż odbywa się to samoistnie. To właśnie z tego względu wiele osób decyduje się na zdawanie egzaminu samochodem wyposażonym w taką skrzynię biegów. Dowiedz się, czy jest to dobre rozwiązanie.

Jazda samochodem z automatem jest  wygodniejsza oraz zdecydowanie łatwiejsza. Nie wymaga bowiem pamiętania o zmianie biegów, co rozprasza początkującego kierowcę i może powodować popełnianie różnych błędów. Jednak zdawanie egzaminu samochodem, który jest w nią wyposażony, to nie zawsze dobry pomysł.

Czym różni się egzamin na prawo jazdy samochodem z manualną a automatyczną skrzynią biegów?

Sam przebieg kursu oraz egzaminu na prawo jazdy nie różni się niczym w przypadku samochodów z automatyczną i manualną skrzynią biegów. Kandydat na kierowcę musi zaliczyć część teoretyczną i praktyczną, aby utrzymać uprawnienia. Różnica jednak dotyczy samego prawa jazdy, a dokładniej rodzaju pojazdów, które pozwala ono prowadzić. W dokumencie zostaje umieszczone oznaczenie „78”. Oznacza ono, że osoba posługująca się takim prawem jazdy może prowadzić jedynie pojazdy wyposażone w automatyczne skrzynie biegów.

Sporo osób decyduje się na uzyskanie tego typu uprawnień głównie ze względu na to, że jazda samochodami z automatami jest łatwiejsza – zwłaszcza dla początkujących kierowców. Nie ma potrzeby operowania drążkiem zmiany biegów oraz wciskania sprzęgła. Samochód samoczynnie dobiera odpowiednie przełożenia, aby pojazd mógł płynnie jechać. Jest to dużym ułatwieniem także podczas ruszania na wzniesieniu. U wielu początkujących kierowców nieustanna zmiana biegów oraz duże prawdopodobieństwo zgaśnięcia silnika wywołują nerwy. Wybór samochodu z automatyczną skrzynią jest więc dla nich rozwiązaniem.

Kto powinien zdecydować się na prawo jazdy na automat?

Na zdawanie egzaminu na prawo jazdy na automat powinny zdecydować się przede wszystkim osoby mające trudności z opanowaniem manualnej skrzyni biegów. Jeśli uważasz, że jest ona dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, to wybierz tę opcję. Pamiętaj tylko o tym, że z tym dokumentem będziesz mógł prowadzić wyłącznie auta z automatycznymi skrzyniami. W przeciwnym razie narażasz się na mandat. Może on wynosić od 1 500 zł do nawet 30 000 zł.

Ile jest ważne prawo jazdy na automat?

W tym przypadku także nie ma różnicy między uprawnieniami na manualną a automatyczną skrzynię biegów. Dokumenty wydawane przed 18 stycznia 2013 r. były ważne bezterminowo (ale ich posiadacze i tak będą musieli je wymienić za jakiś czas), natomiast po tej dacie – przez 15 lat. Dotyczy to następujących kategorii:

 • B,
 • B1,
 • B+E,
 • A,
 • A1,
 • A2,
 • AM,

W przypadku pozostałych kategorii maksymalny okres ważności uprawnień wynosi 5 lat.

Ile kosztuje prawo jazdy na automat?

Cena kursu na prawo jazdy zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

 • prestiż ośrodka szkoleniowego,
 • lokalizację,
 • tryb nauki,
 • dodatkowe profity.

Szkoły cieszące się renomą w największych miastach najczęściej oferują droższe kursy w porównaniu z tymi znajdującymi się w mniejszych miejscowościach. Na koszty może także wpływać tryb nauki, a więc to, jak często odbywają się spotkania z instruktorem. Jeśli chcesz pobierać naukę np. w weekendy, musisz liczyć się z wyższymi wydatkami. Sprawdź także, czy w cenę są wliczone materiały szkoleniowe. Należy przyjąć, że sam kurs może kosztować ok. 3000 – 4000 zł.

To jednak nie wszystkie wydatki, jakie poniesiesz, ubiegając się o prawo jazdy. Przede wszystkim cały proces musisz zacząć od wizyty u lekarza, który ma uprawnienia do wydania stosownego oświadczenia. Ile kosztują takie badania? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców ustawodawca nie narzuca określonej kwoty. Jednak średnio zapłacisz za nie 200 – 400 zł.

Musisz także opłacić uczestnictwo w egzaminie. Za część teoretyczną zapłacisz 50 zł. Egzamin praktyczny kat. B to koszt 200 zł. To jednak nie koniec wydatków. Musisz także uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł za wydanie dokumentu w Wydziale Komunikacji. Nie ma znaczenia, czy jest to prawo jazdy wyłącznie na automaty czy samochody z manualnymi skrzyniami biegów. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o kosztach związanych z kursem oraz egzaminem, sprawdź wpis pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/prawo-jazdy-ile-kosztuje.

Prawo jazdy na automat – podsumowanie

Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów to dla wielu osób jedyna szansa na to, aby poruszać się samodzielnie pojazdami. Ich obsługa jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż w przypadku manuala. Kurs oraz egzamin nie różnią się od siebie niczym w obu przypadkach. Musisz jednak mieć na uwadze to, że otrzymane prawo jazdy z adnotacją „78” umożliwi Ci wyłącznie prowadzenie aut z automatyczną skrzynią biegów. Jeżdżąc autem z manualną, narażasz się na wysokie kary finansowe.

Kobieta za kierownicą

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Skomentuj