Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 9 lut, 2024 | komentarzy 20

Wybierasz się w piątek do Poznania? Wybierz pociąg, auto lepiej zostaw w domu (aktualizacja)

Ważna informacja: Traktory będą przemieszczały się ze Śremu w stronę Poznania przez miejscowości: Psarskie, Grabianowo, Brodnica, Żabno, Mosina, Puszczykowo i Luboń. Szczegóły w artykule.

W piątek, 9 lutego, stolicę Wielkopolski, jak i większość dużych miast w naszym kraju czeka paraliż komunikacyjny. Wszystko za sprawą zaplanowanego protestu rolników. Utrudnienia trwać będą niemal cały dzień.

Ogólnopolski protest rolników w Wielkopolsce. Piątek, 9 lutego 2024 r.

Jak informuje organizacja zrzeszająca rolników Rola Wielkopolski, utrudnienia pojawią się w samym Poznaniu, ale także na drogach dojazdowych. „9 lutego wszyscy na Poznań” – to hasło przewodnie gospodarzy z wielkopolski, którzy zrzeszają się w 12 głównych punktach w piątkowy poranek, by wspólnie ruszyć na Poznań.

– Policja ma też umożliwić nam dojazd pod sam Urząd Wojewódzki, zamykając tyle dróg ile będzie tylko konieczne – informuje Rola Wielkopolski. – Podczas protestu rolnicy będą rozdawali owoce i warzywa mieszkańcom miasta, informując o naszych problemach i pokazując o ile koszty żywności zawyżane są przez pośredników i markety. O godzinie 12 grupa delegatów złoży na ręce wojewody nasze postulaty. Dostajemy wiele pytań o to, które trasy i o której będą nieprzejezdne. Ilość ciągników sprawi prawdopodobnie, że w momencie zjeżdżania się maszyn do miasta, Poznań będzie zablokowany cały, dlatego radzimy, że jeżeli ktoś musi opuścić miasto, niech zrobi to do godziny 8.00. Zaznaczamy, że dojazdy do szpitali pozostaną przejezdne – podkreśla organizacja.

Miejsca zbiórek rolników w godzinach porannych, skąd ruszą na Poznań:

1 – Sękowo, stacja, 7.30 zbiórka, wyjazd o 8.00;
2 – Niepruszewo, parking pod BP, 7.30 zbiórka, wyjazd o 8.00;
3 – Wolsztyn – ekipa ze zbiórki numer 3 łączy się z ekipą z Trzebawia;
4 – Śrem parking Mrówka, zbiórka 8.00, wyjazd 8.15;
5 – Środa Wielkopolska, zbiórka w miejscowości Krerowo, parking pod kościołem, wyjazd 7.30;
6 – Cerekwica, parking przy kościele, wyjazd 8.15;
7 – Trzebaw, parking Trzebaw, 7.30 zbiórka, wyjazd o 8.00;
8 – Pobiedziska;
9 – Września;
10 – Murowana Goślina przy rondzie kombatantów, zbiórka 8.00;
11 – Golęczewo, zbiórka 7.30, wyjazd 8.00;
12 – Kostrzyn, ul. Graniczna, wyjazd 8.30.

O co walczą rolnicy?

Przestawili 7 postulatów. Wśród nich odnaleźć można między innymi stworzenie europejskiej Wspólnej Polityki Rolnej na zasadach rolników, zakazu wprowadzania na rynek polski i UE towarów z Ukrainy i wprowadzenie ceł na te produkty czy ograniczenie biurokracji w rolnictwie.

Utrudnienia w ruchu

– To wydarzenie spowoduje ograniczenia w komunikacji na drogach. Zachęcamy do szukania alternatywnych tras oraz unikania podróży do centrum miasta, gdy nie jest to konieczne – poinformowali policjanci Komendy Miejskiej w Poznaniu. – Utrudnienia potrwają od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia.
Podczas zgromadzenia funkcjonariusze będą na bieżąco kierować ruchem oraz wskazywać możliwe drogi objazdu. W związku z tym apelujemy do wszystkich kierowców o zrozumienie oraz cierpliwość na drogach – dodają.

Aktualizacja, 08.02.2024:

– W związku z ogólnopolskim protestem rolników, przez teren powiatu śremskiego będą przemieszczały się ciągniki rolnicze, które będą kierowały się do Poznania – podaje Komenda Powiatowa Policji w Śremie. – Z policyjnych ustaleń wynika, że ciągniki będą przemieszczały się najpierw ulicami Śremu: Gostyńską, Staszica, Grunwaldzką, Al. Solidarności i ul. Sikorskiego. Następnie, pojadą przez miejscowości Psarskie, Grabianowo, Brodnicę i Żabno. Dalej, przekroczą granicę powiatu śremskiego kierując się w stronę Mosiny, Lubonia i docelowo dotrą do Poznania – dodają policjanci.

