Redakcja GMP | piątek, 19 lip, 2024 | komentarze 33

Rewitalizacja Dworu „Budzyń”. Ogłoszono przetarg na dokumentację

Na gminnej platformie zakupowej pojawiła się pozycja związana z opracowaniem dokumentacji projektowej dla Pałacu Budzyńskich przy ul. Krotowskiego 16 w Mosinie.

Rewitalizacja Dworu „Budzyń” w Mosinie

Gmina Mosina rozpoczęła pierwszy etap w procesie rewitalizacji zabytkowego Dworu „Budzyń” zwanego również przez mieszkańców Pałacem. Urząd ogłosił zamówienie na kompleksową dokumentację projektową, która obejmuje przebudowę, rozbudowę oraz zmianę sposobu użytkowania budynku na cele społeczne i administracyjne wraz z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Inwestycja ma na celu przywrócenie blasku historycznemu obiektowi, a także jego adaptację do nowych funkcji, określonych przez mosiński samorząd. W skład zamówionej dokumentacji wchodzi m.in. szczegółowa inwentaryzacja, ekspertyza konstrukcyjno-budowlana, koncepcja zagospodarowania terenu, program prac konserwatorskich oraz projekt budowlany i techniczny.

Potencjalni wykonawcy mają czas do 26 lipca na składanie ofert.

Ambitne plany

Obiekt i teren, którego dotyczy zamówienie zlokalizowane są przy rondzie o tej samej nazwie – „Budzyń” i rzuca się w oczy każdemu przejeżdżającemu przez Mosinę kierowcy czy rowerzyście. Kawałek zieleni z jedną ścieżką, i ruiną w tle, zabezpieczoną zieloną siatką.

Już na pierwszy rzut oka, zakres zamówienia wydaje się być niezwykle rozległy i szczegółowy. Budynek Dworu „Budzyń” jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, co dodatkowo komplikuje realizację projektu. Obiekt, będący w posiadaniu Gminy Mosina, jest obecnie wykorzystywany jako budynek mieszkalny. Stan techniczny budynku, opisany w protokole z sierpnia 2023 roku, pozostawia wiele do życzenia. Budynek wymaga nie tylko remontu i modernizacji, ale również gruntownej przebudowy oraz zabezpieczenia fundamentów.

Plany dotyczące przyszłego wykorzystania budynku zakładają jego rozbudowę oraz przystosowanie do pełnienia funkcji usługowych i administracyjnych. Projekt zakłada m.in. budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych, windy zewnętrznej, zabezpieczenie fundamentów, remont piwnic oraz modernizację instalacji. Wszystko to, zgodnie z planem urzędników, ma służyć mieszkańcom, oferując pomieszczenia dla harcerzy, seniorów, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz innych organizacji pożytku publicznego.

Wątpliwości

Mimo ambitnych planów, projekt spotyka się z krytyką. Mieszkańcy, z którymi rozmawiamy, zwracają uwagę na możliwe trudności w realizacji tak szeroko zakrojonego zamierzenia. A jak wiemy, na przykładzie wielu niezrealizowanych inwestycji, dla których powstały setki stron, zamkniętych w urzędniczych szufladach dokumentacji, z realizacją tak ambitnych inwestycji na terenie naszej gminy bywa różnie. Pytania rodzą także koszty utrzymania tak dużej i złożonej infrastruktury po jej zrealizowaniu. Czy gmina Mosina, która już teraz boryka się z problemami budżetowymi (czytaj m.in. tutaj), będzie w stanie sprostać wyzwaniom związanym z utrzymaniem i zarządzaniem nowym obiektem?

Pałac Budzyń i promenada wzdłuż Kanału Mosińskiego

Dwór, wzniesiony w 1870 roku, ma prostą bryłę, przykrytą mansardowym dachem. W 1926 roku Budzyń był własnością Ludwika Budzyńskiego, wraz z majątkiem w postaci niemal 400 hektarów i własną gorzelnią. Obecnie jest w takim stanie, że powodem do radości mieszkańców powinien być fakt, że budynek jest otoczony gęstymi drzewami – przynajmniej w okresie letnim nie rzuca się w oczy przejeżdżających przez Mosinę potencjalnych turystów i gości.

Odrestaurowanie pałacu było zapowiadane już na początku lat dwutysięcznych (podobna sytuacja ma miejsce z Kokotkiem). Wówczas pojawiły się koncepcje utworzenia w Pałacu małego hotelu z zapleczem restauracyjnym lub domu spokojnej starości. Gdyby jakikolwiek plan został zrealizowany, jednego możemy być pewni: budynek byłby w lepszym stanie, niż jest teraz. W 2009 roku Urząd Miejski w Mosinie zlecił wykonanie ekspertyzy technicznej dotyczącej oceny aktualnego (w tym czasie) stanu technicznego budynku. Niewiele z tego wynikło.

Niewątpliwym atutem budynku jest jego lokalizacja. Pałac w latach świetności otoczony był budynkami gospodarczymi, które zostały sprzedane deweloperowi i już wiele lat temu powstały w ich miejscu bloki mieszkalne. Ale mimo to pałac wciąż otoczenie ma piękne: otulony małym parkiem ze starodrzewiem, stanowi jedyne w okolicy miejsce do wyprowadzenia zwierzaka na spacer czy odpoczynek na ławce.

W południowej części przypałacowego terenu od kilku lat planowana jest promenada, mająca połączyć Mosinę z Krosnem. Połączenie spokojną ścieżką, bez ruchu aut, wzdłuż kanału, wydaje się idealną propozycją spacerowo – rowerową dla mieszkańców, którzy mogliby chcieć spędzić wolny dzień na miejscu: wybrać się do ‘miasta’ z osiedli w Krośnie lub Krosinku. Póki co, możemy odłożyć ją na tą samą półkę, co obwodnice, Kokotka czy basen miejski: w sferę planów, koncepcji i niezrealizowanych obietnic.

Co dalej?

Czy ambitne plany władz Mosiny zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem? Czas pokaże, ale już teraz warto śledzić rozwój wydarzeń wokół Dworu „Budzyń”. Zamówienie na opracowanie dokumentacji projektowej stanowi kolejny kosztowny wydatek w zakresie przywracania blasku zabytkom na terenie gminy Mosina. Dotychczas większość działań w tej kwestii ograniczała się do generowania znacznych wydatków na dokumentację. Czy tak będzie i w tym przypadku?

Pałac i park Budzyń w Mosinie

Pałac i park Budzyń w Mosinie; fot. UM w Mosinie

Pałac, dwór Budzyń

Pałac Budzyń; fot. UM w Mosinie

W parku przy rondzie Budzyń stanął Lunapark, licznie odwiedzany nie tylko przez najmłodszych. Fot. MOK

W parku przy Pałacu Budzyń co roku mieści się wesołe miasteczko, licznie odwiedzany nie tylko przez najmłodszych. Fot. MOK

Pałac Budzyń w letniej odsłonie (archiwum)

Tereny objęte konsultacjami społecznymi w ramach programu rewitalizacji Gminy Mosina na lata 2017 - 2027: Park Budzyń wraz z pałacem

Park Budzyń wraz z pałacem; źródło: UM Mosina

Zakres dokumentacji projektowej - Dwór Budzyń

Zakres dokumentacji projektowej – Dwór Budzyń; źródło: UM

Koncepcja promenady nad Kanałem Mosińskim

Koncepcja promenady nad Kanałem Mosińskim

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (33)

  • Gość
    piątek, 19 lip, 2024, 13:35:43 |

    Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby nasze perełki były odnowione. Mamy ich kilka i każda z nich na to zasługuje. Jednak moje pytanie jest jedno. Jak gmnia chce sfinansować tak duży projekt? Od razu nasuwa się jedno stwierdzenie: kolejny już- duży, drogi projekt, który nigdy nie będzie zrealizowany, kolejny chwyt marketingowy tylko teraz „nowej-starej” władzy.

  • Gość
    piątek, 19 lip, 2024, 15:17:51 |

    Hahaha… zamiast chodników i asfaltów na osiedlach gdzie ulice wykonane są z błota będzie kolejny budynek dla urzędników. Przychodnię zamienili w magistrat nr 2 i idą dalej. Mosina to gotowy materiał na film :))

    • Gość
      piątek, 19 lip, 2024, 17:57:18 |

      Dokładnie z tych środków na zabytki by wybudować mogli drogi bo są jak jeden zabytek hehe

      • Gość
        piątek, 19 lip, 2024, 18:43:39 |

        Każdy kto trochę się orientuje „jak to działa” i zna podstawy księgowości wie że jeśli są środki zewnętrzne/ programy na zabytki nie można z tego finansować budowy drogi i odwrotnie. Więc trzeba mieć zarówno projekty i plan budowy dróg by pozyskać na to środki, jak i projekty na rewitalizacje by pozyskać na to inne fundusze…

  • Jestem za, a nawet przeciw
    piątek, 19 lip, 2024, 15:56:08 |

    Pomysł sam w sobie nie jest zły by ratować zabytek, bo to w końcu świadectwo czasów. Ale… Tej gminy nie stać by zapewnić podstawowe potrzeby mieszkańców. Są setki zaniedbań i kompletny brak świadomości u burmistrza i radnych, że w ogóle są takie zaniedbania. Załóżmy nawet że dostaniecie dofinansowanie z dużym udziałem środków z zewnątrz. I co dalej? Kto będzie płacił za utrzymanie? Burmistrz choć z natury dobry człowiek nie ma pomysłu na gminę. Idzie tak jak Mieloch i jak PiS. I jak każda władza. PO też tak robiła. Gigantomania i pomniki. Dzieło życia, które ma zapewnić glosy w następnych wyborach.
    Teraz gmina kupi ekspertyzę i wsadzi ja do szafy. Dobrze pisze redakcja, że tych ekspertyz pełne szafy są.

  • Gość
    piątek, 19 lip, 2024, 15:57:56 |

    A co z pałacem ślubów na Śremskiej?

    • gość
      piątek, 19 lip, 2024, 18:19:09 |

      Jakaś szkoła tam się otwarła

  • Gość
    piątek, 19 lip, 2024, 21:10:20 |

    Chyba szkoła Katolicka imieniem Jana z Wadowic.

    • Gość
      środa, 24 lip, 2024, 18:36:40 |

      Jan z Wadowic był dzikiem.

  • Gość
    sobota, 20 lip, 2024, 12:30:08 |

    Obstawi się blokami i będzie git. Już się go obudowuje.

    • Gość
      sobota, 20 lip, 2024, 12:57:47 |

      A w Parku Budzyń będą parkować samochody mieszkańców bloku dewelopera. Rewitalizacja tak powinna wyglądać. A potem wręcza sobie nagrody i Medal Rzeczypospolitej Mosińskiej. Kapituła wygłosi laudację. P-R-L po nowemu.

  • Gość
    sobota, 20 lip, 2024, 15:02:39 |

    Bo Mosina to jest skansen PRL-u. Brakuje tylko rogatek i sprzedaży biletów za zwiedzanie. Tych trzech towarzyszy burmistrzów wygląda i działa jakby ich w czasie przeniesli z egekutywy PZPR z 1980 roku.

  • Michał
    sobota, 20 lip, 2024, 16:01:36 |

    Najrozsądniej byłoby przeznaczyć to na hotel z częścią restauracyjną, bo wszelkie koncepcje które nie będą przynosić zarobku można odrazu odrzucić. Gmina nie wyłoży kilku ładnych baniek w remont, a prywatny inwestor jak to kupi chce na tym zarabiać. Niestety chore obostrzenia konserwatora zabytków mogą zniechęcać potencjalnych inwestorów. Minusem tego byłoby wyłączenie parku z powszechnego użytku, bo jakbym chciał tam tworzyć obiekt hotelowy to tylko i wyłącznie połączony z parkiem. Sam budynek bez parku to tylko kupa gruzu i nikogo nie zainteresuje.

    • Gość
      sobota, 20 lip, 2024, 16:20:05 |

      Jestem podobnego zdania. To wszystko już było przerabiane z Kokotkiem czy młynem. Oprócz gminnych wydatków nigdy nie udało się osiągnąć założonych przez urzędników celów bo sama koncepcja zarządzania przez gminę jest z góry skazana na porażkę. Niestety, nigdy nie mieliśmy szczęścia do zarządców.

      • gość
        sobota, 20 lip, 2024, 19:03:30 |

        Młyn słyszałem że sprzedany To prawda?

  • Łukasz Kasprowicz- radny gminy Mosina
    sobota, 20 lip, 2024, 19:19:37 |

    Najpierw niech burmistrz powie, jakie są perspektywy możliwości finansowych gminy w kontekście kilku najbliższych lat. za chwilę nie będzie na wypłaty dla rozrastającej się administracji, a Ci tu z takimi pierdołami. Remont ruiny. W imię czego? Miliony na potrzeby harcerzy i pożytku publicznego. OPP mają bazę w budynku po SM. Proszę Was Panowie. Projekt kilkadziesiąt K, na pewno ponad 100 i buch do szuflady. No chyba, że mamy przyobiecane skądś finansowanie zewnętrzne. Co z mieszkańcami Pałacu? Najpierw trzeba wybudować blok dla nich i innych. Eh tam. Dobrze, że to już nie moje zmartwienie

    • Gość
      poniedziałek, 22 lip, 2024, 17:33:24 |

      Panie Łukaszu chyba czas najwyższy zmienić opis w nicku 😉

      • Gość
        poniedziałek, 22 lip, 2024, 18:33:18 |

        W sobotę wieczorem upał uderza do głowy

  • Gość
    sobota, 20 lip, 2024, 19:46:08 |

    Panie Kasprowiczu ma ruszyć w tym roku blok socjalny na ulicy Polnej jest Pan w radzie i nie wie o tym?

