Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) wykryty w Wielkopolskim Parku Narodowym
Wielkopolski Park Narodowy (WPN) poinformował dziś (16.07), że na jego terenie stwierdzono występowanie wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Wirus ten stanowi poważne zagrożenie dla dzikiej przyrody oraz hodowli trzody chlewnej w regionie.
Władze parku apelują do wszystkich odwiedzających o szczególną ostrożność i współpracę w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.
– Informujemy, że na terenie WPN stwierdzono występowanie wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). W przypadku znalezienia martwego dzika prosimy postępować zgodnie z wytycznymi przedstawionymi na plakacie lub na stronie internetowej Parku – poinformowali przedstawiciele Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Wytyczne te obejmują m.in. natychmiastowe zgłoszenie znaleziska do odpowiednich służb, unikanie bezpośredniego kontaktu z padłym zwierzęciem oraz stosowanie odpowiednich środków dezynfekcyjnych. Park Narodowy prosi również o niezbliżanie się do padłych dzików i nieprzenoszenie jakichkolwiek materiałów organicznych poza teren, na którym zostały znalezione.
ASF jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, która dotyka świnie domowe i dziki. Wirus ten jest niegroźny dla ludzi, ale może prowadzić do poważnych strat ekonomicznych w sektorze rolniczym, ponieważ zakażone zwierzęta muszą być eliminowane. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.
Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.
Informacje dot. afrykańskiego pomoru świń dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin
O rosnącym problemie, związanym z populacja dzików w naszym regionie informowaliśmy w artykule: Rosnący problem dzików w regionie. Jakie działania podejmuje Gmina Mosina?
Tagi: powiat poznański, Wielkopolska, Wielkopolski Park Narodowy, wirus ASF, WPN
Wasze komentarze (1)
Czy za moment znowu WPN zostanie zamknięty, bo jest pretekst do masowego odstrzału?