Co robić, gdy widzimy osobę bezdomną w czasie mrozów?
Gdy temperatura spada, dla wielu z nas oznacza to po prostu cieplejszy sweter, podwyższenie temperatury w domu i gorącą herbatę. Dla osób bezdomnych to jednak walka o przetrwanie. Brak dachu nad głową, ciepłego posiłku i odpowiedniego ubrania może skończyć się tragicznie. Służby apelują – nie przechodźmy obojętnie. Każdy telefon może uratować życie.
Bezdomność w okresie zimowym
W okresie jesienno- zimowym policjanci w trakcie codziennej służby systematycznie kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Policja wspólnie z innymi służbami sprawdza miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. – Oferujemy pomoc oraz wskazujemy miejsca, gdzie można znaleźć schronienie – wskazują policjanci.
Wspólnie z pracownikami socjalnymi oraz strażnikami miejskimi sprawdzają, czy osoby bez dachu nad głową są bezpieczne w miejscach swojego przebywania. Służby informują o miejscach noclegowych, jadłodajniach, a także o miejscach, gdzie można otrzymać bezpłatnie czystą i suchą odzież. Kontrole wszystkich służb będą prowadzone cyklicznie przez cały okres zimowy.
Służby zachęcają, żeby nie przechodzić obojętnie wobec osób potrzebujących. W razie wątpliwości czy osoba wymaga specjalistycznej pomocy należy wezwać służby ratunkowe. Jeden telefon wykonany pod numer alarmowy może uratować czyjeś życie. Można też korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczając kategorię „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”.
Twój jeden telefon może uratować czyjeś życie
W przypadku zauważenia osób potrzebujących pomocy należy dzwonić do odpowiednich służb np. na policję lub do straży miejskiej. Możemy powiadomić także pracowników socjalnych lub zadzwonić na „zarządzanie kryzysowe”.
- Centrum Powiadamiania Ratunkowego – numer alarmowy 112
- Policja w Mosinie tel. 500 107 120
- Straż Miejska w Mosinie tel. 501 467 312
- Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mosinie tel. 722 323 208 (dyżur 24h)
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Mosinie w Mosinie tel. 61/8 192 082
Jeśli sytuacja nie jest niebezpieczna i masz możliwość, zapytaj osobę bezdomną, czy potrzebuje pomocy, podaj jej ciepły napój lub jedzenie, a jeśli możesz, przekaż ciepłe ubranie, koc lub rękawiczki.
Bezdomność jest niezwykle poważnym zjawiskiem społecznym i według różnych danych dotyka od kilkuset tysięcy ludzi w Polsce. Samo zdefiniowanie zjawiska bezdomności jest niezwykle trudne, ale można przyjąć, że dotyczy to osób nieprzystosowanych społecznie, pozostających bez dachu nad głową, funkcjonujących bez przestrzeni, w której można się schronić przed trudami życia codziennego. Przyczyny bezdomności, jak i samo zjawisko są niejednoznaczne i uwarunkowane często przenikającymi się uwarunkowaniami takimi jak: bezrobocie, brak środków finansowych, konflikty w rodzinie, niekorzystne warunki życia w okresie dzieciństwa, choroba psychiczna, uzależnienie od alkoholu lub innych używek, brak tolerancji społecznej.
źródło: Policja
Tagi: Policja, pomoc, straż miejska, Straż pożarna
Wasze komentarze (3)
Podpis zdjęcia „Policja sprawdzająca pustostan w mroźne dni czy nie ma w nim potrzebujących osób bezdomnych; fot. koscian.policja.gov.pl”. A co to w naszej gminie policja nie sprawdza pustostanów? Czy nikt nie robi im zdjęć, skoro lansujemy się zdjęciami z pracy ludzi z okolicznych gmin?
W parku a raczej bajzlu po byłych ogródkach działkowych za parkingiem galerii handlowej w której mieści się Sinsay,Dealz,Action(ulica Farbiarska) ktoś mieszka w budzie skleconej z palet (po lewej stronie idąc w kierunku kanału).Swoją drogą czy właściciel tego terenu który tak gorliwie używał koparki czy też spycha nie mógłby uporządkować w końcu tego syfu ??
To kosztuje. Właściciel dusigrosz robi tylko to co daje mu zysk. Ciekawe jak dostał tam warunki zabudowy na dwa tak duże sklepy z kiepskim wyjazdem na wąską ulice Farbiarską tuż przed rogatkami. Potem jak jest szlaban zamkniety to ludzie jeżdżą pod prąd, a wyjeżdżające auta z Biedronki jadą po chodniku. To jest Mosina.