Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | niedziela, 2 cze, 2024 |

“Przyciąganie Słów”, magiczny wieczór poezji w Puszczykowie.

25 maja 2024 roku w Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera odbyło się spotkanie Poetyckich Harmonii Polsko-Ekwadorskich „Przyciąganie Słów”. Spotkanie celebrowało bogactwo kultury i języka poprzez poezję. Podczas wydarzenia, twórcy i miłośnicy poezji z obu krajów mieli szansę inspirować się i wymieniać doświadczeniami, które płyną z różnorodności tematów, stylów i form poetyckich obu krajów.

Dzięki uprzejmości Pani Krystyny Fiedler uczestnicy spotkania zostali ugoszczeni w Muzeum jak i w pięknym ogrodzie dookoła niego. Historyczny budynek, którego mury pamiętają wiele literackich spotkań z przeszłości, stworzył piękny kontekst i atmosferę wydarzenia. Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez głównych organizatorów, Sergiusza Myszograja, Michała Sławskiego, Radosława Marcina Bartza z poznańskiej grupy poetyckiej Ventyl Bezpieczeństwa. Podkreślili oni znaczenie międzynarodowej współpracy kulturalnej oraz wymiany literackiej. Wskazali na to, że poezja może służyć jako most łączący różne narody i kultury, umożliwiając wymianę doświadczeń i inspiracji.

Fot. Robert Anioł

Po wprowadzeniu poetki i tłumaczki Kaliny Izabeli Zioła, głos zabrał Arkady Radosław Fiedler – prezentując zaskakującą prelekcję o Ekwadorze i podróży do Doliny Stuletnich Młodzieńców. Następnie o swoich przeżyciach w Ekwadorze opowiadał Kamil Lipiński. Główną część spotkania stanowiły czytania wierszy oraz recital muzyczny. Każdy z zaproszonych poetów miał około 10-15 minut na zaprezentowanie swojej twórczości. Wiersze były recytowane w języku oryginalnym, po czym następowało tłumaczenie na język partnerów. Tematyka wierszy była niezwykle różnorodna – od głęboko osobistych refleksji nad życiem, przez obserwacje społeczne, aż po kontemplację natury i historii.

W ramach spotkania uczestnicy mogli wysłuchać krótkiego recitalu z kompozycjami na skrzypce i sopran Aliny Kubik oraz Pawła Jakuba Wojtasiewicza, do tekstów poetyckich Sergiusza Myszograja oraz Macieja Greli. Kontratenor sopranowy Pawła Jakuba Wojtasiewicza zabrzmiał w Muzeum w towarzyszeniu skrzypiec Andrzeja Hopa, wzruszając zgromadzonych gości.

Recytacje zakończono krótkimi balladami poetyckimi w wykonaniu Filipa Tondera. Ostatnim akcentem spotkania było wspólne podpisywanie tomików poezji oraz swobodne rozmowy przy kawie i winie. Wieczór był doskonałą okazją do zawiązania nowych znajomości, chwilą oderwania od dnia codziennego i zanurzenia się w świecie poezji.

Organizatorzy zapraszają na kolejną edycję.
Krystyna Fiedler
Kalina Izabela Zioła – tłumaczenia tekstów
Filip Tonder – gitara
Kamil Lipiński – prelekcja o Ekwadorze

Arkady Radosław Fiedler – prelekcja o Ekwadorze, prezentacja książki „Dolina stuletnich
młodzieńców”.
Michał Sławski
Radosław Marcin Bartz
Sergiusz Myszograj

Tekst przygotował: Sergiusz Myszograj

Fot. Robert Anioł

Fot. Robert Anioł

 

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Puszczykowo

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj