W czasach, gdy relacje coraz częściej zastępuje ekran, a rozmowy odbywają się przez komunikatory, wartość prawdziwego spotkania z drugim człowiekiem staje się bezcenna. To właśnie siła relacji w erze samotności była myślą przewodnią tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery – i dokładnie wokół niej powstała JobLandia Pyrlandia, wyjątkowa gra miejska, która 21 października ożywiła Mosinę.
Moc współpracy od pierwszego kroku
Od samego początku wiadomo było, że to nie będzie zwykła gra.
Ogromne serce i zaangażowanie w jej przygotowanie włożyło Stowarzyszenie mollDur, którego wolontariusze przez wiele tygodni pracowali nad tym, by wszystko zagrało perfekcyjnie. To dzięki ich energii, pomysłowości i determinacji uczestnicy mogli przeżyć dzień pełen emocji, nauki i dobrej zabawy.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Treenity – młoda, ale dynamicznie rozwijająca się organizacja z Poznania, która wierzy, że najlepsza edukacja to ta, która dzieje się w działaniu i w relacjach z ludźmi.
8 kilometrów nauki, emocji i radości
Na starcie stanęli uczniowie klas 7 i 8 z pięciu szkół podstawowych z Mosiny, Puszczykowa, Rogalina i Krosna. Wspólnie z nauczycielami wyruszyli w ośmiokilometrową trasę, by odkrywać świat zawodów i kompetencji przyszłości w praktyce.
Na trasie czekały punkty zadaniowe przygotowane przez lokalnych przedsiębiorców z branż: finansowej, gastronomicznej, technologicznej, rachunkowej i rzemieślniczej. Każdy punkt to inne wyzwanie – czasem logiczne, czasem manualne, a zawsze oparte na współpracy i komunikacji.
Zespoły miały po 30 minut, by wspólnie zaplanować, podjąć decyzje i znaleźć rozwiązanie. Młodzież szkolna działała z pasją – widać było emocje, skupienie i radość, a między nimi… mnóstwo śmiechu. Towarzyszący im nauczyciele nie tylko kibicowali, ale i wspierali młodzież w trudniejszych momentach. Wspólnie pokonali około 8 kilometrów, a każdy krok niósł ze sobą naukę o współdziałaniu i zaufaniu.
Ciepło, uśmiech i coś pysznego
Po intensywnym dniu pełnym wyzwań uczestnicy mogli odpocząć – czekały na nich pyszne kanapki i rozgrzewająca zupa, przygotowane specjalnie dla nich.
W powietrzu czuć było zmęczenie, ale przede wszystkim satysfakcję i radość. Młodzież szkolna przyznawała, że to ich pierwsza taka gra i że chcieliby, by podobne wydarzenia odbywały się częściej. Na zakończenie każdy otrzymał symboliczny upominek – drobiazg, który będzie przypominał o tym wyjątkowym dniu.
Ludzie, którzy otworzyli swoje drzwi
W wydarzenie zaangażowały się szkoły:
– Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie
– Szkoła Podstawowa nr 2 w Mosinie
– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Puszczykowie
– Szkoła Podstawowa w Rogalinie im. Prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego
– Zespół Szkół w Krośnie
Swoje drzwi otworzyły także firmy i instytucje, które z ogromną otwartością przyjęły młodzież i pokazały im kulisy swojej pracy:
Exactus Biuro Rachunkowe, Fircyk gastro bar & wine, Arktyka, Zakład Szewski i Dorabianie Kluczy, Stora Enso oraz Santander Bank Polska.
Ich kreatywność, ciepłe przyjęcie i chęć współpracy z młodzieżą sprawiły, że każdy punkt na mapie gry stał się małą lekcją życia i inspiracją do myślenia o przyszłości.
Partnerzy i wsparcie, które dają moc
To wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (UMWW), który wspiera inicjatywy rozwijające kompetencje młodzieży i integrujące lokalne społeczności.
Dzięki temu wsparciu możliwe było stworzenie przestrzeni, w której edukacja spotkała się z praktyką, a młodzież – z prawdziwym światem zawodów.
Wydarzenie odbyło się również pod patronatem Burmistrza Gminy Mosina, który od początku wspierał ideę promowania edukacji przez doświadczenie i lokalne relacje.
JobLandia Pyrlandia pokazuje, jak wielką siłę ma współdziałanie:
– organizacji pozarządowych,
– samorządów,
– i lokalnych przedsiębiorstw.
Kiedy te trzy światy łączą siły, powstaje coś wyjątkowego – realna zmiana i inspiracja dla młodego pokolenia.
Fundacja Treenity – edukacja, która łączy
Fundacja Treenity to młoda organizacja z misją. Łączy edukację, relacje i praktykę, stawiając na działania, które budują wspólnotę, rozwijają umiejętności społeczne i pokazują, że nauka może być przygodą. JobLandia Pyrlandia była tego doskonałym przykładem.
W listopadzie Fundacja zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych na kolejną odsłonę działań – warsztaty z branży biznesu oraz forum młodzieżowe, które pozwolą uczniom rozwijać kompetencje zawodowe i odkrywać własne talenty.
Szczegóły już wkrótce pojawią się na stronie www.fundacjatreenity.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji.
Z serca dziękujemy
Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że Mosina na jeden dzień stała się miastem współpracy, relacji i inspiracji:
– młodzieży szkolnej – za energię i entuzjazm,
– nauczycielom – za wsparcie, opiekę i dobre słowo,
– przedsiębiorcom – za otwartość i zaangażowanie,
– wolontariuszom Stowarzyszenia mollDur – za ogrom pracy, ciepło i pasję.
Dzięki Wam wszystkim JobLandia Pyrlandia 2025 nie była tylko grą – była żywą lekcją współpracy i siły relacji.
Fundacja Treenity, dzięki uprzejmości redakcji, pragnie raz jeszcze serdecznie podziękować wszystkim, którzy włożyli serce w to wydarzenie.
Fundacja Treenity
Zdjęcia: Bartek Żak/Fundacja Treenity
Gazeta Mosińsko-Puszczykowska










