Redakcja GMP | poniedziałek, 2 gru, 2024 | komentarze 3

Wstrzymano program Czyste Powietrze. Kontrowersje i niepokój mieszkańców

Mieszkańcy Mosiny i regionu z niepokojem przyjęli informację o nagłym zawieszeniu naboru wniosków do programu „Czyste Powietrze”. Decyzję ogłoszono 28 listopada, czego efektem jest wstrzymanie możliwości składania wniosków o dofinansowanie, co najmniej do wiosny 2025 roku. Program od lat cieszył się dużym zainteresowaniem, także wśród mieszkańców Mosiny, która znalazła się w niechlubnej liście miast odnotowujących największą liczbę dni smogowych w roku.

Reforma czy chaos?

Decyzję o zawieszeniu naboru uzasadniła prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Dorota Zawadzka-Stępniak. Jak wyjaśniła, program wymaga gruntownej reformy ze względu na skalę nadużyć i nieprawidłowości, które utrudniają jego efektywne działanie.

– Zaczynamy pierwszą dużą modernizację tego programu po sześciu latach jego działania – mówiła Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak wyjaśniają decydenci, program w nowej odsłonie ma wrócić na wiosnę 2025 roku z przejrzystymi zasadami i nowymi źródłami finansowania. Do tego czasu wszystkie wnioski złożone przed wstrzymaniem naboru zostaną rozpatrzone, ale możliwość tworzenia nowych formularzy została zablokowana.

Krytyka decyzji

Decyzja o zawieszeniu programu spotkała się z ostrą krytyką. Polski Alarm Smogowy (PAS) uruchomił licznik na swojej stronie internetowej, wskazujący liczbę dni, przez które program pozostaje zawieszony. Organizacja zaapelowała do premiera Donalda Tuska o natychmiastowe wznowienie przyjmowania wniosków.

– Wstrzymanie naboru do Programu Czyste Powietrze bez uprzedzenia i żadnego okresu dostosowania, to przejaw urzędniczej niekompetencji i arogancji – komentuje decyzję NFOŚiGW Polski Alarm Smogowy.  – Decyzja Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej jest kuriozalna, niezrozumiała, skandaliczna i podważa zaufanie do instytucji państwa – ocenił Andrzej Guła, prezes PAS.

– Jestem przerażony stopniem niekompetencji zarządu NFOŚiGW, który z dnia na dzień bez żadnej zapowiedzi wyłączył możliwość składania wniosków. Proszę sobie wyobrazić, że ktoś od tygodnia zbierał faktury, już chciał złożyć ten wniosek i nagle w sposób absolutnie niezapowiedziany dowiaduje się o tym, że nie będzie mógł tego zrobić – zwraca uwagę prezes.

Były wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska, również skrytykował tę decyzję, nazywając ją „absolutnie nielogiczną” i „dowodem nieudolności obecnej ekipy rządzącej”.

Licznik Polskiego Alarmu Smogowego w związku z zawieszeniem programu Czyste Powietrze

Licznik Polskiego Alarmu Smogowego w związku z zawieszeniem programu Czyste Powietrze

Problemy mieszkańców Mosiny

Zawieszenie programu dotyka szczególnie mieszkańców Mosiny, gdzie problem smogu jest jednym z najpoważniejszych w regionie. W sezonie grzewczym jakość powietrza znacząco się pogarsza, co utrudnia codzienne życie mieszkańcom. Dopuszczalna maksymalna norma Unii Europejskiej wynosi 35 dni z przekroczeniem dobowych limitów stężenia pyłu PM10, a Mosina, z wynikiem 29 dni, znajduje się niebezpiecznie blisko tego limitu.

Dodatkowo, wymiana kopciuchów należących do gminy Mosina nie przebiega tak sprawnie, jak powinna. Więcej  w artykule: Wymiana kopciuchów w gminie Mosina: wyższe standardy czy podwójne standardy?

Wśród mieszkańców Mosiny narasta więc coraz większa frustracja związana z jakością powietrza i problemami, które dodatkowo potęgują zjawisko smogu. Komentarze publikowane pod artykułami na ten temat, przybliżają skalę codziennych trudności, z jakimi borykają się mieszkańcy.

– Spacer z dzieckiem ul. Skrajną to najgorsze z codziennych doświadczeń. Czarny duszący, drażniący oczy dym. Podobnie na ulicy Sowinieckiej – brzmi jeden z komentarzy mieszkańców.

– Problemem jest niekontrolowana i prowadzona bez jakiegokolwiek przemyślenia rozbudowa Mosiny i okolic. Zabudowa która powstaje ostatnimi czasy powoduje że nie ma możliwości przewietrzenia pomiędzy budynkami. Położenie geograficzne miasta także nie pomaga w naturalnym pozbyciu się efektów spalania. Tak więc piece są tylko częścią problemu – zauważa kolejny czytelnik.

Co dalej?

Reforma programu „Czyste Powietrze” budzi przede wszystkim obawy o dostępność środków. Mieszkańcy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków, muszą czekać na wiosnę, kiedy program ma zostać wznowiony. Informacja o wznowieniu naboru wniosków pojawi się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Polski Alarm Smogowy apeluje do rządu o przyspieszenie prac nad reformą programu i pilne wznowienie naboru wniosków. Dla mieszkańców miejscowości takich jak Mosina, gdzie problem smogu jest szczególnie dotkliwy, czas działa na niekorzyść. Nadchodząca zima i coraz większe zanieczyszczenie powietrza wymagają natychmiastowych działań, a bezczynność może tylko pogłębić problem zanieczyszczonego powietrza w naszym regionie.

Smog a zdrowie

Zanieczyszczone powietrze ma bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców. Długotrwałe narażenie na smog zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także nowotworów. Szczególnie zagrożone są dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami przewlekłymi. W sezonie grzewczym smog staje się poważnym problemem, który negatywnie wpływa na jakość życia i wymaga natychmiastowych działań, takich jak wymiana źródeł ciepła czy termomodernizacja budynków.

RANKING 2023 DNI SMOGOWE

Ranking powstał w oparciu o roczne oceny jakości powietrza GIOŚ za rok 2023

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

  • Gość
    wtorek, 3 gru, 2024, 13:09:06 |

    Do programu Czyste Powietrze od 19.09.2018 r. do 22.11.2024 r. złożono 1 018 879 wniosków, czyli był głównym sprawcą poprawy jakości powietrza.
    Niespodziewane zatrzymanie programu już na zawsze podważa zaufanie do instytucji państwowej.
    Program działa na zasadzie najpierw inwestycja, potem przedłożenie faktur, na koniec wypłata dotacji.
    Można się domyślać, że większość inwestorów termomodernizację i wymianę źródła ogrzewania robi biorąc kredyt i ma teraz spory problem.

  • Smok
    wtorek, 3 gru, 2024, 14:20:36 |

    A Gmina Mosina ile planuje wydać w przyszłym roku na wymianę piecy?

  • Gość
    wtorek, 3 gru, 2024, 15:28:33 |

    Tworzywa sztuczne i śmieci najlepiej palą się w piecu gdy pod nie położy się pocięte kawałki pociętej opony.

Skomentuj