Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 21 lut, 2024 |

Trwa umacnianie zbiornika Wonieść. Przerwanie wałów grozi powodzią

Poziom wody w kanale Obry w niektórych miejscach znacząco przekracza stan alarmowy. Trwają umocnienia workami z piaskiem wałów w kilku miejscach w okolicy Gryżyny oraz wałów zbiornika retencyjnego Wonieść.  Zbiornik pierwszy raz w swojej historii osiągnął maksymalne zapełnienie. Przerwanie wałów może doprowadzić do zalania miasta Kościan.

Obecna sytuacja na Kanale Obry, na wysokości gminy Kościan, związana jest roztopami śniegu jakie wystąpiły w zlewni Warty oraz obfitymi opadami deszczu w ostatnich miesiącach.

21 lutego, wodowskaz przy ulicy Marcinkowskiego w Kościanie wskazuje 235 cm czyli o 25 cm więcej niż stan alarmowy. Służby mają więc co robić. Aby przeciwdziałać zagrożeniu powodzią, podjęto szereg działań, w tym wzmocnienie wałów workami z piaskiem w trzech kluczowych punktach w okolicach Gryżyny. Kanał obserwowany jest z powietrza za pomocą dronów.  Zamknięto drogę z Gurostwa do Nielęgowa oraz pomiędzy Nielęgowem a Gryżyną. Wzmacniane są też wyrwy na lewym wale przeciwpowodziowym Kościańskiego Kanału Obry.

Najbardziej istotnym dla bezpieczeństwa powodziowego Kościana jest zbiornik retencyjny Wonieść. Aktualnie poziom wody osiągnął tam stan maksymalny. Stało się tak po raz pierwszy od czasu oddania zbiornika do użytkowania (40 lat temu).

– Po raz pierwszy w historii został on napełniony do stanu maksymalnego. W wyniku obserwacji stwierdzono przesiąki wody w skarpie oraz w stopie skarpy zapory czołowej od strony odpowietrznej – poinformowały PGW Wody Polskie.

Aby zmniejszyć ilość wody w zbiorniku Wonieść zalewane są stawy rybne w Wojnowicach. Otwarto także jaz kierujący nadmiar wody za Kościanem do Południowego Kanału Obry.

– Pozostajemy w stałym kontakcie z władzami gminy i powiatu oraz przedstawicielami Wód Polskich. Specjaliści uznali, że w obrębie miasta nie ma potrzeby wykonywania żadnych prac, dlatego koncentrujemy się na pomocy strażakom pracującym w Wonieściu. Jako miasto pomogliśmy w zorganizowaniu posiłków dla strażaków oraz przekazaliśmy powiatowi kilkanaście tysięcy worków, które już wzmacniają wał i tym samym chronią Kościan – informuje burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Więcej aktualnych informacji: Działania przeciwpowodziowe przy Kościańskim Kanale Obry (aktualizowane przez PGW  Wody Polskie)

Umacnianie wałów

Zabezpieczanie wałów - PGW

Umacnianie wałów

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj