Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 8 lut, 2024 | komentarze 3

Puszczykowo liderem wśród gmin miejskich

Poznaliśmy wyniki I Rankingu Gmin Województwa Wielkopolskiego zorganizowanego we współpracy z Urzędem Statystycznym w Poznaniu. Puszczykowo jest liderem wśród gmin miejskich w województwie.

Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. W ramach rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Wielkopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny.

Miejsce w rankingu to wynik 16 syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe.

Organizatorem rankingu jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodek Regionalny w Zielonej Górze, a partnerem merytorycznym jest Urząd Statystyczny w Poznaniu.

– Chcieliśmy być obiektywni, dlatego w naszym rankingu nie ma kapituły, nie ma wpisowego, jest bezpłatny dla wszystkich – tłumaczy Iwona Szablewska z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. – To nie jest plebiscyt, nie zbieramy żadnych głosów od nikogo, opieramy się o twarde dane statystyczne. Jest 16 wskaźników, trzy z nich mają większą wagę: te mówiące o tym, jakie przychody ma gmina na jednego mieszkańca, jak pozyskuje środki zewnętrzne z Unii Europejskiej, z zewnętrznych źródeł poza swoimi dochodami oraz trzeci wskaźnik mówiący o tym, ile powstało nowych podmiotów gospodarczych w REGON – wylicza Iwona Szablewska.

Nagrodę dla Puszczykowa odebrał burmistrz Andrzej Balcerek. – Dedykuję ten sukces wszystkim mieszkańcom Puszczykowa, wszystkim pracownikom urzędu, jak również radnym. To my tworzymy zespół, to my również idziemy do przodu – powiedział podczas gali.

Liderem gmin miejskich województwa wielkopolskiego zostało Puszczykowo, a na trzecim miejscu w tej samej kategorii uplasował się Luboń. Wśród gmin miejsko – wiejskich pierwsze miejsce zajął Kórnik.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  czwartek, 8 lut, 2024, 20:40:54 |

  A Mosina jest liderem ogólnokrajowym w kategorii bajzlu i niegospodarności. I kto nam podskoczy?

 • Gość
  piątek, 9 lut, 2024, 9:56:14 |

  Puszczykowo odcina kupony z przeszłości. Ale wkrótce odetnie ten ostatni; władza bardzo się o to stara.

  2
  1
 • Gość
  piątek, 9 lut, 2024, 10:34:14 |

  W Puszczykowie dobrze żyje się mieszkańcom zrzeszonym w towarzystwie sportowym wraz z sympatykami sportu i burmistrza.
  Niestety wiele remontów wykonywane jest na bardzo niskim poziomie i trudno zrozumieć, czy to przez zły nadzór że strony miasta, czy źle rozpisane przetargi.

Skomentuj