Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 15 sty, 2024 |

Zasiądź w harcerskim kręgu…

19 grudnia 2023 roku gospodarzem Galerii Miejskiej w Mosinie nie była, jak zwykle, Dorota Strzelecka, ale harcmistrz Magdalena Jakubowska, komendantka mosińskiego hufca. Tego dnia nastąpiło otwarcie zachwycającej i dość nietypowej dla tego miejsca wystawy „Awangarda – Harcerskie 4 pory roku”, która potrwa do 25 lutego.

– W 2021 roku obchodziliśmy 100-lecie harcerstwa w Mosinie. Dziś spotykamy się z zupełnie innej okazji. Dla nas, Galerii, to duże wyróżnienie – podkreśliła we wstępie Dorota Strzelecka.

Skąd w tytule harcerskiej wystawy słowo „Awangarda”? Słowo miało być wabikiem na przechodniów, by zaciekawić tym, co mosińscy harcerze mają do zaprezentowania. Działające w Polsce od ponad 100 lat harcerstwo zawsze działało w sposób nowatorski i niekonwencjonalny. „ZHP przez lata potrafiło odczytać znaki czasu, przygotowywać się do nadchodzących zmian i być gotowym. Dotyczyło to zarówno kwestii społecznych, technicznych, jak i wojskowych” – pisze w folderze o wystawie hm. Magdalena Jakubowska.

Dlaczego harcerstwo dziś jest awangardą? – Na naszych zbiórkach zdarza się, że harcerze przychodzą ze swoimi problemami. Problemem nie jest jednak zgubiona menażka, ale zdarza się, że przychodzą i mówią: „ja już dłużej nie daję rady, chcę z tym skończyć”. Albo: „skończyć ze sobą”. Pomagamy w danej sytuacji najlepiej jak umiemy, a awangardą czyni nas to, że przygotowujemy się na to, że takich sytuacji może być więcej. Pomagamy, udzielając pierwszej psychologicznej pomocy w takiej sytuacji i jednocześnie szkolimy się na przyszłość, by wyprzedzić czas. Być gotowym – przyznaje hm. Magdalena Jakubowska.

Wystawa jest okazją do wspomnień i spotkań.

Wystawa jest okazją do wspomnień i spotkań, także tych po latach.

„Awangarda w harcerstwie jest w naszej skrupulatnie opisanej i dobrze stosowanej metodzie na wychowanie młodego człowieka, która wydaje się być twarda, w rzeczywistości jest w niej czas na bycie blisko drugiego, pojedynczego człowieka. Awangarda w harcerstwie jest w naszym zaangażowaniu, radości i entuzjazmie. Awangarda w harcerstwie jest w naszej celowości i systematyczności. (…) Podsumowując, awangarda jest w czymś, co niekoniecznie jest nowatorskie i niekonwencjonalne dla harcerzy z krwi i kości, ale takie z pewnością może być dla współczesnego świata. Odważnie wykraczamy poza schematy, jednocześnie nie zaprzeczając temu, co najważniejsze, kiedy nie chodzimy na kompromisy.”

– Dzięki naszym strukturom organizacja jest systematyczna, wytrwała i celowa w swoim działaniu. To nas wyróżnia: robimy krok do przodu przed światem. To działanie ciągłe, niezależnie od tego, czy o nas mówią w mediach, ludziom się podoba czy nie, a także czy dostajemy pieniądze na nasze działania – podsumowuje hm. Magdalena Jakubowska.

Wystawa w Galerii Historycznej prezentuje na dwóch płaszczyznach dzisiejsze harcerstwo ziemi mosińskiej: radości przeżywania przygody w ciągu 4 pór roku oraz samej istoty działania. Wystawa jest „żywa”, dynamiczna, kolorowa i wielowymiarowa. Warto dać się zwabić i wkroczyć do Galerii.

Zapraszamy – zasiądź w harcerskim kręgu. Posłuchaj, popatrz, przeczytaj.

Każdy przedmiot na wystawie to fragment historii mosińskiego ZHP.

Każdy przedmiot na wystawie to fragment historii mosińskiego ZHP.

Wystawę można zwiedzać do 25 lutego.

Wystawę można zwiedzać do 25 lutego.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj