Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 31 maj, 2024 |

Zawsze z myślą o innych. Tak działa Rotary Club Poznań – Puszczykowo

Doposażenie sal lekcyjnych, zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, obiady dla dzieci z ubogich rodzin – Rotary Club Poznań – Puszczykowo z miejscem spotkań w restauracji „Morena” w Mosinie na wiele sposobów wspiera nie tylko lokalną społeczność, ale również potrzebujących w różnych zakątkach globu. Poznaj razem z nami członków klubu i jego misję.

Głównym celem Klubu od lat pozostaje niesienie pomocy. – Uważamy, że to nasz obowiązek, ale też przywilej – mówi były Prezydent Klubu, obecnie Przewodniczący Komisji Zagranicznej Krzysztof Milczarek.– Chcemy działać na rzecz potrzebujących, przyjaźnić się i wspólnie rozwijać. Nasz klub jest stosunkowo nieduży, ale funkcjonuje w ramach większej struktury. Na całym świecie Rotary zrzesza ponad 1,2 miliona członków w ponad 200 krajach i regionach geograficznych.

Krótka historia Rotary

Rotary jest międzynarodową organizacją humanitarną, założoną w 1905 roku w Chicago przez amerykańskiego adwokata Paula Harrisa. W pierwszym spotkaniu poza Harrisem uczestniczyło trzech innych przedsiębiorców, w trzecim – już czternastu. Klub szybko zyskiwał popularność. Członkowie postanowili działać na rzecz społeczności lokalnej, promować wysokie standardy etyczne oraz rozwijać kontakty międzyludzkie. Na motto wybrali sobie frazę: „Służba ponad własne interesy” („Service Above Self”). Początkowo spotykali się rotacyjnie w swoich miejscach pracy – stąd też wzięła się nazwa Rotary.

W Polsce pierwszy klub powołano do życia w 1931 roku w Warszawie. W kolejnych latach kluby powstały również w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Gdyni, Bielsku, Gdyni, Lwowie, Bydgoszczy oraz Pabianicach. Ich rozwój przerywał wybuch drugiej wojny światowej. Po upadku socjalizmu klub powrócił do Polski w 1989 roku. Rotary Club Poznań – Puszczykowo oficjalnie rozpoczął działalność 13 czerwca 2002 roku w Sali Renesansowej w poznańskim ratuszu. Dnia 13.06.2002r. w Sali Renesansowej na Ratuszu w Poznaniu nastąpiło uroczyste przyjęcie naszej grupy Rotary Club Poznań – Puszczykowo do grona Rotarian, zrzeszonych w Rotary International.

Rotary Club Poznań – Puszczykowo

Od dnia 17 grudnia 2014 r. Rotary Club Poznań – Puszczykowo działa jako organizacja pożytku publicznego, która fundusze zebrane m.in. w ramach początkowo 1% a obecnie 1,5% podatku przeznacza na cele charytatywne. Klub zrzesza ludzi głęboko zainteresowanych dobrem innych. – Skład naszego klubu zmieniał się na przestrzeni ponad dwudziestu lat – mówi Krzysztof Milczarek. – Na początku spotykaliśmy się w urokliwym pałacyku hrabiego Chłapowskiego w Jaszkowie. Aktualnie miejscem naszych spotkań jest restauracja „Morena” w Mosinie.

Klub organizuje różnego rodzaju imprezy integracyjne, np. majówki, konkursy strzeleckie, turnieje brydżowe oraz wieczory teatralne, którym towarzyszą różnego rodzaju atrakcje, np. występy irlandzkiego zespołu tanecznego Carrantouhill. – Spotykamy się również z członkami innych wielkopolskich klubów – mówi Krzysztof Milczarek. – Współpracujemy z zagranicznymi klubami Rotary, w tym z zaprzyjaźnionym RC Helmstedt. Odwiedzają nas także Rotarianie z Włoch, Hiszpanii, Czech, Indii, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji.