– Policjanci ze śremskiej Policji, na całej trasie przejazdu tj. od Śremu do Poznania, będą dbali o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. W związku z możliwością wystąpienia utrudnień, zwracamy się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów – apelują.

12 punktów zbiórek rolników wokół Poznania, skąd ruszą na stolicę Wielkopolski. Rys. Rola Wielkopolski

12 punktów zbiórek rolników wokół Poznania, skąd ruszą na stolicę Wielkopolski. Rys. Rola Wielkopolski

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (20)

 • Gość
  czwartek, 8 lut, 2024, 12:08:05 |

  Nie wiem co chcą osiągnąć rolnicy, ale jedno jest pewne: wku..wią wszystkich mieszkańców miast i miasteczek. Po raz enty. Więc gratuluję koncepcji polegającej na wyżywaniu się na nas. I druga sprawa: a ciągniki to te po 700 tys – 1,5 mln PLN za sztukę? Oj jaka bieda… jaka bieda..

  21
  19
 • Irek
  czwartek, 8 lut, 2024, 12:28:51 |

  Czy my blokujemy dojazd do ich miejsca pracy czyli pola, sadu, obory itp ? NIE !!! To dlaczego oni blokują, utrudniają dojazd nam wszystkim do miejsca pracy ?

  15
  19
  • Gary
   piątek, 9 lut, 2024, 9:39:04 |

   Oni kolego protestują także w Twoim imieniu, abyś miał co jeść i abyś miał tańsze paliwo – sprzeciw wobec chorym pomysłom polityki klimatycznej Unii Europejskiej powinien być sprzeciwem powszechnym. Ekologia tak, ale ekooszołomstwo – nie.

   15
   3
 • czwartek, 8 lut, 2024, 19:09:40 |

  Uwaga, W związku z jutrzejszym protestem rolników, traktory będą przemieszczały się ze Śremu w stronę Poznania przez miejscowości: Psarskie, Grabianowo, Brodnica, Żabno, Mosina, Puszczykowo i Luboń.
  Szczegóły w artykule.

 • Gość
  czwartek, 8 lut, 2024, 21:30:25 |

  Rolnicy absolutnie mają rację. Żeby wywalczyć swoje muszą tak działać. Jak nauczyciele Strajkowali przed maturami wtedy było ok. Brawo rolnicy – tak trzymać i nie popuszczać ani o centymetr. Walczcie o swoje bo jak sami sobie nie zawalczycie to nikt wam nic nie da. Dziwię się pielęgniarkom że nie chcą strajkować za te marne grosze co im płacą za ich ciężką pracę. O nich zapomniały wszystkie rządy.

  14
  6
 • kraś
  czwartek, 8 lut, 2024, 21:51:56 |

  A gdyby tak protestowali w miejscach , na ulicach zamieszkania tych „rządzących”, którzy podejmują i podpisują ustawy uprzykrzające im i nam życie

  10
  4
 • nie rolnik popiera rolników
  czwartek, 8 lut, 2024, 21:52:30 |

  Szanowni rolnicy popieram Was z całego serca. Nie jestem rolnikiem, ale całe życie mieszkam na wsi. Obserwuję z boku tę ciężką pracę. Jestem mocno zdziwiony szyderczym komentarzom jakie się czasem pojawiają, np. te dwa na początku. Praca rolnika to nasze bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo żywnościowe. Wasz protest to walka o wspólne dobro, ba nawet o pewną niepodległość. Jeśli ktoś tego nie rozumie niech lepiej zamilczy. Jeden dzień stania w korku innych branż nikogo nie spowoduje końca świata, ale może osoby decyzyjne zaczną myśleć jak rozwiązać problemy.
  W imieniu rolników wyjaśnię może tym zawistnikom kwestię ciągników za 700 tysięcy bo to bajdurzenie jakich mało i brak znajomości realiów wsi. Owszem są w Polsce biznesmeni latyfundyści, ale to są ludzie, którzy kupili gospodarstwa dorabiając się uprzednio na czymś innym. Tacy ludzie np. po skupowali grunty po byłych PGR. Zwykłego rolnika nie stać na to by znacząco powiększyć areał. A nowe ciągniki u małych i średnich rolników są zazwyczaj z kredytu lub ze sprzedaży części ziemi po to tylko by zmodernizować gospodarstwo. Wiecie ilu jest rolników, którzy pracują na dwa etaty? Dwuzawodowość w rolnictwie istniała już za PRL, a w tej chwili jeszcze bardziej się nasiliła. Harują na drugim etacie w firmach komercyjnych by zarobić na kredyty. To są koszty tych ciągników.
  Druga sprawa to proszę pojeździć sobie po wsiach i zobaczyć ile pracuje jeszcze URSUSów C-360. Ciągników wyprodukowanych w PRL. Bo drobny rolnik nie ma szans kupić mocniejszego i nowocześniejszego ciągnika. Tych pojazdów wciąż są tysiące.
  To tylko ode mnie, nie rolnika przekazu dla miastowych.
  Na koniec dla malkontentów z miasta. W promieniu 4 kilometrów znałem trzech rolników, którzy nie dożyli 60 lat. Tak wykańcza praca. Każdy z nich się dobrze prowadził, żeby nie było.

  18
  7
 • Gość
  piątek, 9 lut, 2024, 8:20:42 |

  Rolnicy walczą także o nas chwała i szacun dla nich!

  13
  5
 • Cin
  piątek, 9 lut, 2024, 8:40:45 |

  w d… się poprzewracało, OK. To jest ciężka praca. Ale żyją lepiej nisz większość ludzi w miastach. Są największymi beneficjentami EU i wiedzą, że to się ukróci.

  7
  12
  • Pawel
   piątek, 9 lut, 2024, 13:09:59 |

   Jezeli uwazasz,ze jest rolnikom tak dobrze,to sa jeszcze grunty rolne do nabycia ,dokonaj zakupu i zostań Rolnikiem.Wówczas bedziesz mial takie dochody ,o jakich teraz tutaj piszesz.Zycze powodzenia i daj znac jak Tobie wiedzie w tym rolniczym kieracie.Pozdrawiam.

   8
   1
   • Gość
    piątek, 9 lut, 2024, 13:37:22 |

    Na początek zapoznaj się z warunkami zakupu ziemi rolnej przez nierolnikow a później proszę dawać rady

    3
    2
    • Jacek
     piątek, 9 lut, 2024, 13:43:29 |

     Wystarczy skończyć szkołę rolniczą, nawet wieczorowo. Oczywiście na terenie gminy, na której mieszkasz. Wiesz ile osób tak ziemię kupuje? A później przekształca i sprzedaje pod deweloperke

     1
     2
 • Popieram
  piątek, 9 lut, 2024, 8:46:04 |

  Ciągnik dla rolnika, to jak auto służbowe dla przedsiębiorcy. Jakoś na ulicach nie widać żuków, nysek, czy Lublinów przeżartych na wylot. I nikt się nie ciska, że przedsiębiorcy coraz częściej kupują busy elektryki (chwała im za to i szacunek dla każdego ciężko pracującego płacącego podatki). Także zarzut o ciągniki za miliony jest absolutnie nietrafiony. Jak kogoś kłują w oczy zmodernizowane gospodarstwa, niech jedzie na nasze targowisko. Niech idzie do sprzedawców warzyw (tych, co handlują z samochodów), zobaczy jacy to są zcharowani ludzie. Nasze wielkopolskie bambry niech walczą o swoje.

  12
  3
 • Gość
  piątek, 9 lut, 2024, 9:23:06 |

  Jeśli rolnicy żyją lepiej, to proszę sobie wyżyć na emeryturze za 1500 zł.. za swoją ciężką pracę przez prawie całe zycie dostają te marne grosze

  10
  3
 • Gość
  piątek, 9 lut, 2024, 10:33:05 |

  90% ludzi nie ma pojęcia o co chodzi, a 100% z nich nie zdaje sobie nawet sprawy, że nie wie.

  7
  1
  • Gość
   piątek, 9 lut, 2024, 13:34:32 |

   To może wyjaśnij

   1
   2
   • Gość
    piątek, 9 lut, 2024, 18:17:43 |

    Informacja i wiedza to broń. Hołduje zasadzie, że wiem co mówię , a nie mówię co wiem.

    2
    1
    • Gość
     piątek, 9 lut, 2024, 20:24:55 |

     Czyli zwykłe pierdu pierdu

     1
     1
 • Luska
  piątek, 9 lut, 2024, 12:06:06 |

  No ale bieda ja pracowałam w akordzie po10 godz przez 40 lat i mam emerytury 1800zl i muszę żyć a oni nas trują hemmia i opryskami zeby mieć do siebie jak najwięcej a dla.siebie choduja świnie w osobnym chlewie a z czego te raki i udary każde ich dziecko wybudowane beż kredytów wiem co pisze bo mam ich obok

  2
  9
  • Gość
   piątek, 9 lut, 2024, 13:08:31 |

   A oni pracują 24h na dobę, Świątek piątek muszą iść, nie mają wolnych weekendów. Pracują na okrągło, żeby Pani miała co zjeść. Może najlepiej wszystkie choroby przypisać rolnikom ? Proszę sobie iść do kilkunastu rolników i zobaczyć jak hodują zwierzęta, a nie snuje Pani swoje domysły. Ahhh ta mentalność ludzi zaglądających do kieszeni, skąd Pani wie czy się wybudowali bez kredytu ..

   5
   1

Skomentuj