Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 13 cze, 2024 | komentarzy 6

Puszczykowski Budżet Obywatelski 2024 – wyniki

Budżet Obywatelski w Puszczykowie po raz kolejny pokazał, jak ważna jest aktywność mieszkańców w kreowaniu lokalnej rzeczywistości. W wyniku głosowania wyłoniono dwa zwycięskie projekty, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz jakości życia mieszkańców.  Dzięki inicjatywie mieszkańców, już wkrótce ruszą projekty, które przyniosą realne korzyści dla dzieci i dorosłych, ucząc ich nie tylko pierwszej pomocy, ale także zapewniając wygodny dostęp do malowniczego Wielkopolskiego Parku Narodowego. Poznajmy bliżej zwycięskie projekty.

W ramach ósmej edycji puszczykowskiego budżetu obywatelskiego zostało zgłoszonych 5 projektów miejskich i 4 zielonych. W aktualnej edycji łącznie oddano 1951 głosów. Za pośrednictwem strony internetowej zagłosowało 916 osób, a tradycyjnie na papierze 1035.

Zwyciężył projekt miejski pn. „Strażacy Dzieciom – edukacja pierwszej pomocy, bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym oraz doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie” oraz projekt zielony pn. „Darmowy Transport do Wielkopolskiego Parku Narodowego (Jeziory)”.

Projekt Miejski OSP w Puszczykowie

Wnioskodawcą  projektu miejskiego jest Ochotnicza Straż Pożarna. Projekt „Strażacy Dzieciom – edukacja pierwszej pomocy, bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym oraz doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie” ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym, umożliwienie im zdobycia kluczowych umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie w sprzęt ratujący życie.

Projekt zakłada realizację zadań edukacyjnych i dostarczenie niezbędnych pomocy dydaktycznych oraz zwiększenie zaplecza sprzętowego w szkołach do prowadzenia edukacji w tym obszarze. Ponadto ważnym jego elementem będzie budowanie świadomości wśród uczniów, nauczycieli i rodziców dotyczącej udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa drogowego.

Celem projektu jest przede wszystkim zakup niezbędnych pomocy dydaktycznych do realizacji zajęć praktycznych w puszczykowskich szkołach podstawowych, tj.:

 • rozbudowany zestaw fantomów z aplikacją, które umożliwiają szkolenie się w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej osób dorosłych oraz dzieci; ponadto dostęp do aplikacji w urządzeniu mobilnym, który pozwala kontrolować poprawność wykonywanego treningu, uzyskać natychmiastową informację zwrotną o poprawności wykonywanych ucisków oraz wentylacji; po przeprowadzonym treningu osoba uzyskuje podsumowanie z ogólnym wynikiem wraz z propozycją poprawy jego efektywności,
 • kamizelki do nauki pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszeń lub zadławień,
 • treningowy automatyczny defibrylator zewnętrzny.

Realizacja tego projektu umożliwi stworzenie bezpiecznego i edukacyjnego otoczenia dla dzieci, rozwijającego w nich umiejętności, które są ważne dla ich bezpieczeństwa i zdolności do udzielenia pomocy w nagłych sytuacjach. To inwestycja w przyszłość, w której młodzi ludzie są świadomi oraz nabywają kluczowych kompetencji w działaniu na rzecz swojego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych dzięki dobrym praktykom pozyskanym w trakcie ćwiczeń.

Remiza strażacka przy ulicy Nadwarciańskiej w Puszczykowie - OSP Puszczykowo

Remiza strażacka przy ulicy Nadwarciańskiej w Puszczykowie; fot. OSP Puszczykowo

Projekt Zielony – Darmowy Transport do Wielkopolskiego Parku Narodowego (Jeziory)

Kolejny projekt zdobył uznanie dzięki swojej innowacyjności i praktycznemu podejściu do problemów komunikacyjnych i ekologicznych. Darmowa komunikacja z Puszczykowa do Wielkopolskiego Parku Narodowego, będzie wykorzystywała istniejącą infrastrukturę darmowego busa dla mieszkańców (w Puszczykowie od 2014 roku funkcjonuje bezpłatna komunikacja autobusowa w ramach linii 695).

Dzięki temu, osoby nieposiadające samochodu, osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami będą miały ułatwiony dostęp do parku. Takie rozwiązanie według pomysłodawców projektu, ma także na celu zmniejszenie emisji spalin przez komunikację indywidualną oraz odciążenie ruchu samochodowego. Ma to przynieść wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i samemu parkowi.