Wsparcie dla najmłodszych

Najważniejszym celem klubu pozostaje niesienie pomocy osobom potrzebującym, zwłaszcza dzieciom. W ramach bliskiej i długoletniej współpracy ze Specjalistycznym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mosinie klub współfinansował m.in.: budowę placu zabaw, wyposażenie sali doświadczania świata, klasopracowni modelarskiej i komputerowej, zakup pieca garncarskiego, krosna, samochodów oraz specjalistycznego sprzętu medycznego. Dzięki wsparciu klubu do ośrodka trafił np. wspomagający koncentrację i pracę mózgu biofeedback, przeznaczony do rehabilitacji rotor oraz przeznaczony do komunikacji alternatywnej „mówik”. – Poza tym nasi członkowie wspomagali szkołę Ośrodek indywidualnie, przekazując meble, projektory, ksero, organizując wycieczki rowerowe i finansując wyjazdy na konkursy – dodaje p. Krzysztof Milczarek.

Wśród innych akcji klubu nakierowanych na najmłodszych warto np. wymienić: finansowanie obiadów dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Luboniu, zakup tablicy multimedialnej i tabletów dla uczniów Gimnazjum nr 1 w Puszczykowie czy dofinansowanie wakacji podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Ostrowa Wielkopolskiego, Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Poznaniu oraz Domu Dziecka nr 4 w Poznaniu.

W trosce o zdrowie (nie tylko) lokalnej społeczności

Ważnym obszarem działań Rotary Club Poznań – Puszczykowo jest też ochrona zdrowia. Klub zakupił m.in. aparat do dializ i aparat anestezjologiczny dla Szpitala Klinicznego nr 5 w Poznaniu. – Ponadto udało się nam dostarczyć cztery używane aparaty do dializ oraz 70 łóżek elektrycznych do Szpitala w Puszczykowie. Z kolei dla Szpitala Pulmonologicznego w Ludwikowie zorganizowaliśmy siedem wózków inwalidzkich oraz trzy tiry sprzętu medycznego, w tym szafek i lodówek do krwi – wymienia mówi Krzysztof Milczarek.

Podczas pandemii klub aktywnie wspierał też medyków w walce z koronawirusem – fundusze ze zorganizowanej przez członków Klubu zbiórki trafiły do trzech poznańskich szpitali z oddziałami covidowymi. Jednym z obdarowanych było Centrum Medyczne HCP, które otrzymało również dodatkowe środki na ochroną zdrowia.

Pomoc na szeroką skalę

Rotary Club Poznań – Puszczykowo nie ogranicza się tylko do pomocy lokalnej społeczności. Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie klub wysłał do Winnicy transport polskich książek ( dla rodzin polskiego pochodzenia mieszkających w Ukrainie), a już po zaostrzeniu sytuacji transport z pomocą rzeczową. – Aktualnie bierzemy udział w największym europejskim Global Grancie, skupiającym 35 klubów z Polski i ponad 20 klubów w całego świata – dodaje Krzysztof Milczarek. – Wspólnie zbieramy środki na wyposażenie sal operacyjnych dla szpitali w Ukrainie.

Na tym nie koniec warto jednak wspomnieć chociażby o wsparciu budowy silosów zbożowych w Tanzanii, sfinansowaniu studni w Kamerunie, a także zbiórce funduszy na zakup ławek dla dwóch szkół podstawowych oraz autobusu dla osób niepełnosprawnych w Indiach. – Jesteśmy niewielkim, ale zaangażowanym klubem – podsumowuje p. Krzysztof Milczarek. – Wierzymy, że wspólnym wysiłkiem możemy wiele osiągnąć i zmieniać świat na lepsze.

Więcej o działaniach Rotary Club Poznań – Puszczykowo przeczytasz na stronie: www.rotaryclubpoznan-puszczykowo.org.pl

Rotary Club Poznań – Puszczykowo

Rotary Club Poznań – Puszczykowo

Rotary Club Poznań – Puszczykowo

Rotary Club Poznań – Puszczykowo

Rotary Club Poznań – Puszczykowo

Rotary Club Poznań – Puszczykowo

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj