Na początku lutego odbyło się spotkanie nowego właściciela Centrum Hipiki z mieszkańcami Jaszkowa. Jednym z głównych tematów spotkania była budowa biogazowni. Filip Mizgier przystał na prośby mieszkańców.
Jesienią zeszłego roku Centrum Hipiki w Jaszkowie zostało kupione przez Filipa Mizgiera od Antoniego Chłapowskiego. Nowy właściciel planuje odnowienie całego ośrodka i przystawanie go do międzynarodowych standardów. Biznesmen podkreśla, że jest związany z Jaszkowem od dziecka i chce utrzymać magię tego miejsca:
– „(…) rozwijamy magię i potencjał tego miejsca. Imprezy takie jak Hubertus oraz zawody Gwiazdkowe pozostaną w ofercie ośrodka. Cieszą się dużą popularnością. Myślimy jednak o pewnych zmianach, które mają zwiększyć ich atrakcyjność.
Marzy mi się rozwój usług dla rodzin. Ma to być miejsce, w którym pociechy spędzą fajny czas z rówieśnikami, a rodzice będą mogli złapać oddech i mieć chwilę relaksu. Wszystko w przyjaznej atmosferze.
W celu zapewnienia stabilności finansowej ośrodka planujemy stworzenie przestrzeni na organizację dużych imprez firmowych, nawet dla kilkuset osób. Właśnie przygotowujemy się do prac projektowych, m.in. areny. Przed nami też okres analizowania, który pokaże, co możemy jeszcze udoskonalić zarówno w wymiarze technicznym, jak i organizacyjnym” – wskazywał Filip Mizgier w wywiadzie dla Głosu Powiatu Średzkiego.
W centrum Hipiki nastąpiło wiele inwestycji. Część obiektu została już odnowiona. Kolejnym krokiem miało być wybudowanie biogazowni, która miałaby zasilać energetycznie obiekt. Mieszkańcom nie spodobał się ten pomysł. Obawiali się między innymi odoru, utraty wartości gruntów, transportu pomiotu kurzego, który zasilałby w jakiejś części powstałą biogazownie i niszczenia lokalnych dróg czy zniszczenia walorów krajobrazowych Jaszkowa. Dodatkowo mieszkańcy argumentowali swój sprzeciw umiejscowieniem biogazowni nieopodal kościoła, dawnej ochronki Bojanowskiego i cmentarza oraz niekorzystnym wpływem na gatunku żyjące w otoczeniu wsi m.in. bielik i bocian czarny. Właściciel deklarował, że proponowana biogazownia byłaby całkowicie bezpieczna i bezwonna.
Biogazownia to instalacja, która przetwarza organiczne odpady (np. resztki roślinne, obornik, odpady spożywcze) na biogaz, który jest źródłem energii. Proces ten odbywa się w warunkach beztlenowych, w tzw. fermentacji metanowej. Biogazownie są korzystne nie tylko dla środowiska, ponieważ przetwarzają odpady i zmniejszają emisję metanu do atmosfery, ale także stanowią źródło odnawialnej energii, które przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych. Biogazownie wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych oraz stałego dostępu do odpowiednich surowców organicznych ich eksploatacja wiąże się z emisjami zanieczyszczeń, hałasem i zapachami, które mogą wpływać na lokalne środowisko.
Emocjonalne spotkanie zakończyło się uspokojeniem mieszkańców i zapewnieniem inwestora, że znajdzie inne rozwiązanie na zasilanie prądem Centrum Hipiki. Ze względu na relacje z mieszkańcami wycofał wniosek w Urzędzie Gminy w Brodnicy o wydanie warunków zabudowy dla biogazowni.