Dzięki darmowej komunikacji w 2025 roku więcej osób będzie mogło cieszyć się urokami Wielkopolskiego Parku Narodowego. To szczególnie ważne dla tych, którzy nie mają możliwości dotarcia tam własnym środkiem transportu. Jak poinformował puszczykowski magistrat, celem projektu w ramach budżetu obywatelskiego jest możliwość darmowego dostania się nad jeziora Parku lub do Muzeum Parku osobom, które nie dysponują samochodem.

–  Kiedyś taką rolę pełniła linia kolejowa na Osową Górę – zwracają uwagę urzędnicy  z referatu promocji, kultury i turystyki. – Dodatkowo pomysł ten przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin przez komunikację indywidualną oraz odciąży ruch samochodowy. Będzie też korzystne dla Parku zmniejszając ilość wjeżdżających do niego aut – dodają.

Jak zauważają przedstawiciele urzędu, wprowadzenie darmowego transportu przyczyni się do zmniejszenia liczby samochodów wjeżdżających do parku, co wpłynie na redukcję emisji spalin i ochronę naturalnych walorów tego miejsca. Projekt umożliwi też mieszkańcom Puszczykowa wspólne wyjazdy do parku, co sprzyja budowaniu więzi społecznych i promowaniu aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Darmowy transport do Wielkopolskiego Parku Narodowego będzie funkcjonował w weekendy (sobota-niedziela) w okresie wiosenno-letnim, od maja do września 2025 roku. Planowana trasa obejmuje przystanki: Dworzec PKP Puszczykowo, Puszczykówko oraz Jeziory. Czas przejazdu wyniesie około 10 minut na trasie 8 km, a minimalna liczba kursów to cztery dziennie w godzinach 9:30-16:30.

Wielkopolski Park Narodowy - tablica powitalna WPN

Wielkopolski Park Narodowy – tablica powitalna WPN

Proces głosowania

Przypomnijmy, iż w bieżącym roku mieszkańcy Puszczykowa po raz ósmy już mogli zgłosić swoje propozycje zadań do realizacji, które w ich przekonaniu, najbardziej odpowiadają potrzebom lokalnym. – Propozycje zadań, które przeszły analizę merytoryczną. Głosowanie odbywało się w formie papierowej i elektronicznej. Każdy mieszkaniec mógł zagłosować na dwa projekty. W ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mieli do rozdysponowania w sumie 250 tys. złotych. Na projekty miejskie 170 tys. zł, a na projekty zielone 80 tys. zł – podsumowuje Katarzyna Nowak-Śronek.

Wyniki. głosowania - budżet obywatelski Puszczykowa 2024

Wyniki głosowania – budżet obywatelski Puszczykowa 2024

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (6)

 • JC
  piątek, 14 cze, 2024, 14:17:30 |

  Kiedy ogłoszenie wyników Mosińskiego Budżetu Obywatelskiego 2024?

 • Gość
  piątek, 14 cze, 2024, 17:52:41 |

  Linia 695 jest obsługiwana przez wyjątkowo głośny i smrodliwy mikrobus. Miasto planuje zakup elektrycznego. (Miasto planuje budowę kładki. Miasto planuje dokończenie drogi rowerowej. Miasto planuje uspokojenie ruchu…)

  • ciekawy
   poniedziałek, 17 cze, 2024, 11:48:12 |

   A to jest jakaś klasyfikacja „smrodliwości” mikrobusów? I w sumie na jakiej podstawie taka ocena została przeprowadzona?
   Jak dla mnie to ocena jak w kawale o policji mierzącej prędkość bez radaru. Zatrzymali gościa i mówią mu, że przekroczył prędkość. Ten się pyta ale na jakiej podstawie. Policjant mówi do drugiego – Jak ten Pan jechał? Drugi odpowiada – Wziuuuuu…. A jak powinien jechać? – Pyr pyr pyr pyr…
   Tak więc wiesz…

 • Assssddf
  piątek, 14 cze, 2024, 19:03:49 |

  W Mosinie zrezygnowano z budżetu obywatelskiego

  • Mieszkaniec
   poniedziałek, 17 cze, 2024, 11:38:34 |

   I bardzo dobrze, bo sposób w jakim był organizowany, przeprowadzany i rozstrzygany wołał o pomstę. Lepiej żeby go już wcale nie było.

 • A propos „smrodliwości” mikrobusów
  poniedziałek, 17 cze, 2024, 12:46:25 |

  Wystarczy posłuchać i popatrzeć.
  Brak serwisu lub zły serwis.

Skomentuj