    • Gość
      sobota, 20 lip, 2024, 20:49:17 |

      dlatego go nie wybrali

      • Gość
        wtorek, 23 lip, 2024, 12:48:24 |

        Nie startował w wyborach ośle.

  • Alex
    sobota, 20 lip, 2024, 20:12:17 |

    Gościu, czyżby? Wszedłem na aktualny budżet Mosiny, załącznik-wydatki majątkowe i ni w ząb takiego zadania nie widzę.

  • Gość
    sobota, 20 lip, 2024, 22:11:59 |

    Od kilku lat jest wystawiony na sprzedaż pałac w Czempiniu. W znacznie lepszym stanie i z ładniejszym sąsiedztwem niż ten w Mosinie. Na sprzedaż jest też znacznie tańszy ale w trochę gorszym stanie pałac w Głuchowie. Chętnych brak. To są trudne inwestycje. Tylko dla kogoś, kto ma znaczny nadmiar gotówki i nie liczy się ze stratą. Jednym słowem dla miliardera. Przykra prawda. Pod hotel tego nikt w Mosinie nie kupi. To się nie zwróci. Gdyby w Mosinie był potrzebny hotel to już dawno by gdzieś powstał. Mamy małe obiekty hotelowe i one widać wystarczają na ten rynek usług hotelowych. A gmina skończy na projekcie. W szafie. To pomysł jeszcze bardziej utopijny niż basen. Bo basen byłby z budowlanego punktu widzenia betonowym klockiem. Duże, proste, nowoczesne, relatywnie tanie. Ale nas nawet na tą względnie tania inwestycję nie było stać. A teraz ma być restaurowany zabytkowy pałac. To nie na barki gminy. Zejdźmy na ziemię.

    • Gość
      sobota, 20 lip, 2024, 22:26:00 |

      kto może to uratować?

  • Skalar
    niedziela, 21 lip, 2024, 11:36:58 |

    Chyba ktoś potrzebuje kasy,więc nowy nierealny pomysł jak na możliwości tej gminy.Ale spółkę się załóż,kilku prezio i jest git.To inwestycja na grube miliony,znikome ruchy jeśli chodzi o jakieś przebudowy-zabytek,cała infrastruktura,potem utrzymanie tego itp. Inwestycja,która nigdy się nie wróci,choć fajnie byłoby mieć taką perełkę.

  • Gość
    niedziela, 21 lip, 2024, 12:25:00 |

    Powoła się spółke, zięć zostanie prezesem, szwagier będzie robił projekty, synowa kosztorysy i przez kilka lat się będzie kręciło, miasto zapłaci .

    • Gość
      niedziela, 21 lip, 2024, 13:06:51 |

      To co piszesz już się dzieje. Nawet spółki do tego nie potrzeba nowej.

    • Gość
      niedziela, 21 lip, 2024, 15:43:47 |

      Na przykładzie basenowej spółki dobitnie widać,że można pośrednio i bezkarnie wyprowadzać miliony z gminnego budżetu.

      • Gość
        niedziela, 21 lip, 2024, 20:29:12 |

        Przerobić z całej epy Pałac Budzyń na Termy Mosińskie! Woda z kanału jest do użycia w nieckach basenowych. Oszywiście Włodek Koralewski jako król basenu z odpowiednim wynagrodzeniem i jego niezawodna Rada Nadzorcza w niezmienionym składzie. Trzeba kultywować mosińską tradycję basenową.

  • Gość
    poniedziałek, 22 lip, 2024, 18:48:43 |

    Dało się zauważyć ze mieszkańcy nie sa z niczego zadowoleni i wszystko krytykują, dajcie szanse i pilnujcie obietnic Gminy takie Perełki trzeba odnawiać i od czegoś trzeba zacząć.

  • Gość
    poniedziałek, 22 lip, 2024, 21:07:19 |

    Ta. Bo władza dobra tylko mieszkańcy niedobrzy. Już kiedys takie bzdury grali.

  • Łukasz Kasprowicz- komentator gminy Mosina
    wtorek, 23 lip, 2024, 9:29:49 |

    Jeżeli chcemy na te obiekty patrzeć trzeba je skomercjalizować. Aby to zrobić pozostaje je oddać w użytkowanie wieczyste i wyznaczyć w umowie sposób ich wykorzystania z wymogiem odnowienia, Albo odnowić je i oddać w UW. W perspektywie najbliższych lat jesteśmy biedakami jako gmina. Niestety, burmistrz tego ludowi nie powie.

    • Gość
      wtorek, 23 lip, 2024, 12:49:43 |

      Albo ubezpieczyć te ruiny i spalić.

Skomentuj