Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 9 sty, 2024 | komentarze 4

Woda z jeziora na gminnej drodze

Burmistrz gminy powiadomił dziś (9 stycznia) o wprowadzonym awaryjnym oznakowaniu w pasie drogowym na ulicy Bajera w Dymaczewie Starym. Woda z Jeziora Dymaczewskiego wdarła się w tym miejscu na gminną drogę w związku z podniesionym poziomem stanu jeziora.

Interwencyjne oznakowanie pojawiło się na końcu ulicy Bajera w poniedziałek, 8 stycznia. Co warto podkreślić, na ten moment w naszych okolicach nie są wydane żadne ostrzeżenia hydrologiczne.

Awaryjne i interwencyjne oznakowanie tymczasowe w pasie drogowym ul. Bajera w Dymaczewie Starym.

Awaryjne i interwencyjne oznakowanie tymczasowe w pasie drogowym ul. Bajera w Dymaczewie Starym.

Na zlecenie burmistrza, strażacy od kilkunastu dni, w ramach Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego monitorują i prognozują sytuację związaną z wysokim stanem wód. – Proszę o zachowanie ostrożności – w szczególności na odcinku Drogi Wojewódzkiej 431 na wysokości m. Dymaczewo Stare – apeluje burmistrz Mosiny Dominik Michalak. – Bieżące raporty przekazujemy zarządcy większości cieków tj. Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu – Wody Polskie, który jest odpowiedzialny za ich utrzymanie – zwraca uwagę włodarz.

Poziom wody nadzorują z większą uwagą wszystkie okoliczne gminy. Jak poinformował dziś Urząd Miejski w Czempiniu, jeszcze w tym tygodniu nastąpi czyszczenie Olszynki, która ujście ma w Kanale Mosińskim, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i zapobieganiu stratom materialnym. – Zgodnie z informacją uzyskaną w dniu dzisiejszym od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, otrzymaliśmy potwierdzenie, że Zarząd Zlewni dokona oczyszczenia cieku na odcinku między ulicą Gruszkową a Oczyszczalnią Ścieków Czempiń, celem spływu wody z terenu miasta w kierunku ujścia Olszynki do Kanału Mosińskiego – poinformował czempiński magistrat.

Schemat tymczasowej organizacji ruchu

Zamknięcie drogi – schemat tymczasowej organizacji ruchu. Dymaczewo Stare ul. Bajera

Podtopienia na terenie gminy Mosina

Zalana ulica z lotu ptaka, fot. OSP Mosina

Awaryjne i interwencyjne oznakowanie tymczasowe w pasie drogowym ul. Bajera w Dymaczewie Starym.

Awaryjne i interwencyjne oznakowanie tymczasowe w pasie drogowym ul. Bajera w Dymaczewie Starym.

Jezioro Dymaczewskie. 9 stycznia 2024 r.

Jezioro Dymaczewskie. 9 stycznia 2024 r.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Gość
  wtorek, 9 sty, 2024, 16:47:10 |

  Nic dziwnego.To gminna droga wdarła się w taras zalewowy,lub nadzalewowy Jeziora Dymaczewskiego.

  16
  1
 • Antoni
  wtorek, 9 sty, 2024, 22:48:34 |

  No, tera to tak, tera woda przez te barierki na pewno nie przejdzie. Poza tym, skąd woda ma wiedzieć, że ma zakaz wejścia na ulicę, skoro znak i barierki stoją w odwrotną stronę. Ino mi szybko to poprawić, żeby woda widziała, inaczej może się wykpić.

  11
  3
 • Anon
  piątek, 12 sty, 2024, 8:18:48 |

  Budując się 50m od jeziora trzeba mieć na uwadze, że to nie basen, ale naturalny akwen w którym czasami przybywa wody.
  Poza tym w obliczu hydrologicznej suszy powinniśmy się cieszyć z takiego przybrania wód i modlić się żeby jej jak najwięcej trafiło do gruntu.

 • Gość
  piątek, 12 sty, 2024, 11:45:25 |

  Panie burmistrzu i straży miejska nie róbcie z siebie niedouczonych uczniaków. Wielkie halo bo jest więcej wody w tym roku. Bardzo dobrze, że jest? Mieliśmy kilkuletnią suszę hydrologiczna. Powinniśmy się cieszyć z tej wody. Trzeba było nie wydawać warunków zabudowy i nie uchwalać planu na zabudowę na terenach zalewowych. A ten znak zakaz wjazdu i barierkę to sobie na głowę wsadźcie. Szkoda, że nielegalnym parkowaniem nie potraficie się zająć. A matce naturze zostawcie co do niej należy. Ulica Bjera zawsze schodziła to jeziora. Po co barierka? Ta straż to kpina.

Skomentuj