Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 12 lut, 2024 | komentarzy 15

Trudne finanse Puszczykowa okiem burmistrza. Budżet na 2024 r.

Burmistrz Puszczykowa, Andrzej Balcerek zabrał głos na łamach puszczykowskiego biuletynu samorządowego. Z wypowiedzi włodarza dowiadujemy się co nie co na temat kondycji finansowej Puszczykowa oraz jakie zadania czekają samorząd w 2024 roku.

„Trudne finanse Puszczykowa w 2023 roku”

W swojej wypowiedzi na łamach Echa Puszczykowa włodarz zwrócił uwagę, że ubiegły rok finansowy był trudny, ale ostatecznie lepszy niż się spodziewano. Dzięki cięciom wydatków i środkom z rezerwy subwencji ogólnej, miasto uniknęło deficytu w działalności operacyjnej. Trudna sytuacja finansowa miasta wynikała z wielu czynników, w tym zmian w systemie podatkowym i legislacyjnych zmian w 2019 r.  Szczególnie dotkliwe dla Puszczykowa okazały się zmiany w ustawie PIT.

Budżet na 2024 r.

W 2024 r. przewidywany jest znaczny wzrost wpływów z podatków dochodowych, w których jednostki samorządu terytorialnego mają udziały. Niestety, mimo wzrostu dochodów z podatku PIT budżet Puszczykowa na 2024 r. (przyjęty jednogłośnie) i tak zakłada deficyt operacyjny wynoszący 1,6 mln zł, a całkowity deficyt wynosi 6,4 mln zł. Deficyt ten będzie pokryty z wolnych środków oraz emisji obligacji. Wpływ na kondycję finansów miasta mają zwiększone koszty Urzędu Miejskiego, wzrost wynagrodzeń, remonty ulic oraz potrzeba zabezpieczenia środków na odszkodowania za pozyskiwane gruntów pod drogi.

Inwestycje na 2024 rok

Budżet na 2024 r. kładzie nacisk na inwestycje drogowe, takie jak budowa ulic Kwiatowej, Niwki Starej (boczna) oraz dokończenie budowy ul. Tenisowej. Dużym projektem jest także modernizacja infrastruktury oświetleniowej, choć brak dofinansowania z projektu „Rozświetlamy Polskę” wymusił pewne ograniczenia. Dodatkowo, planowane są prace nad efektywnością energetyczną szkół oraz opracowanie dokumentacji technicznej nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zadania proekologiczne

Burmistrz podkreśla kontynuację działań proekologicznych, takich jak dofinansowanie wymiany starych pieców na nowoczesne systemy grzewcze. Dużym wyzwaniem na 2024 r. będzie również przygotowanie dokumentacji do realizacji projektu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dotyczącego adaptacji miasta do zmian klimatycznych, z zaplanowanym dofinansowaniem w wysokości około 9 mln zł.

Wybory samorządowe i wyzwania

Burmistrz informuje, że weźmie udział w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia. Balcerek ogłasza swoją gotowość do ponownego ubiegania się o stanowisko burmistrza, podkreślając potrzebę kontynuacji rozwoju miasta. Mówi o doświadczeniu zdobytym w ciągu lat sprawowania funkcji oraz o planach na nową kadencję, obejmujące m.in. nową strategię miasta, plan ogólny, budowę nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pozyskiwanie środków unijnych w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.

Podsumowanie i Apel

Na zakończenie, burmistrz Balcerek dziękuje mieszkańcom za rozliczanie się z podatku PIT w Puszczykowie. Podkreśla, że  ma to istotne znaczenie dla finansów miasta, ponieważ każdy podatek rozliczony w Puszczykowie wpływa pozytywnie na rozwój miasta, zwłaszcza w trudnym okresie finansowym. Zapowiedział też start w najbliższych wyborach samorządowych.

Artykuł oparty na informacjach przekazanych przez burmistrza Puszczykowa, Andrzeja Balcerka na łamach biuletynu Echo Puszczykowa.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (15)

 • Gość
  poniedziałek, 12 lut, 2024, 9:46:43 |

  Czyli burmistrz Puszczykowa koncentruje swoje działania wokół ulic, chodnikow, oświetlenia a u nas skatepark i Kokotek. Mosina to jest stan umysłu.

  7
  3
 • Gość
  poniedziałek, 12 lut, 2024, 10:40:08 |

  Wpiszcie w internet burmistrz i zastępcy burmistrza Mosiny oraz burmistrz i zastępca burmistrza Puszczykowa.Tu samochwały,tam obowiązki.
  Tak to stany umysłu.

  5
  1
 • Mieszkaniec
  poniedziałek, 12 lut, 2024, 11:24:43 |

  Dla mnie zagadka jest dlaczego na drodze do Poznania na wysokości Puszczykowa są przejścia dla pieszych z animowanymi znakami i dedykowanym oświetleniem a w Mosinie na takiej Leszczyńskiej nie ma. Ktoś zna jakie są powody ?

