Rosnący problem dzików w regionie. Jakie działania podejmuje Gmina Mosina?
Dziki, choć przez wielu uważane za część naszego krajobrazu, stają się coraz bardziej uciążliwe dla mieszkańców naszego regionu, zwłaszcza w rejonie ulic Wodnej, Chopina i Rzeczypospolitej Mosińskiej w Mosinie, gdzie zwierzęta te regularnie pojawiają się na ulicach. Sprzyjają temu uwarunkowania przyrodnicze, która charakteryzuje się wysoką lesistością oraz rozwojem zabudowy w bezpośrednim sąsiedztwie lasów. Z tego względu, dzikie zwierzęta często wnikają na tereny zurbanizowane, co prowadzi do licznych incydentów i dewastacji prywatnych posesji oraz zieleni miejskiej.
Przenikaniu dzików do miasta sprzyjają uwarunkowania przyrodnicze, która charakteryzuje się wysoką lesistością oraz rozwojem zabudowy w bezpośrednim sąsiedztwie lasów. Z tego powodu, dzikie zwierzęta często wnikają na tereny zurbanizowane, co prowadzi do licznych incydentów i dewastacji prywatnych posesji oraz zieleni miejskiej.
Interwencje i działania prewencyjne
W odpowiedzi na ostatnią interpelację radnego RM w Mosinie Rafała Łakomego, magistrat wydał szczegółowe informacje na temat problemu dzików na terenie gminy.
Mieszkańcy mogą zgłaszać potrzeby interwencji pod specjalnym numerem alarmowym, dostępnym na stronie gminy: Pogotowie ds. Zwierząt Dzikich. Gmina Mosina ma zawartą umowę całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. zwierząt dzikich i domowych, w ramach której realizowana jest usługa przepędzania i przesiedlania dzikich zwierząt. Pogotowie od 1 stycznia 2024 roku realizuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Mosinie.
Straż Miejska oraz Urząd Miejski w Mosinie prowadzą działalność prewencyjną i informacyjną na temat zakazu dokarmiania dzików. Pomimo starań władz poprzez próby odstraszania dzików, problem nadal istnieje, ponieważ jak tłumaczą urzędnicy, niektórzy mieszkańcy dokarmiają dziki, zachęcając je tym samym do powrotów na żer w obrębie miasta.
– Próby odstraszania dzików za pomocą środków hukowych oraz wyprowadzenia dzików z terenów zabudowy, poprzez ich dokarmianie poza terenem zabudowań nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, ponieważ ich efekty są krótkotrwałe – tłumaczy wiceburmistrz Adam Ejchorst. – Niestety pomimo prowadzonej przez Straż Miejską oraz Urząd Miejski w Mosinie działalności prewencyjnej i informacyjnej na temat zakazu dokarmiania dzików, problem pojawiania się dzików w mieście w dużej mierze generują sami mieszkańcy, poprzez zachęcanie ich do szukania pożywienia na terenie miasta poprzez dokarmianie – dodaje Ejchorst.
Odstrzał i współpraca z WPN
Ku zaskoczeniu wielu osób, w granicach parków narodowych, w tym także w Wielkopolskim Parku Narodowym, przeprowadza się „redukowanie” populacji niektórych gatunków zwierząt w tym dzików, czyli najprościej mówiąc – odstrzał. Z wyłączeniem niewielkiej populacji wilków, która nie wpływa na redukcję liczebności dzików w naszym regionie, zwierzęta te nie mają naturalnych wrogów. Dodatkowo, brak surowych zim sprzyja wzrostowi ich populacji.
Gmina Mosina posiada decyzję Starosty Poznańskiego na limitowany odstrzał dzików, jednak z uwagi na ich obecność w terenie zabudowanym, realizacja odstrzału, jak tłumaczą pracownicy magistratu, jest niemożliwa. Jak dodają, Gmina regularnie współpracuje z dyrekcją Wielkopolskiego Parku Narodowego w celu ograniczenia tego zjawiska, które dotyczy nie tylko Mosiny, ale również sąsiednich gmin. – Nie ma możliwości wprowadzenia barier ograniczających przemieszczanie się zwierząt, ponieważ zwierzęta wnikają do miasta z różnych kierunków – zwracają uwagę urzędnicy.
Koła łowieckie i populacja dzików
Za utrzymanie populacji dzików na określonym poziomie odpowiadają koła łowieckie, ponieważ dzik jest gatunkiem łownym. Gmina corocznie pozytywnie opiniuje plany łowieckie dotyczące odstrzału dzików, również z powodu ASF (Afrykański Pomór Świń), którego 1, 2 i 3 stopień zagrożenia występuje na terenie Wielkopolski.
Ważne informacje
W razie zauważenia porzuconego, rannego czy wałęsającego się psa czy dzikich zwierząt na terenach zurbanizowanych stwarzających zagrożenie lub zaistnienia kolizji z takimi zwierzętami, można takie zdarzenia zgłaszać:
- Straży Miejskiej w Mosinie – tel. 501 467 312, 611018 212 (w godzinach pracy od 6:00 – 22:00)
- Referatowi Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Mosinie, tel. 618 109 546, 611 018 247 lub 611 018 204 (w godzinach pracy urzędu)
- Referatowi Zarządzania Bezpieczeństwem Urzędu Miejskiego w Mosinie, tel. 730-860-599
- Policji w Mosinie, tel. 47 77 148 30 w godz. 8:00 – 16:00, kom. 500 107 120 – czynny całą dobę
Postępowanie na wypadek spotkania dzika
Tagi: dzik, gmina Mosina, Wielkopolski Park Narodowy, wirus ASF
Wasze komentarze (4)
Mieszkam przy lesie i 1) nikt tutaj nie dokarmia dzików oraz 2) absolutnie nikomu nie przeszkadzają. Gdy nadchodzi człowiek to stoją i patrzą albo uciekają. Przyrodę się podziwia, a człowiek najchętniej by tylko wszystko zabił i wybetonował.
Może zacznijmy, skromnie, od niewystawiania koszy z odpadkami przed posesję. Żeby nie nęcić dzikich zwierząt.
Śmieciarz powinien mieć klucze do każdego przydomowego śmietnika i go otwierać.
To nie są mrzonki – dokładnie tak to funkcjonowało u mnie w Puszczykowie, gdy jeszcze działało Eko-Rondo. Ale minęły lata i teraz to mamy postęp, nowoczesność, gospodarność i b|_|rdel.
Bzdury co za bzdury
Artykuł tak absurdalny że aż przykro.