Uwaga na możliwe oszustwa w związku z sytuacją powodziową!
Fałszywe wiadomości rzekomo od RCB, próby przejęcia kont na mediach społecznościowych czy nieuczciwe zbiórki to tylko niektóre z możliwych oszustw. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przygotowało zalecenia, które pomogą uniknąć tych zagrożeń.
UWAGA na fałszywe wiadomości SMS, które oszuści rozsyłają podszywając się pod Alert RCB!
W wiadomościach tych umieszczone są linki, w które nie należy klikać! Przypominamy, że prawdziwe Alerty RCB NIE ZAWIERAJĄ LINKÓW!
Jak sprawdzić autentyczność Alertu RCB?
- Wejdź na oficjalną stronę internetową Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: https://www.gov.pl/web/rcb.
- Sprawdź profile Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych.
Jeśli otrzymasz wiadomość wyglądającą jak Alert RCB, ale zawiera ona linki lub budzi Twoje wątpliwości, nie klikaj w odnośnik i nie odpowiadaj na wiadomość.
Fałszywe zbiórki
Wraz z pojawiającymi się informacjami o fałszywych zbiórkach na pomoc ofiarom powodzi, apelujemy o zachowanie ostrożności. Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych.
Aby uniknąć oszustwa:
- Wspieraj tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje.
- Weryfikuj strony internetowe oraz profile w mediach społecznościowych, na których publikowane są apele o pomoc. Upewnij się, że organizatorzy udostępniają dane kontaktowe, takie jak telefon czy e-mail.
- Zachowaj ostrożność w przypadku podejrzanych wiadomości e-mail, SMS-ów czy komunikatów w mediach społecznościowych.
Pamiętaj! Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale ważne jest, aby trafiła do osób rzeczywiście potrzebujących, a nie do rąk oszustów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami.
Przejęcia kont na mediach społecznościowych
Oszuści, żerując na ludzkiej tragedii związanej z powodzią, próbują przejmować konta na profilach społecznościowych. W tym celu często przygotowują posty z krzykliwym nagłówkiem oraz zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Post zawiera link, w który należy kliknąć i zalogować się, podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na fałszywej stronie prowadzi do przejęcia konta.
Pamiętaj:
- Jeśli jesteś już zalogowany na swoim koncie, nie musisz ponownie się logować.
- Nie podawaj loginu ani hasła, nie panikuj, po prostu zamknij podejrzaną stronę.
- Możesz zgłosić takie podejrzane strony do CERT Polska tutaj: https://incydent.cert.pl.
Bądź czujny i postępuj zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć zagrożeń związanych z cyberprzestępczością w trudnych chwilach.