  5
  1
  • Gość
   poniedziałek, 12 lut, 2024, 16:51:27 |

   Dlatego, że na tej drodze giną ludzie. I dopiero to pobudza urzędasów.

  • Mieszkaniec
   poniedziałek, 12 lut, 2024, 20:38:09 |

   Te znaki są beznadziejne i w żaden sposób nie poprawiają bezpieczeństwa. Tylko odpowiednie oświetlenie przejść je zapewni. A to co w puszczykowie to bajery, jak dla mnie obliczone na wydanie kasy, ani ładne, ani skuteczne, co potwierdza ilośc stłuczek w tych miejscach.

 • Gość
  poniedziałek, 12 lut, 2024, 11:47:54 |

  Zapytaj burmistrza.Mozesz publicznie – przez stronę mosina.pl Na pewno ci to elegancko wytlumaczy w stylu: nie nasze, nie można, weźmiemy pod uwagę etc. Ma bogaty repertuar :)

  6
  1
 • Gość
  poniedziałek, 12 lut, 2024, 12:52:34 |

  A propos „Czyli burmistrz Puszczykowa koncentruje swoje działania wokół ulic, chodnikow, oświetlenia”.
  I byłoby super, bo stanowi to o bezpieczeństwie mieszkańców, gdyby nie zła jakość wykonanych prac lub ich bezsensowność, np. był w Puszczykowie chodnik z przejazdami do posesji, który po trzech latach został rozebrany przy pomocy koparki (mające trzy lata materiały wywiezione do kruszarni) i zrobiony od nowa. Marnotrawstwo, to mało powiedziane.
  Kolejny przykład, wymieniono lampy oświetlające ulicę wraz z dwoma chodnikami na lampy oświetlające jeden chodnik i dwie trzecie ulicy. Wątpliwa poprawa bezpieczeństwa.
  Kuleje nadzór.

  • Gość
   poniedziałek, 12 lut, 2024, 13:30:26 |

   Kolego – przeprowadź się do nas do Mosiny. My mamy ekologiczne ulice wykonane z błota i nie mamy przez to takich problemów jak Ty mieszkaniec Puszczykowa. W zamian tego u nas będzie skatepark jakiego Wy nigdy nie będziecie mieć, więc mógłbyś sobie pojeździć na desce.Osobiście nie mogę się doczekać.

   5
   3
   • Gość
    poniedziałek, 12 lut, 2024, 15:16:54 |

    My mamy w Puszczykowie już swój skatepark na nowym osiedlu dużo dzieciaków korzysta

    3
    1
    • Gość
     poniedziałek, 12 lut, 2024, 15:28:13 |

     A to przepraszam. Ale chyba najpierw mieliście asfaltowe ulice a nie z błota a potem skatepark? Bo u nas pełna ekologia i król facebooka

     7
     3
 • Janek
  wtorek, 13 lut, 2024, 7:29:03 |

  Czas żeby burmistrz się zmienił i zlikwidował straż miejską która do niczego się nie nadaje bo narazie kolesiostwo trzyma się razem a utrzymanie nierobów kosztuje

  6
  2
 • Gość
  wtorek, 13 lut, 2024, 13:09:49 |

  Podobno od tygodnia Straż Miejska roznosi zawiadomienia o wysokości podatku od nieruchomości.
  Co robi jak takiego zlecenia nie ma?

 • Gość
  wtorek, 13 lut, 2024, 16:30:40 |

  A skarbnik miasta na dwóch etatach pracuje . Doba za krótka . Można 16 godzin pracować można . Wystarczy chcieć dużo. I godzi się włodarz miasta na taki stan.
  Zapraszam do lektury oświadczeń majątkowych BIP Puszczykowo.

 • Michał Sot
  wtorek, 13 lut, 2024, 17:33:49 |

  Jasne sketepark i zarządzanie przez Osir pieniądze wywalanie w błoto.

 • Gość
  środa, 14 lut, 2024, 10:46:00 |

  Zapraszam na spacer po Dworcowej. Ulica, którą podążają wycieczki uczniów dwóch szkół i przyjezdnych do WPNu. Główna ulica Puszczykówka po niedawnym remoncie chodników. Tu można zobaczyć tabun fuszerek, a z przewodnikiem dowiedzieć się o fuszerkach ukrytych np. o zasłoniętych kostkami pozbruk dojściach do zaworów, o długim fragmencie chodnika z przejazdami do posesji, który został po trzech latach rozebrany (materiał z rozbiórki wywieziono do kruszarni) i zrobiony od nowa. Warto zwrócić uwagę na przeróżne szerokości chodnika lub zatoki wchodzące w światło chodnika.
  O zniszczeniach asfaltu przy okazji wyrywania krawężników koparką, i o tym jak wyglądają pasy zieleni przylegające do chodników szkoda gadać.

Skomentuj